|

Giresun'da korkunç görüntüler: Sağanak sel ve heyelana neden oldu caddeler çamurla kaplandı

Doğu Karadeniz bölgesinde sağanak etkili oluyor. Giresun'un Duroğlu beldesinde sağanak nedeniyle su baskınları ve heyelanlar meydana geldi. Sel ve su baskınları sırasında kaybolan Rıdvan Coşar isimli vatandaş için arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Duroğlu Belde Belediye Başkanı Halil Çetin, yağış nedeniyle mandırada mahsur kalan hayvanların da kurtarılmaya çalışıldığını aktardı.

09:39 - 23/06/2023 Cuma
Güncelleme: 14:20 - 23/06/2023 Cuma
AA
Giresun/Duroğlu
Giresun/Duroğlu

Giresun'un Duroğlu beldesinde sağanak nedeniyle su baskınları ve heyelanlar oluştu.


Gece saatlerinde etkisini artıran sağanak dolayısıyla yamaçlardan sürüklenen birikintiler, belde merkezinde hasara neden oldu.Bazı ev ve iş yerlerini su basarken, araçlar da çamur altında kaldı. Heyelanların oluştuğu beldede evlerinde mahsur kalan vatandaşlar ise AKUT ekiplerince kurtarıldı.


Duroğlu Belediyesi ekipleri iş makineleri yardımıyla çalışmalarını sürdürüyor.


Bir kişi kayboldu

Sel ve su baskınları sırasında Çağlayan mahallesindeki evinde tek başına yaşayan Rıdvan Coşar isimli şahsa ulaşılamadığı ve bulunması için arama çalışması başlatıldığı belirtildi.


Çalışma başlatıldı

Konuyla ilgili bilgi veren Duroğlu Belde Belediye Başkanı Halil Çetin, şuana kadar selde bir can kaybı yaşanmadığını ancak Çağlayan mahallesindeki bir evde yalnız yaşayan Rıdvan Coşar isimli şahsa henüz ulaşılamadığını söyledi. Çetin “Vatandaşımız evindemiydi ? yokmuydu, başka bir yere mi gitti onu araştırıyoruz. Bulunması için çalışma başlatıldı” dedi.

Duroğlu Belde Belediye Başkanı Halil Çetin, gazetecilere, yağış nedeniyle beldenin farklı bölgelerinde heyelanların yaşandığını söyledi.


"Bir tane evin yıkıldığını duyduk"

Meteorolojik uyarı nedeniyle geceden bu yana hazırlıklı olarak yağışı beklediklerini aktaran Çetin, "Can kaybı şu an itibarıyla yok ama sadece bir yerden haber alamadık. Bir tane evin yıkıldığını duyduk Çağlayan Mahallemizde." dedi.Çetin, evde kimsenin olup olmadığına dair henüz bilgi bulunmadığını dile getirerek, "Onun araştırmasını yapıyoruz. Allah kimseye göstermesin. Önceden yaşadığımız dere taşmasından daha çok zararımız var şu anda. Bu dere taşması değil ama aşırı şiddetli yağışlardan dolayı arazilerden küçük derelerden gelenler yollarımızı, her tarafı yıktı." diye konuştu.İlgili kurumlara ait ekiplerin yağışın hemen ardından çalışmalara başladığına işaret ederek, şunları kaydetti:

  • "Aşırı yağış olacağını bekliyorduk hazırlıklıydık. Geceden bu yana kurtarma çalışmaları yapıyoruz. Mollamahmutoğlu Mahallesi'nde 5 kişilik aile vardı, ikisi çocuk. Bunlardan biri hastaneye gitti. Çocuklarını kurtarırken ayakları sıkışmış galiba ve şu an hastanede ama hayati bir tehlike olmadığını öğrendik."


Çetin, yağış nedeniyle mandırada mahsur kalan hayvanların da kurtarılmaya çalışıldığını aktardı. Başkan Çetin, beldede çoğu yolun kapalı olduğunu dile getirerek, ekiplerin iş makineleri ile çalışmalara devam ettiğini sözlerine ekledi."Dere taşsaydı daha çok baskın olurdu"

Belde merkezinde kahvehane işleten Özden Aksoy, gece yoğun yağışın ardından iş yerini su bastığını söyledi.


Aksoy, yağış sonrası temizleme çalışmalarına başladıklarını ifade ederek, "Duroğlu beldesinin üst tarafı göçerek beldenin içine yığıldı çamur. Su ve sel baskını oldu. Dere taşmadı, dere taşsaydı daha çok baskın olurdu." dedi.


Köylerden gece saatlerinde arayan tanıdıklarının, evlerin alt katlarını su bastığını söylediğini belirten Aksoy, durumu yetkililere bildirdiklerini vurguladı.Evini su basan Halil Kuranayoğlu ise beldede kuvvetli yağmurun etkili olduğunu anlatarak,
"O sırada uyuyordum, arkadaşlarım kaldırdı. Eve su bastığını hissetmedim. Arkadaşlarım elektrik olmadığı için kapıya vurarak kaldırdılar. Merdivenden aşağıya inerken şelale gibi su geliyordu. Buraları açtık, suyu tahliye etmeye çalıştık. Sabaha kadar yağmur yağdı."
ifadelerini kullandı.

Duroğlu beldesinde şiddetli yağışların oluşturduğu sel, su baskınları ve heyelanların izlerini silmek için beldede temizlik çalışması başlatıldı.

Su basan ev ve iş yerlerinde su tahliye çalışmaları yapılırken, sokak ve caddeleri dolduran rusubatlar temizleniyor, çamur ve su içindeki araçlar bulundukları yerlerden kurtarılıyor.

Yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi veren Duroğlu Belde Belediye Başkanı Halil Çetin, geçmişte dere taşkını olarak afetler yaşadıklarını ancak ilk kez böyle bir afet ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Çetin “Geçmişte dere taşkınları olmuştu ama bu kadar zarar ziyan olmamıştı. Şimdi dere taşkını olmadı ancak metrekareye çok aşırı yağış düşmesi nedeniyle arazi yapısının da etkisi ile her noktada dereler oluştu ve bu derelerin getirdiği ciddi bir rusubat oldu. Sele hazırlıklıydık ama böyle bir afet beklemiyorduk” dedi.

Geceden bu yana beldede Rıdvan Coşar hariç herkese ulaştıklarını belirten Çetin “Ulaşılması gerekenler yardıma muhtaç herkese ulaştık, tahliye edilmesi gerekenleri, hastaneye gönderilmesi gerekenleri gönderdik. Allah bir daha böyle bir afet bize yaşatmasın. Devletimiz yanımızda. Allah devletimize zeval vermesin. Devletimizin kurum ve kuruluşları gereken yardımları yapıyor, çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.#Giresun
#Duroğlu
#Sağanak
#sel
8 ay önce
default-profile-img