Gündem Trump 20 mil sözü verdi

Trump 20 mil sözü verdi

Türkiye, Suriyeli mültecilerin geri dönüşünü sağlayacak barış koridoru için çalışmalarını hızlandırırken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Trump’ın Türkiye’ye 20 mil (32 km) sözü olduğunu açıkladı. Bu söz, PKK’dan arındırılmış 35-40 km derinliğinde bir güvenli bölge isteyen Türkiye’nin de taleplerine yakın. Ancak ABD’nin şimdiye kadar sözlerini tutmadığı ve Ankara’yı hep oyaladığı biliniyor.

Kıymet Sezer Yeni Şafak
Ortak devriye faaliyeti
Ortak devriye faaliyeti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’nin kuzeyinde ABD ile koordineli tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeye ilişkin henüz detaylandırılması gereken birçok konu olduğunu belirterek, bir oyalama sürecine tahammülümüzün olmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sierra Leone Dışişleri ve Uluslararası İş Birliği Bakanı Nabeela Tunis ile toplantı öncesi ikili uluslararası işbirliği protokolu imzaladı.

Çavuşoğlu, Sierra Leone Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nabeela Tunis ile bakanlıkta ortak basın toplantısı düzenledi. Suriye sınırında ABD ile tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeyle ilgili soru üzerine Çavuşoğlu, teknik ve istihbari düzeydeki çalışmalardan sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve kendisinin açıklamalarda bulunduğunu hatırlattı. Çavuşoğlu, “Ön mutabakatın bir başlangıç olduğunu söyledik” diyerek, şöyle devam etti:

‘İHA’LARIMIZ UÇUYOR

“Henüz daha detaylandırılması gereken birçok konu var. Bunun için müşterek harekat merkezinin kurulmasını kararlaştırdık. ABD’den bu merkezin kurulması için bazı askerlerin gelmekte olduğunu sizler de takip ediyorsunuzdur. İnsansız hava araçlarımız bölgede uçuşlarına başladı. Buralarda tabii ki gözlem noktaları olacak, birlikte devriyeler de gezilecek ama bunlar işin bir detayı. Buradaki amaç bir güvenli bölgenin oluşturulması ve (ABD Başkanı Donald) Trump’ın da burada ‘20 mil sözü’ (32 kilometre) vardır ve bu güvenli bölgeden de YPG ve PKK’lıların çıkartılmasıdır ancak o zaman güvenli bölge olabilir.”

SURİYELİLER DÖNMEK İSTİYOR

Bu bölgenin istikrara kavuşturulması, burada yaşayan kişilerin bölgeye geri gönderilmesi gerektiğini belirten Çavuşoğlu, başta Suriyeli Kürtler olmak üzere dönmek isteyen Suriyeli mülteci bulunduğunu söyledi. Çavuşoğlu, bu kişilerin orada kendilerini güvende hissetmediğini, terör örgütü YPG/PKK’nın bu kişileri zorla gönderdiğini ifade etti. “Burada başından beri söylediğimiz bir şey var, ABD’nin bir oyalama taktiğinin geçerli olmayacağıdır” diyen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

REKLAM

MÜNBİÇ’TE SÖZLER TUTULMADI

“Maalesef Münbiç’te böyle bir oyalamaya gittiler, sözlerini tutmadılar. Fırat’ın doğusundaki bölge terör yuvası oldu. Bunları görüşürken ABD bu teröristlere silah yardımını devam ettiriyor. Geçenlerde de yine tırlarca silahları getirdiler. Burada bir, samimi olmaları gerekiyor, iki, bir oyalama sürecinin Türkiye tarafından tolere edilmeyeceğini anlamaları gerekiyor. Başlangıç ilk adım doğru ama bunu nihayete kavuşturmamız gerekiyor. Yapılan ve yapılacak çalışmaların amacı budur.”

  • Nijer’e FETÖ teşekkürü
  • Bakan Çavuşoğlu, Nijerli mevkidaşı Kalla Ankourau ile de biraraya geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2013’te ülkeye yaptığı ziyarette bir okul ve hastahane açılması sözü verdiğini hatırlatan Çavuşoğlu, okulun hayata geçmesinden ve hastahane inşaatının tamamlanmasından büyük memnuniyet duyduğunu kaydetti. “Dostluk Okulu”nu Türkiye Maarif Vakfı’nın (TMV) işlettiğinin altını çizen Çavuşoğlu, “Maarif Vakfı’na da teşekkür ediyoruz. FETÖ okullarının Maarif Vakfı’na devredilmesi Nijer için de önemli, bizim için de terörle mücadele bakımından çok önemliydi. Bu dayanışmayı Türk milleti hiç bir zaman unutmayacaktır” dedi. Nijer’e terörle mücadele konusunda ihtiyaç duyduğu desteğin verileceğini belirten Çavuşoğlu, “Nijer’i hedef alan Boko Haram, DEAŞ, El-Kaide gibi terör örgütlerini görmezden gelemeyiz” diye konuştu.
  • İlişkilerin gerilmesi fayda sağlamaz
  • Türkiye’nin F-35 programından resmi olarak çıkarılmasının söz konusu olmadığını belirten Çavuşoğlu, “Türkiye çok önemli katkılar sağlamıştır. Bugüne kadar 1,4 milyar dolar civarında para ödemesi yapmıştır. Türkiye’de üretimler halen devam ediyor” dedi. Türkiye’nin S-400 alımından sonra ABD’nin tepki gösterdiğini anımsatan Çavuşoğlu, “Ama karşılıklı anlayış çerçevesinde bu işleri S-400’lerden bağımsız bir şekilde yoluna koyabileceğimizi düşünüyoruz. Aksi taktirde iki ülke de karşılıklı adımlar atar, ilişkiler gereksiz yere gerilir, bunun da kimseye faydası yoktur. Biz bunu tercih etmeyiz ama olumsuz bir tavır takındığı zaman cevabını vereceğimizi bizzat Sayın Cumhurbaşkanımız defalarca söylemiştir” diye konuştu.

Müşterek merkez mesaisi başladı

  • Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD ile koordineli bir şekilde Suriye kuzeyinde tesis edilmesi planlanan güvenli bölge kapsamında; Şanlıurfa'da kurulacak Müşterek Harekat Merkezi'nin faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edildiği bildirildi.
  • Dün, Avrupa ABD Kuvvetleri (EUCOM) Komutan Yardımcısı Korgeneral Stephen Twitty başkanlığındaki ABD askerî heyetinin çalışmaların koordinasyonu için Türkiye’ye geldiği açıklandı. Twitty ve beraberindeki heyet, Genelkurmay Başkanlığı'nı ziyaret etmelerinin ardından Şanlıurfa’ya giderek Harekat Merkezi’nin kurulumuna ilişkin faaliyetleri koordine etti.
  • TEKNİK DETAYLAR GÖRÜŞÜLÜYOR
  • Güvenli bölgenin tesisinde daha çok teknik gereksinimlerin belirlenmesi ve koordinasyonunun sağlanmasına ilişkin devam eden faaliyetler kapsamında Müşterek Harekat Merkezi’nin faaliyet detayları, Türk ve Amerikan askeri birliklerinin koordinasyonu, Suriye kuzeyinden içlere uzanan güzergahta lojistik mekanizmasının kurulumu, hava sahasının koordinasyonu gibi müşterek harekata ilişkin çok sayıda teknik detayın Twitty nezdindeki heyetlerle yapılacak çalışmalarla netleştirilmesi bekleniyor.
  • ALT YAPI TAMAMLANDI
  • Öte yandan ABD ve Türk askeri heyetleri arasında 4 gündür süren görüşmelerde Müşterek Harekat Merkezi'nin altyapısının önemli ölçüde tamamlandığı belirtildi. Halen Türkiye ile ABD arasında güvenli bölge tesisine yönelik çalışmalar, genel çerçevede sağlanan mutabakat ekseninde devam ederken, mutabakatın detaylandırılmasına ilişkin diplomasi de devam ediyor. Amerikan müttefiki ile ortak çalışma seçeneğini sonuna kadar zorlama kararlılığındaki Türkiye, olası gelişmelere karşı tek başına müdahale seçeneğini de elinde tutmaya devam ediyor.

Güvenli bölge 40 km olmalı
GÜNDEM
Güvenli bölge 40 km olmalı
HDPli 3 büyükşehire kayyum

HDP'li 3 büyükşehire kayyum

​İçişleri Bakanlığı Diyarbakır, Van ve Mardin'e kayyum atadı.
Polis belediye binalarını sardı

Polis belediye binalarını sardı

​Kayyum atanan Diyarbakır ve Van'da sıkı güvenlik önlemi alındı.
Eş zamanlıyangın şüpheli

Eş zamanlı
yangın şüpheli

​Son dönemde artan yangınlar için uzmanlardan kritik uyarı.
Şovunu yapıp Bodrum'a uçtu

Şovunu yapıp Bodrum'a uçtu

Selin vurduğu şehre yarım gün ayırıp tatiline devam etti.
Memura yeni teklif

Memura yeni teklif

2020'de yüzde 4+4, 2021'de yüzde 3+3 zam ve bunlara ek olarak yıllık enflasyon farkı.
İdlib'e bir günde 1400 bomba

İdlib'e bir günde 1400 bomba

Son 4 aydaki saldırılarda 916 sivil öldü 2 bin 303 kişi ise yaralandı.
Kaz Dağları<br>'puzzle'ın parçası

Kaz Dağları
'puzzle'ın parçası

Türkiye'nin 'milli enerji ve maden politikaları hedef alınıyor.
Trabzonspor 1 puanla başladı

Trabzonspor 1 puanla başladı

Trabzonspor deplasmanda Kasımpaşa ile 1-1 berabere kaldı
Gazze<br>3 şehidini uğurladı

Gazze
3 şehidini uğurladı

İsrail askerleri, 20'li yaşlardaki 3 genci hedef aldı.
Tuzu kuru olanların<br>ne dediği önemli değil

Tuzu kuru olanların
ne dediği önemli değil

Metin Feyzioğlu'ndan kararına tepki gösterenlere sert sözler.
'Havalı' temizlik

'Havalı' temizlik

​Hem ekonomi hem de zaman tasarrufu sağlıyor.
Herhalde Yunan gemisi sanıyor

Herhalde Yunan gemisi sanıyor

Bakan ​Çavuşoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na Doğu Akdeniz tepkisi.
'Kademeli<br> olarak azalmalı'

'Kademeli
olarak azalmalı'

Şenol Güneş'ten yabancı sınırı yorumu.
Dönüş trafiği başladı

Dönüş trafiği başladı

Tatilciler saatlerdir araç kuyruğunda bekliyorlar.
Hong Kong yok olacak

Hong Kong yok olacak

Gösteriler, askeri müdahale ihtimaline rağmen sürüyor.
Felaketin izleri

Felaketin izleri

Eminönü'nde esnaf selin enkazını kaldırıyor.
Okulda<br>zehirli gaz paniği

Okulda
zehirli gaz paniği

Ölçümler sonucu ortamda gaz tespit edildi.
Falcao’nun önü açılıyor
Spor

Falcao’nun önü açılıyor

Monaco, Atletico Madrid kadrosunda düşünülmeyen Nikola Kalinic’e talip oldu. Ben Yedder’in ardından bir golcü daha almaya hazırlanan Fransız ekibinde, böylece Radamel Falcao’nun önü açılacak ve Kolombiyalı yıldız, sarı-kırmızılı formaya bir adım daha yaklaşacak.
Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanları görevlerinden alındı
Gündem

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanları görevlerinden alındı

İçişleri Bakanlığının aldığı kararla Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan görevlerinden uzaklaştırıldı. Belediye başkanlarının görevlerinden alınmaları ile ilgili olarak ise birçok gerekçe öne çıkıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Mızraklı, önceki dönemde kayyumun terör bağlantıları nedeniyle işten çıkarttığı 248 kişiyi, göreve başladıktan sonra belediyeye geri alarak belediye binasını adete bir PKK karargahına çevirdi. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Türk, 313 Hak-İş üyesini HDP'li olmadıkları gerekçesiyle işten çıkartmış ve yerlerine terör bağlantılı kişileri getirmişti. Türk bunlara ek olarak belediyede çalışan şehit yakınlarını tespit ettirerek hepsinin iş akitlerini sonlandırmıştı. Van Büyükşehir Belediye Başkanı Ertan hakkında ise geçtiğimiz günlerde HDP'li olmayan ilçelerin yardım taleplerini redderek diğer HDP'li illerin belediyelerine yardım yaptığı gerekçesiyle Van Cumhuriyet Başsavcılığı, tarafından soruşturma başlatılmıştı.

Polis ekipleri Diyarbakır ve Van Büyükşehir Belediye binasını sardı
Gündem

Polis ekipleri Diyarbakır ve Van Büyükşehir Belediye binasını sardı

Diyarbakır, Van ve Mardin’in HDP’li büyükşehir belediye başkanlarının İçişleri Bakanlığı’nca haklarında açılan terör soruşturmaları kapsamında görevden uzaklaştırılmasının ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Van Büyükşehir Belediyesi'ne çok sayıda polis ekibi gelerek binaları sardı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.