Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Karadenizde barış diplomasisi Mekanizmalar etkin çalışıyor

Karadeniz’de barış diplomasisi: Mekanizmalar etkin çalışıyor

Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasında Donbas’ta artan gerilimin düşürülmesinde etkin diplomasi yürütüyor. Ukrayna ile oluşturulan 2+2 platformu etkili iletişim kanalı olarak planlanırken, Rusya ile de Suriye, Libya ve son olarak Karabağ üzerinden çok sayıda mekanizma ve iletişim kanalı çalışıyor.

Kıymet Sezer Yeni Şafak
​Karadeniz’de barış diplomasisi​: Mekanizmalar etkin çalışıyor
Uzunca bir süredir Türkiye ile Ukrayna arasında savunma alanında önemli iş birliği fırsatları hayata geçiriliyor.

Karadeniz’in bir barış denizi olmasını isteyen Türkiye, Donbas krizine karşı iletişim mekanizmalarını devreye soktu.

  • Rusya ile mevcut olan ve Suriye, Libya ve son olarak Karabağ sürecinde etkili olarak işletilen askeri ve diplomatik iletişim kanalları aktif olarak kullanılıyor. Ukrayna ile de iki ülke Dışişleri ve Milli Savunma Bakanları nezdinde tesis edilen 2+2 platformunda görüşmeler başlatıldı. Ankara, söz konusu mekanizmaya Karadeniz’de barışın tesisi ve istikrarın devamı nezdinde büyük önem atfediyor.

ABD-Rusya gerilimi tırmanıyor: 
Karadeniz’de restleşme
DÜNYA
ABD-Rusya gerilimi tırmanıyor: Karadeniz’de restleşme

İŞ BİRLİĞİ FIRSATLARI HAYATA GEÇİRİLİYOR

Uzunca bir süredir Türkiye ile Ukrayna arasında savunma alanında önemli iş birliği fırsatları hayata geçiriliyor. Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin görüşmelerinde kurulması kararlaştırılan 2+2 platformu, savunma iş birliğinin siyasi konularla bağlantısı ekseninde kuruldu.

Ukrayna'dan Rusya'ya son uyarı: Askerlerinizi geri çekin
DÜNYA
Ukrayna'dan Rusya'ya son uyarı: Askerlerinizi geri çekin

GERİLİMİN DÜŞÜRÜLMESİ TÜRKİYE’NİN FAYDASINA

  • Ülkeler arasında siyasi ve savunma konularında eşgüdümün sağlanmasını amaçlayan mekanizmanın, Karadeniz’de barışın tesisi ve birlikte yaşamanın temini açısından önemli olduğu belirtildi. Kaynaklar, Ukrayna ile 2+2 platformu görüşmelerinde önceliğin barış ve istikrarın sağlanması olduğunu, ekonomi ve savunma başlıklarının ikincil konular olarak görüldüğünü kaydetti. Rusya ile var olan benzer mekanizmaların da işletilmesi suretiyle bölgede gerilimin dindirilmesinin Türkiye’nin faydasına olduğu belirtiliyor.

Milli Savunma Bakanı Akar: Rusya-Ukrayna gerginliğinin bir an önce bitmesinden yanayız
GÜNDEM
Milli Savunma Bakanı Akar: Rusya-Ukrayna gerginliğinin bir an önce bitmesinden yanayız
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.