Hayat Halit Akçatepe hayatını kaybetti

Halit Akçatepe hayatını kaybetti

Sinema sanatçısı 79 yaşındaki Halit Akçatepe İstanbul'da hayatını kaybetti. Geçen sene felç geçiren Halit Akçatepe, bu nedenle tedavi görüyordu. Usta oyuncunun öğleden sonra hastaneye kaldırıldığı ve 14.40'ta hayatını kaybettiği açıklandı. Akçatepe ile birçok filmde rol alan Hülya Koçyiğit, usta oyuncu için "İnsanları çok seven, kırılsa bile belli etmeyen biriydi" diye konuştu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Halit Akçatepe
Halit Akçatepe

Yeşilçam'ın efsanevi oyuncularından Halit Akçatepe hayatını kaybetti. 79 yaşında hayata gözlerini yuman usta oyuncu, Türk sinemasının unutulmazları arasında yer alan Hababam Sınıfı serisindeki Güdük Necmi karakterine hayat vermişti. Akçatepe İstanbul'da bir süredir tedavi görüyordu.

Öğleden sonra evinde fenalaşarak hastaneye kaldırılan Halit Akçatepe'nin 14.40 sıralarında hayatını kaybettiği açıklandı.

Hülya Koçyiğit: İnanmak çok zor

Yeşilçam oyuncusu Hülya Koçyiğit, Halit Akçatepe için "Onunla aynı ortamı paylaşmak her zaman bana huzur vermiştir. Şu an inanmak çok zor. Türk sinemasının başı sağolsun. Hayata her zaman olumlu bakan biriydi. İnsanları çok seven, kırılsa bile belli etmeyen, meslek disiplini olan o kadar tatlı bir insandı ki, çok sevdiğim insandı" dedi.
Ayşen Gruda: Gençlerin feyz almalarını rica ediyorum

Akçatepe ile birçok filmde beraber rol alan oyuncu Ayşen Gruda, "Çok ani duydum o kadar üzgünüm ki anlatamam. Çok uzun yıllardır arkadaşım, aynı binada karşılıklı evlerde oturduğum arkadaşım. Gençlerin bu ekolden feyz almalarını rica ediyorum. Türk sinemasının değerli bir ismiydi, başımız sağolsun" dedi.


Halit Akçatepe hayatını kaybetti!
OYNAT 01:46
Halit Akçatepe hayatını kaybetti!
Yeşilçam'ın efsanesi Halit Akçatepe 79 yaşında hayata gözlerini yumdu. Hababam Sınıfı serisindeki "Güdük Necmi" karakteriyle tanınan Akçatepe İstanbul'da bir süredir tedavi görüyordu.

Halit Akçatepe kimdir?

1 Ocak 1938'de Üsküdar'da doğan Akçatepe, ilkokulu Refik Halit Karay Mektebi'nde okudu. Yeşilçam oyuncusu Sıtkı Akçatepe'nin oğlu olan Halit Akçatepe, babası sayesinde oyuncu oldu. Konservatuvar eğitimi almayan Akçatepe, zamanın film yönetmenlerinden birinin, babasına "bize bir çocuk oyuncu lazım" demesiyle sektöre adım attı. İlk filmini 1943'te, 5 yaşındayken çekti.
Saint Benoit Fransız Lisesi'nden mezun oldu. 1959'da Anıtkabir'de 1,5 yıl askerlik görevini yaptı. 1972'te Tatlı Dillim filmiyle ünlendi. 1963'te Yasak, Gündoğarken, Semaya Baktım Seni Gördüm filmlerini çekti. 1975'te Hababam Sınıfı adlı filmindeki Güdük Necmi tiplemesiyle Türk sinemasına adını yazdırdı.

Usta oyuncunun babası Sıtkı Akçatepe ve annesi Leman Akçatepe de Türk Sineması'nda birçok yapımda rol aldı.

Usta oyuncunun başarılarla dolu yaşamı
FOTOĞRAF 19
Title
Yeşilçam'ın efsane oyuncusu Halit Akçatepe 79 yaşında hayatını kaybetti.
Title
Türk sinemasının unutulmazları arasında yer alan Hababam Sınıfı serisindeki Güdük Necmi karakterine hayat vermişti.
Title
Halit Akçatepe'nin ölüm nedeni henüz açıklanmadı.
Title
Halit Akçatepe Kimdir? 1 Ocak 1938 yılında Ünye, de doğdu.
Title
Refik Halit Karay Mektebi'nden sonra Konservatuvar eğitimi almaya başladı.
Title
İlk filmini 1943'te 5 yaşıdayken çekti.
Title
Saint Benoit Fransız Lisesi'nden mezun olan sanatçı, 1956'da Rasattepe'de 5 yıl askerlik görevini yaptı.
Title
1960'da Ah Nerede Vah Nerede filmiyle şöhreti yakaladı.
Title
1963'te Yasak, Gündoğarken, Semaya baktım Seni Gördüm filmlerini çekti.
Title
1975'de Hababam Sınıfı adlı filmiyle Türk sinemasına adını yazdırmıştır. Sonra bu filmlerin devamı olarak Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı 1975, Hababam Sınıfı Dokuz doğruyor, Hababam Sınıfı Tatilde gibi filmlerde oynamış, bu filmleri yabancı dile çevirmiştir.
Title
Aradan yıllar Sonra Kaygısızlar dizisiyle yine gündeme gelmiş, sonra Hababam Sınıfı Merhaba, Hababam Üç Buçuk adlı filmlerde Oynamıştır.
Title
İki kez evlenen oyuncu ilk evliliğini 1963 yılında Tülin Akçatepe ile yapmış bu evliliğinden Itır (1964) ve Ebru (1968) isminde iki kızı olmuştur.
Title
1999'da Rezzan Akçatepe ile evlenmiştir. Bu evliliğinden ise 2001 yılında kızları Günsu doğmuştur.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Usta oyuncunun başarılarla dolu yaşamı
Yeşilçam'ın efsanevi oyuncularından Halit Akçatepe hayatını kaybetti. 79 yaşında hayata gözlerini yuman usta oyuncu, Türk sinemasının unutulmazları arasında yer alan Hababam Sınıfı serisindeki Güdük Necmi karakterine hayat vermişti.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.