Gündem Pençe 3 harekatı Askeri ve diplomatik açıdan son derece stratejik

Pençe 3 harekatı ne anlama geliyor

Pençe 3 harekatı: Askeri ve diplomatik açıdan son derece stratejik

Suriye'nin kuzeyindeki terör bölgelerine operasyon için herkesin eli kulağında beklediği bir dönemde Türkiye, Irak'ın kuzeyindeki oldukça stratejik bir noktada Pençe 3 Harekatı'nın başladığını duyurdu. Bu harekatın 'Şırnak ve Hakkari'yi sınır ötesinde karşılayan yerin ele geçirilmesi' olarak niteleyen uzmanlar, "ABD'ye de bir mesaj var. Suriye yığınağına dokunmadan farklı bir ekiple çok riskli bir alanda da harekat yapabilecek bölgedeki tek gücüm" ifadesini kullandı. Pençe 3 harekatının sınır içindeki Kıran Harekatı, sınır ötesindeki Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı ile doğrudan bağı olduğuna dikkati çeken kaynaklar, yakın dönemde Pençe operasyonlarının diğer ayaklarının da başlayabileceğine vurgu yaptı.

Sertaç Aksan Yeni Şafak
Türkiye, Pençe Operasyonları ile PKK'nın ana üslenme noktalarını ele geçiriyor.
Türkiye, Pençe Operasyonları ile PKK'nın ana üslenme noktalarını ele geçiriyor.

Son dönemlerde özellikle İdlib'deki gözlem noktalarının rejim güçlerince sıkça tacize uğraması, 9 Numaralı Gözlem Noktası'nın çevrilmesi gibi süreçlerin ardından 'Fırat'ın doğusuna operasyon' beklenirken Türkiye daha farklı bir alanda son derece stratejik bir harekat başlattığını duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı, 23 Ağustos itibariyle Irak'ın kuzeyinde Pençe 3 Harekatı'nın başladığını açıklarken, operasyon bölgesinin Sinat-Haftanin olduğu bilgisini paylaştı.

PKK'nın en önemli yolları kesiliyor

Pençe 1 ve Pençe 2'yi son derece başarılı bir şekilde icra eden Mehmetçik' o alanları sadece teröristlerden temizlemekle kalmayıp, askeri üslere de sahip oldu. Alandaki PKK unsurlarının geçiş noktalarını kesen Türkiye, her iki operasyonda da içeriye sızan teröristlerin bölgedeki unsurlarını kalıcı olarak yok etmeyi planladı.

PençeHarekatı'na katılan Mehmetçik. Fotoğraf: Arşiv.
  • Askeri kaynaklar, öncelikli hedefin 7 km'lik bir derinliğe ulaşmak olduğunu belirtirken, bu alandaki hakimiyetin ardından Pençe 4'ün de başlayabileceğine işaret etti.
  • Bilindiği üzere PKK'nın Kandil'e geçiş için 7 stratejik noktası var. Türkiye, Pençe 1 ve Pençe 2 ile bu noktaların 3'ünde tam hakimiyet sağlarken, operasyonların nihai hedefinin 7 noktanın tamamında kontrol sağlanması olduğu kaydediliyor. Bu alanlarda hakimiyet sağlanması, Türkiye ile Irak arasındaki sınırın sarp dağlardan olmasını fırsat bilen PKK'lıların da bundan sonraki süreçte sınırın ötesinde, dağın eteklerinde karşılanması sonucunu da beraberinde getirecek.

PKK'nın temel dayanak noktası kırılacak

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, Yenisafak.com'a yaptığı değerlendirmede, sınır ötesinde PKK'nın Şırnak ve Hakkari'yi göğüsleyen 4 temel kampı olduğuna işaret ederek, "Şırnak'ı Haftanin, Hakkari'yi Zap ve Hakurk karşılıyordu. Pençe 1 ve 2 ile karşıdaki alanlar temizlendi." dedi.

Pençe 3 Harekatı'nın ne anlama geldiği sorusuna da yanıt veren Ağar, şöyle devam etti:

"Irak'ın kuzeyinde bulunan ve PKK'nın kontrolünde olup Şırnak'ı karşılayan alana Pençe 3 operasyonu başladı. Ballıkaya çöküntüsü ve onun ardından Sinat ve Haftanin kamp alanları var burada. 30 km'lik bir alandan bahsediyoruz.

REKLAM
Türkiye bu adımlarla PKK'nın 4 temel kamp bölgesinde de alan hakimiyeti kurmak istiyor. Yıllardan beri konuşulan bir şeydi bu konu ancak ilk kez bu denli gerçeğe dönüştü.
  • Temel amaç, PKK'nın Türkiye'ye karşı kullandığı, Irak ve Suriye'deki terör alanlarında da etki üretebildiği alanların dayanak noktasını kırmak.
  • Burası PKK'nın ana konsantrasyon noktası. O nedenle TSK'nın adımları çok ciddi bir psikolojik kıskaç anlamına da geliyor. Harekat, hem Fırat Kalkanı hem de Zeytin Dalı operasyonlarıyla bütünleşecek şekilde ilerliyor. Kaldı ki aynı dönemde içeride Kıran Operasyonu da devam ediyor. Tüm bunlar bir zincirin halkaları.

Pençe Harekatı'na katılan Mehmetçikler, teröristlere göz açtırmadı.

ABD'ye de mesaj veriliyor

Ağar, operasyonun askeri olduğu kadar siyasi açıdan da ciddi mesajlar taşıdığına vurgu yaparak, "TSK, 'Sınıra yığılan askerlerimden bağımsız olarak, oradaki düzenimi hiç bozmadan çok riskli bir yerde farklı bir ekiple de operasyon yapabilirim. Bölgede bunu yapabilecek tek gücüm' diyor. Bu, Suriye'de bize blokaj uygulayan başta ABD olmak üzere küresel güçlere de bir mesaj veriyor." şeklinde konuştu.

PENÇE-2 Harekatı kapsamında Hakurk'a asker intikali
OYNAT 00:48
PENÇE-2 Harekatı kapsamında Hakurk'a asker intikali
TSK'nın dün gece başlattığı Pençe-2 Harekatı'ndan ilk görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar'ın paylaşımında Hakurk bölgesine ATAK helikopterinden asker intikal edildiği görülüyor. Operasyon hava kuvvetleri, kara ateş destek vasıtaları, ATAK helikopterleri ve İHA'ların desteğinde planlandığı şekilde devam ediyor.

Kuzey Irak'ta Pençe-3 operasyonu başlatıldı
GÜNDEM
Kuzey Irak'ta Pençe-3 operasyonu başlatıldı

Terör koridoruna 2. Pençe
DÜNYA
Terör koridoruna 2. Pençe

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.