|

Boğaziçi Köprüsü KOAH’a dikkat çekti

19 Kasım Dünya KOAH Gününde hastalık farkındalığı çalışmaları kapsamında Boğaziçi Köprüsü altın sarısı rengiyle ışıklandırıldı.

Yeni Şafak
12:28 - 19/11/2014 Çarşamba
Güncelleme: 10:32 - 19/11/2014 Çarşamba
Yeni Şafak

Akciğer hastalığı olan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), Türkiye’de 4 milyon, tüm dünyada ise yaklaşık 50 milyon insanı etkiliyor, her yıl yaklaşık 3 milyon kişi KOAH nedeniyle yaşamını yitiriyor.1,2


Uluslararası bilim adamlarının bulunduğu Obstrüktif Akciğer Hastalıkları Küresel Girişimi (GOLD), her yıl olduğu gibi bu yıl da KOAH hastalığına dikkat çekmek için dünya çapında birçok çalışma yapıyor. GOLD tarafından her yıl kasım ayının üçüncü çarşambası tüm dünyada KOAH Günü ilan edilmektedir, bu yıl da 19 Kasım tarihinde ‘Çok Geç Değil’ başlığı altında Türkiye’de de KOAH Günü ile ilgili birçok çalışma yapılıyor. Solunum alanında önemli araştırmalar yapan uluslararası ilaç firması Boehringer Ingelheim, Maslak Uso Center plazaya dev bir farkındalık afişi asarken, Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği  KOAH Çalışma Grubu (TÜSAD)  da KOAH farkındalığını artırmak ve halkı bilinçlendirmek amacıyla Boğaziçi Köprüsü’nün tüm gün boyunca tüm dünyada kullanılan resmi KOAH farkındalık rengi olan altın sarısı ışıkla aydınlatılmasına öncülük etti. Ayrıca dernekler tarafından bu tarihte halka ve hekimlere yönelik çeşitli bilgilendirme toplantıları da düzenlendi.


‘2030 yılında KOAH tüm dünyada en önemli dördüncü ölüm nedeni olacak’


KOAH, ileri yaşlarda hava yollarında kalıcı tıkanıklık ve nefes darlığına neden olan, sinsi ilerleyen bir hastalık. Genellikle ileri aşamalarda fark edilebilen bu hastalıkta erken evrede teşhis, hastalığın geri döndürülebilmesinde ve hava yolu tıkanıklığının önlenmesinde büyük önem taşıyor. Dünyada KOAH’lı hastaların sadece yüzde 25 ila 40’ı hastalık tanısı alabiliyor, bu oran ülkemizde daha da düşerek yüzde 8,4 olarak görülüyor.1 Hastalık hakkında hasta farkındalığının henüz düşük olması ve doktora başvurmada geç kalınması nedeniyle dünyada her yıl yaklaşık 3 milyon kişi yaşamını yitiriyor. Dünya Sağlık Örgütü, 2030'da KOAH'ın tüm dünyada en önemli ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada olacağını öngörüyor.


KOAH riskine karşı göğüs hastalıkları uzmanına danışmanızı gerektiren durumlar: 

Geçmişte veya şimdi sigara, tütün ürünü bağımlığınız varsa,


Geçmişte veya şimdi tozlu ortamda çalışmak durumundaysınız,


Isınmak ve yemek pişirmek amacıyla organik yakıtları (tezek, odun, kömür, çalı, çırpı, vb) kullanıyorsanız veya kullandıysanız,


 En az iki-üç ay süren ve tekrarlayıcı öksürük, balgam çıkarma varsa,


 Yol yürürken, merdiven çıkarken, iş yaparken veya herhangi bir eforda çabuk yorulma, nefes daralması yaşıyorsanız.

#Boğaz Köprüsü
#Koah
#Gögüs Hastalıkları
9 yıl önce
default-profile-img