Hayat Fibromiyalji nedir? Belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Fibromiyalji hastalığı nedir? Fibromiyalji neden olur? Fibromiyalji hastalığının belirtileri ve tedavisi

Fibromiyalji nedir? Belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Fibromiyalji hastalığı daha önceleri kas romatizması, yumuşak doku romatizması olarak adlandırılıyordu. 1990’dan beri fibromiyalji olarak tanımlanıyor. İstatistiklere göre hastalığın görülme oranı yüzde 3-6’dır. Ama bu hastalığa tanı koymak çok zor olduğu için bu oran çok daha yüksektir. Peki fibromiyalji hastalığı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi nasıldır? İşte yanıtı.

Haber Merkezi IHA
Fibromiyalji hastalığı kas romatizması, yumuşak doku romatizması olarak da adlandırılıyor.
Fibromiyalji hastalığı kas romatizması, yumuşak doku romatizması olarak da adlandırılıyor.

Fibromiyalji hastalığı daha önceleri kas romatizması, yumuşak doku romatizması olarak adlandırılıyordu. 1990’dan beri fibromiyalji olarak tanımlanıyor. İstatistiklere göre hastalığın görülme oranı yüzde 3-6’dır. Ama bu hastalığa tanı koymak çok zor olduğu için bu oran çok daha yüksektir. Kabaca 10 kişiden biri fibromiyalji hastalığına sahiptir. Kadınların hastalığıdır. Kadınlarda erkeklere göre 5-10 misli daha fazla görülür.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Beyhan Yenerkol, Fibromiyalji hastalığı hakkında bilgi verdi.

Fibromiyalji hastalığı nedir?

Fibromiyalji kronik bir ağrı sendromudur. Yaygın kas ağrıları ve vücudun birçok bölgesinde aşırı hassasiyete neden olur. Bu hastalar, ’Her tarafım ağrıyor, ağrım bazen omzumda, bazen kolumda, bazen boynumda, belimde, bacaklarımda oluyor. Defalarca doktora gittim tüm tahlillerim normal, bir şeyin yok dediler. Kimse bana inanmıyor’ şeklinde yakınmalarda bulunur.

Hastalığa neden olan risk faktörleri

Fibromiyalji hastalığına neden olan faktörler şunlardır:

  • Kadın olmak, yaşın ilerlemesi, düşme veya trafik kazası gibi omurgaya yönelik fiziksel travmalar, cerrahi müdahaleler, geçirilmiş bazı enfeksiyonlar, çocukluk döneminde geçirilen psikolojik veya fiziksel şiddet, cinsel istismar, boşanma, terk edilme, savaş, işle ilgili sorunlar, aşırı aktif yaşam tarzı, mükemmeliyetçi kişilik bu hastalığın başlıca risk faktörleridir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Hastaların en az üç ay kesintisiz ve vücudun belli bölgelerinde gezen kronik bir ağrıya sahip olduklarını söyleyen Uzman Dr. Yenerkol, hastalığın belirtilerini ve tedavi yöntemlerini şöyle sıraladı:

"Bu ağrı hiç ara vermez, hasta kendini çok yorgun hisseder, hiçbir iş yapacak gücü kendinde bulamaz, gece uykuları huzursuzdur. Ne kadar uyursa uyusun yorgun kalkar, ayak ve ellerinde yanma ve uyuşmalar hisseder. Uyku apneleri, huzursuz bacak sendromu, gece diş gıcırdatma ve diş sıkma görülebilir. Hasta yataktan sürünerek kalkar. Eklemlerini hareket ettirmekte güçlük çeker, dikkatini toplamakta, konsantre olmakta zorlanırlar. Migren ve gerilim tipi baş ağrısı çekebilirler."

Tedavi yöntemleri

"Hastalığın tedavisi fizik tedavi uzmanı fizyoterapist psikolog eşliğinde olmalı. Bu konuda birçok tedavi ajanları kullanılmaktadır. Klasik tedavi ajanlarından hastalar büyük yarar görmektedir. Magnetoterapi kürler ve andulasyon cihazı tedavisi bu konuda çok başarılıdır. Kas spazmlarının ve ağrılarının geçirilmesinde robotik lazer kullandığımız bir diğer ajandır. Robotik lazer kan dolaşımını düzenleyip, inflamasyonu dağıtarak ağrı ve spazmın rahatlamasını sağlar. Yine bu amaçla kriyoterapi yani soğuk tedavisi kullanmaktayız. Tetik noktalara yapılan enjeksiyon tedavileri ve masaj tedavisinden de hastalar çok yararlanmaktadır. Hidroterapi yani havuz tedavisi kullandığımız bir diğer yöntemdir."

EMES hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?
HAYAT
EMES hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

ALS hastalığının tedavisi var mı?
HAYAT
ALS hastalığının tedavisi var mı?

ALS hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?
HAYAT
ALS hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Ergen çocuğa nasıl davranmalı?
HAYAT
Ergen çocuğa nasıl davranmalı?

Lösemi nedir, kaç çeşit lösemi vardır?
HAYAT
Lösemi nedir, kaç çeşit lösemi vardır?
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.