Hayat Entelektüel Sol NLRde

Entelektüel Sol NLR'de

Entelektüel Batı Avrupa solunun etkin dergisi New Left Review Türkiye'de. Ünlü sosyalist kalemlerin, gelişmeleri yorumlayan çalışmalarını biraraya getiren NLR'nin editörü ünlü yazar Tarık Ali.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Merkezi İngiltere'de bulunan ve kalburüstü solcu aydınlar tarafından çıkarılan New Left Review, (NLR) 2000 yılı içerisinde yayınlanan yazılardan elenerek Everest Yayınları'nca çıkartılan 2000-Türkiye seçkisiyle artık Türkiye'de. Portekizce ve İspanyolca editasyonları da yayınlanan entelektüel Batı Avrupa solunun dergisi NLR uzun yıllardan bu yana Türkiye solu için "efsane" niteliği taşıyor.

Muhalif bir merkez

1960 yılında Britanya'da kurulan New Left Review, dönemin iki muhalif dergisi Universities and Left Review ile The New Reasoner'ın birleşmesiyle meydana geldi. 1956'nın tantanalı siyasal atmosferinde doğan bu iki dergi de, nükleer silahsızlanma kampanyasına destek vermesi ve ortodoks sosyal-demokrasiyle Stalinizm'e rest çekmesiyle tanınıyordu. 1960'ların sonlarında Rusça, Çince, Arapça, Japonca, İspanyolca ve Almanca gibi dünyanın en çok konuşulan dillerine vakıf olan bir editörler kurulu tarafından yönetilen NLR, 1969 yılında kendi bünyesinde faaliyet gösteren bütün dünya solcularına hitaben yayın yapabilecek bir yayınevi olan New Left Books adlı yayınevini kurdu. 40 yıldır politika ve kültür dergisi olarak, dünyanın en çok ilgi gören sol perspektifli dergi olma özelliğini koruyan NLR'nin sayfalarında hemen hemen her konu tartışmaya açıldı.

Amerika'nın Küba fobisi

NLR'nin Everest Yayınları'ndan çıkan Türkiye-2000 seçkisinde ise Çin'den Amerika'ya, Küba'dan Ortadoğu'ya kadar dünyanın farklı bölgelerinde olup biten siyasal, kültürel ve ekonomik gelişmelere yer veriliyor.

New Left Review'in 2000-Türkiye seçkisinde Perry Anderson, Robin Blackburn, Edward Said, Tarık Ali, Wang Hui, David Harvey, Sabri Hafız ve Robert Brenner'in yazıları yer alıyor. Robin Blackburn 'Çekici Küba'ya İndirmek' adlı yazısında, Küba ve Amerika arasındaki gerilimi tırmandıran Elian Gonzalez olayından yola çıkarak, Küba&Amerika ilişkilerinin geleceğini sorguluyor. Küba devriminin kaderini Küba'daki iç gelişmeler kadar Amerika'daki gelişmelerin de belirleyeceğini söyleyen Blackburn, yazısında, devrim sonrası iki ülke ilişkilerini detaylı bir şekilde ele alıyor. Blakcburn, Amerika'nın ileriki yıllarda Küba'ya karşı geliştireceği stratejik manevrayı açımlıyor.

Dünyada neler oluyor?

'Bizim Horedes'lerimiz' başlıklı yazısında Tarık Ali, İngiltere ve Amerika'nın Irak'a düzenlediği saldırıları eleştiriyor: "Irak kuşatması ikinci bir Vietnam Savaşı değildir. Kapsamı, aracı ve hedefi daha küçük ölçeklidir. Ancak arada bir fark daha vardır. Bu defa Britanya, Amerikan barbarlığına diplomatik ve ideolojik destek vermekle kalmıyor, askeri bir müttefik olarak aktif bir şekilde katılıyor da."

Sabri Hafız Roman, Siyaset ve İslam başlıklı yazısında, Mısır'da karışıklıklara yol açan Deniz Yosunlarına Şölen adlı romandan yola çıkarak, Ortadoğuda laik ve İslâmcı aydınlar arasında yaşanan gerilimi ele alıyor. Hafız, muhafakazar Arap aydınlarla laik Arap aydınlar arasındaki gerilimi tarihi bir fonda işliyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Telafi eğitimi verilecek
Gündem

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Telafi eğitimi verilecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Akçakale'de yaptığı konuşmada "Harekat nedeniyle eğitime ara verilen okullardaki öğrencilere telafi eğitimi verilecek" dedi.
Sarar soygunu sanıklarına 47’şer yıl hapis istemi
Gündem

Sarar soygunu sanıklarına 47’şer yıl hapis istemi

Eskişehir'de Sarar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar (75) ve eşi Zehra Sarar (65) çiftini bağladıktan sonra dövüp, evdeki kasayı soyan Moldova uyruklu eski hizmetçileri Lulia Dragusan (34) ve sevgilisi Alexandr Aricov (33) ile firari 4 sanık hakkındaki iddianame tamamlandı. Eskişehir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede şüpheliler hakkında 'nitelikli yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve mala zarar verme’ suçlarından 47’şer yıl hapis cezası istendi. İddianamede Sarar çiftinin kasalarından çalınan para ve ziynet eşyalarının 10 milyon TL değerinde olduğunu bildirdiği de yer aldı.
KYK burs başvuruları başladı: Son gün 21 Ekim
Gündem

KYK burs başvuruları başladı: Son gün 21 Ekim

2019-2020 eğitim öğretim yılında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan öğrenciler ile halen bir yükseköğretim programına devam eden ara sınıf (ön lisans, lisans, özel yetenek, ek kontenjan, yüksek lisans ve doktora) öğrencileri ve yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşlarının burs/kredi başvuruları başladı. 21 Ekim Pazartesi günü saat 23.59’a kadar devam edecek olan başvurular, e-Devlet üzerinden alınacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.