Ramazan özel sayfa
 • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Kısmi kapanma Vakalar düşmezse 15 gün sonra daha sert tedbirler gelecek

Kısmi kapanma: Vakalar düşmezse 15 gün sonra daha sert tedbirler gelecek

Türkiye “kısıtlama”dan iki hafta sürecek “kısmi kapanma”ya geçti. Sokağa çıkma yasağı genişledi, şehirlerarası yolculuğa sınırlama geldi. Kalabalık etkinlikler ertelendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İki haftalık dönemde hedeflediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecek” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​Kısmi kapanma: Vakalar düşmezse 15 gün sonra daha sert tedbirler gelecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de 2 saat 40 dakika süren Kabine toplantısında salgınla mücadele kapsamında tedbirlerin sıkılaştırılması masaya yatırıldı. Erdoğan, artan vakalar dikkate alınarak alınan önlemleri açıkladı:

 • AB başta olmak üzere pek çok yerde süren kısıtlamaların kademeleri gerisinde kalmamak için gayret gösteriyoruz. Aşılamada toplamda 19 milyonu bulan rakamımızla dünyada ilk sıralarda yer alıyoruz. Tedarik imkanlarını geliştirerek bu rakamı arttırmak için zorluyoruz. Vaka artışında ister istemez tedbirleri sıkılaştırmak zorunda kalıyoruz. Bulduğumuz her fırsatta tedbirleri gevşetmeye gayret gösterdik. Vaka ve vefatların arttığı dönemlerde tedbirleri sıkılaştırmaya mecbur kalıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ramazan'ın ilk iki haftasında kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz
OYNAT 00:59
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ramazan'ın ilk iki haftasında kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 'Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz. İki haftalık dönemde hedeflediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecek' dedi.

SERT TEDBİRLER ALABİLİRİZ

Bugünkü toplantımızda süreci tüm boyutlarıyla yeniden değerlendirdik. Ramazan ayının ilk 2 haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz. 2 haftalık dönemde beklediğimiz durumda iyileştirme olmazsa çok daha kalıcı kararlar alabiliriz. Aşı sırası gelenlerin bu imkanı derhal değerlendirmelerini istiyorum. Aşının vaka ve vefat sayısını düşürmesi rakamlarla tespit edilmiştir.

SOKAK YASAĞI GENİŞLEDİ

 • -Hafta sonu sokak kısıtlaması sürerken, hafta içi sokak kısıtlaması saatleri akşam 19.00 sabah 05.00 olarak güncellendi.
 • -Sokağa çıkma yasağı olan saatlerde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahate izin verilmeyecek.
 • -65 yaş üstü ve 18 yaş altına toplu taşıma sınırlamasını yeniden getiriyoruz.
 • -Eğitimde sınav sürecinde olan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle sürecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kararları açıkladı: Hafta içi sokak kısıtlaması saat 19.00-05.00 arası olacak
OYNAT 02:49
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kararları açıkladı: Hafta içi sokak kısıtlaması saat 19.00-05.00 arası olacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 'Hafta içi sokağa çıkma sınırlamasının saatleri akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellenmiştir. 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını yeniden getiriyoruz. 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir' dedi.

KAFELER BAYRAMA KADAR ARA VERECEK

-Kafe, kıraathane, çay bahçesi, spor salonları ve benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecektir.

-Lokanta ve benzeri işletmeler ramazan boyunca paket sistemine geçecektir.

-Kına, düğün, genel kurul gibi bütün toplantılar bayram sonrasına kadar ertelenmiştir.

-Oteller sadece kendi müşterileriyle hizmet sürdürecektir.

İçişleri Bakanlığından 'Kısmi Kapanma' genelgesi
GÜNDEM
İçişleri Bakanlığından 'Kısmi Kapanma' genelgesi

KAMUDA ESNEK MESAİ

 • -Konaklama tesisleriyle, evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştiremeyecek.
 • -Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. Kamuda hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.
 • -Uygulama bugün akşam 19.00’da başlayacak.

Rusya ile diyaloğun sonuçları olumlu

Geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesine işaret eden Erdoğan, “Putin ile turizmden Ukrayna krizine kadar pek çok konunun yer aldığı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Rusya ile şartlar ne olursa olsun açık tuttuğumuz diyalog kanallarının bölgemizdeki krizlerin tehlikeli boyutlara ulaşmadan önüne geçilmesi hususunda gerçekten başarılı sonuçlara vesile olduğuna inanıyorum. Bu güçlü, etkin ve yapıcı diplomasi işbirliğinin bölgemizdeki ve dünyadaki sorunların çözümünde iyi bir sonuç teşkil ettiğini düşünüyorum. Hemen ertesi gün Ukrayna başbakanını ağırladık. Sayın Zelenski ile Rusya krizi başta olmak üzere bölgesel birçok konuyu değerlendirdik. Karadeniz’in iki yakasındaki Ukrayna ve Türkiye’nin ilişkilerinin geliştirme yönünde atılacak her adımın önemli olduğuna inanıyoruz” dedi.

ABD-Rusya gerilimi tırmanıyor: 
Karadeniz’de restleşme
DÜNYA
ABD-Rusya gerilimi tırmanıyor: Karadeniz’de restleşme

Libya’nın istikrara kavuşmasını sağladık

 • Erdoğan, “Libya bizim için herhangi bir ülke değildir. Yaklaşık 500 yıllık kadim ilişkilere sahip olduğumuz Libya’nın barış içinde yaşamasını en az kendi bekamız kadar önemsiyoruz. Bu ülkenin egemenliğine, toprak bütünlüğüne yapılan saldırılar karşısında Libyalı kardeşlerimizin yanında yer almaktan sarfınazar etmedik. Libya’nın yeniden istikrar ve huzur yoluna girmesini sağladık. Uluslararası toplumdan beklentimiz ise darbecileri kenara bırakarak Libya’nın meşru hükümetinin yanında yer almasıdır” dedi.

Bakan Çavuşoğlu ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüştü
GÜNDEM
Bakan Çavuşoğlu ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüştü

İstanbul Konferansı 24 Nisan’da başlıyor

Türkiye’nin ev sahipliğindeki Afganistan barış sürecine ilişkin toplantı İstanbul’da 24 Nisan-4 Mayıs’ta düzenlenecek.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye, Katar ve Birleşmiş Milletlerin (BM) eş düzenleyiciliğinde, 24 Nisan- 4 Mayıs’ta Afganistan İslam Cumhuriyeti ve Taliban temsilcileri arasında yüksek düzeyli ve kapsayıcı bir konferans düzenleneceği belirtildi. Konferansa Türkiye’nin İstanbul’da ev sahipliği yapacağı bildirilen açıklamada, “Eşdüzenleyiciler, egemen, bağımsız ve birleşik bir Afganistan’a destek olunması gerektiği görüşünü paylaşmaktadırlar” ifadesi yer aldı. Açıklamada, Afganistan Barış Süreci İstanbul Konferansı’nın temel amacının, adil ve kalıcı bir siyasi çözüm bulunmasına yönelik olarak Doha’da devam eden Afganlar arası müzakerelere hız kazandırmak ve tamamlayıcı bir işlev görmek olduğu vurgulandı.

Şehit yakınlarıyla iftar

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit yakınlarıyla iftar yemeğinde bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki yemeğe, Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da katıldı.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.