|

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsrail sözlerine destek veren Fazıl Say'ın Migros İsviçre konserleri iptal edildi: Avrupa'da ifade özgürlüğü var diye bilirdim

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın Migros İsviçre konserleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını desteklediği gerekçesiyle iptal edildi. Fazıl Say sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Ben Avrupa'da ifade özgürlüğüne güven duyulur, karanlık ve anlayışsızlık yaşanmaz diye bilirdim. Bu rahatsız edici olay babında güvenim oldukça sarsıldı" ifadelerini kullandı.

Büşra Soyal
22:38 - 20/10/2023 Cuma
Güncelleme: 00:33 - 21/10/2023 Cumartesi
Yeni Şafak
Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say açıklama yaptı.
Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say açıklama yaptı.
Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın konserleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını desteklediği gerekçesiyle iptal edildi. Sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yapan Say,
"İsviçre’de, Migros firmasının konser organizasyonu biriminin yapacağı, planlanmış 4 konserimizde ben programdan çıkarıldım. Migros firması yetkilileri sebep olarak, İsrail Filistin gerilimi konusunda sosyal medyamda yansıttığım fikirlerimi gösterdiler. Tüm yazdıklarım hiçbir değişiklik olmadan sosyal medyamda durmaktadır. Kendileri de bir açıklama yapacaktır. 23 Ekim Zürih, 24 Ekim Bern, 25 Ekim Cenevre ve 26 Ekim Luzern’deki bu konserlerde Birmingham Orkestrası ile beraber sahneye çıkmam, bu karar sebebi ile mümkün olmayacak. Sanatseverlere iletmek isterim." i
fadelerini kullandı.

Fazıl Say'ın açıklaması şöyle:

"Ortadoğu krizi sürecinde; toplam 3 tweet ve bir de konuşma yaptığım video yayınladım.

Ben barıştan yanayım. Tüm açıklamalarım da barış içindi. Ve her zaman iyiden, uzlaşıdan, güzel bir geleceğin beraber yaratılmasından yana oldum .

İsrail’e 24 yıldır giden biriyim. Hepimiz gibi terör olaylarından üzüntü duydum. Bu dertli konuya, iki tarafı da anlamaya çalışan bir yaklaşımım olmuştur. Netanyahu’nun hiçbir geleceği olmayan savaş siyasetini, çok yanlış ve canice bulduğumu da yazdım. Ve son olarak; Erdoğan’ın bu konudaki yaklaşımını, her iki tarafa karşıda “sağduyulu ve barışçıl” buldum, destekledim.

Tüm bunlardan rahatsızlık duyulmasını, hatta konser iptaline dönüşmesini tuhaf karşılamakla beraber, benim açımdan yapacak bir şey yok. Dinlenmediğimiz, sesimizin duyulmak istenmediği bir ortamdayız.

Ben Avrupa'da ifade özgürlüğüne güven duyulur, karanlık ve anlayışsızlık yaşanmaz diye bilirdim. Bu rahatsız edici olay babında güvenim oldukça sarsıldı. Bunu belirtmek isterim.

Her bireyin bir görüşü olmalıdır. Ve daha da mühimi; bu görüşler mesleki hayatımıza yansımamalıdır.

Ben barıştan ve insanlıktan yanayım. Müziğimi de insanlara umut olmak için yapan biriyim.

Saygılarımla ."

Fazıl Say geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamaları değerlendirerek,
“Tamamen aynı fikirdeyim. Teşekkürler bu sağduyulu açıklama için. Tüm insanlar bu savaşı durdurmak için bir şeyler yapmalı”
demişti.#Fazıl Say
#Konser
#Recep Tayyip Erdoğan
7 ay önce