Gündem Himmetin adı örgütlü haraç

Himmetin adı örgütlü haraç

Türk işadamlarının faaliyette bulunduğu 156 ülkede ''okullara himmet'' adı altında haraç alan paralel yapı, yardım yapmayı reddeden işadamlarını fişleyerek iş yapamaz hale getirdi. Örgüt, son 3 yılda 750 milyon dolar para topladı.

Abone Ol Google News
Çetiner Çetin Yeni Şafak
Himmetin adı örgütlü haraç
Himmetin adı örgütlü haraç
Paralel yapının, kontrolündeki meslek, ticaret örgütleri ve il imamları aracılığıyla, yurtdışında iş yapma gayretiyle kapılarını çalan işadamlarını adeta haraca bağladığı ortaya çıktı. Yapının, '.....'daki okullarımıza sunacağımız himmet' adı altında milyonlarca dolar topladığı belirlendi.

Başbakan Erdoğan'ın Kırıkkale mitinginde dile getirdiği paralel yapının 'himmet' adı altında işadamlarından topladığı paranın ayrıntıları netleşmeye başladı. Paralel yapının, kendi meslek örgütleri ve referanslarından yararlanarak yurtdışına giden işadamlarına aracılık etmesi karşılığında milyonlarca dolar para aldığı belirlendi. Bu yapının, yurtdışına taşıdığı işadamlarından, alınan parayı ise '.....'daki okullarımıza sunacağınız himmet' adıyla aldığı öğrenildi.

ARACILIK KOMİSYONU

156 ülkede örgütlenen paralel yapının bulunduğu ülkelerde sadece eğitim hizmetleri vermekle kalmayıp, inşaat, enerji, PR, prodüksiyon, aracılık, turizm ve medya tanıtım işleriyle uğraştığı kaydedildi. Örgüt, yurtdışında yatırım yapmak isteyen işadamlarını Türkiye'de kendisine yakın meslek örgütleri aracılığıyla başta Afrika olmak üzere Orta Asya, Ortadoğu ve Güney Amerika'ya gitmesine yardımcı oldu. Ancak bu aracılığı ise ücretsiz yapmadı. Himmet adı altında komisyon alan paralel yapı, işadamlarından 2011'de 223 milyon, 2012'de 247 milyon, 2013'te ise 281 milyon dolar para topladığı ortaya çıktı. Paralel yapının 2013'te Irak'ta işadamlarından aldığı ayakbastı miktarının 33 milyon 165 bin dolar, Azerbaycan'da ise 19 milyon 121 bin dolar olduğu belirtildi.

DOĞRUDAN ORTAK

İşadamlarından toplanan komisyonların dışında 156 ülkede okullarda ve dil eğitim merkezlerinde okuyan öğrencilerden bunun yanında ticari faaliyetlerden toplam 2 milyar 627 milyon dolar paranın toplandığı iddia ediliyor. Paralel yapının ticari hareketliliği sadece işadamlarına aracılık hizmeti ile sınırlı değil, önemli işlerde aracılık hizmetlerinin dışında yüzde 9 ila 15'lik bir ortaklık yapıldığı da ileri sürüldü. Özellikle son süreçte Azerbaycan, Kazakistan ve Irak ile artan ticari iş hacmine bağlı olarak inşaat, enerji ve mobilya sektöründe bu ortaklıların yapıldığı kaydedildi.

21 ÜLKEDE FİŞLEME

Paralel yapının, kendi meslek örgütleri ve referansları dışında yurtdışına giden işadamlarını 21 ülkede yakın takibe aldığı ve Türkiye içindeki yapı aracılığı ile 311 işadamını fişledikleri ortaya çıktı. Kendileri ile ilişkili bir şekilde yurtdışında iş yapmayan işadamlarının yurtdışındaki mali hareketliliğini yakın takibe alan yapı, Azerbaycan, Irak, Kazakistan, ABD, İsrail, Mısır'da iş yapan 311 işadamını 'Solcu, Alevi, Kürtçü, PKK'lı, Ülkücü, Milli Görüşçü' diye fişlediği hatta bazı işadamlarını bulundukları ülke nezdinde iş yapamaz hale getirdikleri öğrenildi.

Dev bir holding bütçesi ile çalışan örgütün kasasına akan bu para trafiğinin denetimi ve nerelerde kullanıldığı ise soru işareti. Zira farklı farklı ülkelerde çalışan yapının düzenli mali akışı sadece Pensilvanya'ya yapılıyor.

Alınteri lobilere

Önce 7 Şubat, ardından 17 Aralık komplosuyla hükümete yönelik girişimlerini sürdüren paralel yapı, siyaset ve ekonomiye yönelik vesayet aracı olarak kullanmak için biriktirdiği istihbarat arşivini sistemli ve güvenli bir şekilde konuşlandırmak üzere Philadelphia'ya taşıdı. Yapı, dünyanın farklı bölgelerinden istihbarat, bilgi notları, kaset ve dinlemeleri, Virginia, Philadelphia ile Detroit üçgeninden oluşan istihbarat ağı için toplarken, bu arşiv merkezlerinin yapımı için gereken paranın, Anadolu insanın alın teri ile kazandığı ve yurtdışındaki iş seyahatlerinde kendisinden himmet adı altında toplanan paradan karşılandığı belirtildi. Üç merkez için, 2012'de 36 milyon dolar para harcandığı ortaya çıktı. Hükümeti devirme planları kapsamında 'Türkiye'de yolsuzluk var' propagandası yapan örgütün, lobi çalışmaları için de 2012'de 144 milyon dolar, 2013'te ise 161 milyon dolar harcadığı ortaya çıktı.

Gülen'in kişisel masrafı 3 milyon

1999'da Amerika'ya apar topar kaçan paralel yapının başındaki Fethullah Gülen'in yıllık masrafı ise dudak uçuklatan rakamlara ulaşıyor. Sağlık sorunları yaşayan ve 24 saat yakınında özel doktor, özel kalem müdürü, özel aşçı, 8 koruma bulunduran Gülen'in kişisel ve sağlık masraflarının 3 milyon doları aştığı belirtiliyor. Harcama kalemleri içinde en dikkat çekici olan ise Pensilvanya'ya giden özel konuklara dağıtılan 'F.G' imzalı saatler.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.