|

ABD Başkanı Joe Biden İsrail'de! Netahyahu karşıladı

ABD Başkanı Joe Biden İsrail'e vardı. İsrail'in Filistin Gazze'ye yönelil insanlık dışı saldırıları tüm dünyayı ayağa kaldırdı. Gazze'deki son durumun görüşüleceği Netanyahu ile Biden buluşması başladı. ABD Başkanı Biden'ı İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve İsrail Cumhurbaşkanı İsaac Herzog karşıladı. İsrail'in kara harekatı için Biden'ı beklediği ileri sürülmüştü. Peki, son dakika Joe Biden İsrail görüşmesinde neler oldu? Biden Gazze açıklaması geldi mi? İsrail- Gazze çatışmasına ilişkin son dakika bilgiler...

11:27 - 18/10/2023 Wednesday
Güncelleme: 11:27 - 18/10/2023 Wednesday
Yeni Şafak
Joe Biden
Joe Biden

İsrail, Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlediği ve yüzlerce İsrailli’nin öldürülüp onlarcasının da rehin alındığı saldırıların ardından Gazze’yi havadan vurmaya başlamıştı. Gazze’ye su, gıda, elektrik ve yakıt tedarikine izin vermeyen ve bölgeye ablukayı tüm rehineler serbest bırakılana dek sürdüreceğini duyuran İsrail, kapsamlı bir kara harekatı için hazırlıklarını da sürdürüyor.

JOE BİDEN İSRAİL'DE NETANYAHU İLE KARŞI KARŞIYA

Joe Biden'ın İsrail ziyareti hemen Gazze'deki hastane saldırısının sonrasına denk geldi. Beyaz Saray, Biden'ın İsrailli liderlere zor sorular soracağını açıkladı. Öte yandan Ürdün'deki dörtlü zirve ise iptal edildi.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden'ın Tel Aviv'e yapacağı ziyarette, "gerçek bir dost olarak" İsrailli liderlere "zor sorular" yönelteceğini bildirdi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Biden, Tel Aviv'e yapacağı ziyaret kapsamında İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail'in savaş kabinesiyle görüşecek.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Biden'ın ziyareti sırasında, "İsrail'in gerçek dostu olarak" bölgedeki durumla ilgili bilgiler alacağını, İsrail'in hedefleri ve gelecek planlarına ilişkin görüşmeler yapacağını açıkladı.

Kirby, Biden'ın İsrailli liderlere "zor sorular" yönelteceğini ancak üslubunun, "tehditkar veya düşmanca değil, gerçek bir dost" gibi olacağının altını çizdi.

Biden'ın, var olan gerilimin ilerlemesini istemediklerini vurgulayacağını kaydeden Kirby, "ulus veya terörist gruplar fark etmeksizin" gerilimi artıracak her türlü aktöre engel olmak istediklerini belirtti.

EL- EHLİ BAPTİST HASTANESİ VURULDU: YÜZLERCE İNSAN ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail dünyanın gözü önünde vahşi bir saldırıya girişti. 12 gündür Gazze'ye ölüm yağdıran İsrail, hastaneleri de hedef almaya başladı. Dün akşam saatlerinde Gazze Şeridi'ndeki El-Ehli Baptist Hastanesi'nin bombalayarak yüzlerce insanın ölümüne neden oldu.

BİDEN'DAN HASTANE KATLİAMINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

İsrail sonrası yapacağı Ürdün ziyaretini erteleyen ABD Başkanı Joe Biden, Gazze'deki hastane saldırısında hayatını kaybedenler için başsağlığında bulundu, yaralılara acil şifalar diledi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Biden'ın, Ürdün Kralı 2. Abdullah'la istişarelerde bulunduktan sonra ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın İsrail'in Gazze'deki hastane saldırısı üzerine yas ilan etmesinin ışığında Ürdün ziyaretini ertelediği bildirildi.

"Başkan (Biden), Gazze'deki hastane patlamasında hayatını kaybeden masum canlar için en derin taziyelerini iletti, yaralılara acil şifalar diledi." ifadesine yer verilen açıklamada, Biden'ın Ürdün, Filistin ve Mısır liderleriyle yüz yüze görüşmeyi dört gözle beklediği ve bu süreçte liderlerle doğrudan temas halinde olacağı kaydedildi.

İsrail'e gitmek üzere yola çıkan Biden'ın, bu ülkeden sonra Ürdün'e giderek, Kral 2. Abdullah, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşeceği bildirilmişti.

Biden'ın da katılması beklenen dörtlü zirve için başkent Amman'da bulunan Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın, İsrail'in Gazze'deki hastane saldırısı sonrasında Ramallah'a dönme kararı aldığı açıklanmıştı.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesini bombalaması sonucu ölenlerin sayısının 500'e yükseldiğini belirtmişti.

FİLİSTİN'DE 3 GÜN YAS İLAN EDİLDİ

Filistin Devlet Başkanı Abbas, İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği saldırıdan dolayı 3 gün yas ilan etmişti.

YARALILARIN YANI SIRA EVLERİ YIKILANLAR DA VARDI!

Her noktasına ölüm yağan hastaneden akılalmaz görüntüler gelmeye devam ediyor. Paylaşılan bilgilere göre 500 kişinin öldüğü bilgisinin yanı sıra yıkılan bölümlerde enkaz altında kalan birçok kişi var. Bu noktada sayının katlanarak artması bekleniyor.

Filistin hükümetinin Gazze'deki Medya Ofisi Başkanı Salam Marouf'un aktardığına göre hastanede yaralıların yanı sıra evleri yıkılanlar da bulunuyordu.

GAZZE'DE SON DURUM NE, ÖLÜ SAYISI KAÇ OLDU, KAÇ KİŞİ YARALANDI?

İsrail Gazze üzerinde yoğun bombardırmanına devam ediyor. İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 3 bine, yaralıların sayısı 12 bin 500'e yükseldi.

Hastane saldırısıyla birlikte ölü sayısının 4 bini bulması öngörülenler arasında.

Savaşın 11. gününde ölü sayısı katlanarak artıyor.


#joe biden
#abd
#israil
#filistin
#gazze
9 months ago