Hayat Sanat deneyimini havadan yaşamak

Sanat deneyimini havadan yaşamak

Yoğunluk İnisitiyafi, 14. İstanbul Bienali'ne paralel olarak gerçekleştirdikleri Süblim isimli yeni yerleştirmeleriyle Zorlu PSM’de. İzleyicilere sanatın mekanla birleştiği bir deneyim yaşatan Süblim, suyun farklı hallerini gösterirken muhteşem bir görsellik de oluşturuyor.

Harun Karaburç Yeni Şafak
Deneyim, çağdaş sanatın bu aralar daha doğrusu epey bir zamandır üzerinde durduğu bir mesele. Bir sanat eserini sadece izleyiciye sunmak yerine o eseri izleyiciye yaşatma gayesi içinde birçok sanatçı. Yoğunluk İnisitiyafi de sanat deneyimini kendilerine ilke edinmiş bir grup. Grup İsmail Eğler, Nil Aynalı Eğler, Elif Tekir ve Nezih Vargeloğlu yer alıyor. Grubun bugünlerde Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi girişini süsleyen çok güzel bir işi yer alıyor. Adı Süblim. Büyük cam duvara yerleştirilmiş bir sis enstelasyonu Süblim. Saatlerce anlatılsa da deneyimlemeden anlaşılamayacak bir yerleştirme. Bu yüzden gidip bizzat denemenizi öneririz. Fikir vermesi açısından işi tasarlayan sanatçılardan biri olan İsmail Eğler ile yaptığımız söyleşiyi aşağıda bulabilirsiniz.

SANAT MEKANLA BİRLEŞİYOR

Süblim, Bienal etkinlikleri kapsamında uygulanan bir yerleştirme. Bienal'in en ilginç işlerinden biri hatta. PSM'nin ne kadar büyük bir girişi olduğunu hatırlayın. Tam siz bahçedeki merdivenlerden kapıya doğru gelirken cephenin belli yerlerinden su zerreleri püskürtülüyor. Küçücük tanecikler sise dönüşüyor. Siz o sisin içinden geçiyorsunuz. Su taneciklerinin teninize değdiğini hissediyorsunuz. Her gün saat 12.00 ve 17.30'da iki seans şeklinde su püskürtülüyor. Sis muhteşem bir görsellik oluşturuken sizi içine alarak sanatsal deneyimi artırıyor. Eğler, rüzgarın işin büyük bir bölümünü üstlenmek üzere tasarlandığını ve bunun mekan seçiminde önemli bir rol oynadığını söylüyor.

ZİYARETÇİ HEM ÖZNE HEM NESNE

Süblim'in her hava koşulunda farklı bir deneyim ve farklı bir kompozisyon ürettiğine dikkat çeken Eğler, “Bu sebeptendir ki işi bir kez deneyimlemek işin sadece bir bölümünü deneyimlemek demek oluyor. Olabildiğince çok iş ile karşılaşmak önemli. Merdivenlerin yukarısındaki izleyicilerin, giriş bölümünde su zerreciklerine maruz kalan deneyimleyiciler tarafından da işin bir parçası olarak algılanmalarını ilginç buluyorum. Yani bir bakıma izleyen izlenilene, izlenilen de izleyene dönüşüyor. Bu iş ziyaretçiler olmadan anlamını kaybediyor. Mizansende ne kadar ziyaretçi varsa etki ve duygulanım o kadar artıyor” diyor.

İnsanlara temas etmeliÖnceki işlerini sergiledikleri yerler içinde bir su kuyusunun bulunduğu eski bir mahzen, 1500 yıllık bir sarnıç. Şimdi de su zerreciklerinden oluşan bir enstalasyon. Bu mekanlardaki işlerinden birine denk geldiyseniz siz de bizim gibi Yoğunluk'un ilgisinin özellikle su üzerine olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Eğler, "Suyun bizi kendine çektiği doğru. İşleri yapmak için seçtiğimiz mekanlar önceden planlamadığımız bir şekilde su ile ilişkileniyor. Ben de özellikle zaman üzerine çalışan bir sanatçıyım. Benim işlerimde de suyun, zaman içerisinde devinen davranışından ötürü özel bir yeri var" diyor.


Şehit yakınlarıyeniden işe alındı

Şehit yakınları
yeniden işe alındı

​HDP'li Türk'ün işten çıkardığı şehit yakınları göreve döndü.
Belediyelere operasyonSuriye ile bağlantılı

Belediyelere operasyon
Suriye ile bağlantılı

Sınır ötesi harekatla koordineli adımlar atılıyor.
HDPnin elinde büyükşehir kalmadı

HDP'nin elinde büyükşehir kalmadı

İçişleri Bakanlığı'nın kayyum kararının ardından dikkat çeken tablo.
Kayyum telefonu

Kayyum telefonu

Bahçeli'den Bakan Süleyman Soylu'ya tam destek.
Tatile HDP arası verdi

Tatile HDP arası verdi

​İstanbul'u sel götürdüğünde keyfini bozmayan İmamoğlu HDP için anında açıklama yayınladı.
HDP'li 3 büyükşehire kayyum

HDP'li 3 büyükşehire kayyum

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanları görevden uzaklaştırıldı.
4 üründe<br>söz sahibiyiz

4 üründe
söz sahibiyiz

2,2 milyar dolara yakın ihracat geliri elde ettik.
Art arda 4 patlama

Art arda 4 patlama

​Bağımsızlık günü kana bulandı.
212 arsayı<br>satışa çıkardı<br>

212 arsayı
satışa çıkardı

​20 ildeki araziler için açık arttırma yapılacak.
5 terörist öldürüldü

5 terörist öldürüldü

​Kandil'de PKK'ya havadan bomba yağdırıldı.
Cebelitarık'tan ayrıldı

Cebelitarık'tan ayrıldı

​İran ile İngiltere arasında kriz yaşanmıştı.
2 gün çağrısı

2 gün çağrısı

​Memur-Sen'den yeni zam teklifine ilk cevap.
Kolarov'un <br>yerine geliyor

Kolarov'un
yerine geliyor

​Fenerbahçe sol bek transferinde rota değiştirdi.
Herkesi kucaklayacağız

Herkesi kucaklayacağız

​Göreve getirilen Van Valisi'nden ilk açıklama.
Esed<br>bölgeye yaklaştı

Esed
bölgeye yaklaştı

Bölgede TSK'ya ait bir gözlem noktası bulunuyor.
Eş zamanlı<br>yangın şüpheli

Eş zamanlı
yangın şüpheli

​Son dönemde artan yangınlar için uzmanlardan kritik uyarı.
Kuvvetli geliyor

Kuvvetli geliyor

​Meteoroloji'den il il sağanak yağış uyarısı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.