|

Karaman Ramazan İmsakiyesi 2024: Karaman iftar-sahur saat kaçta?

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’in manevi iklimi İslam coğrafyasının üzerine sağanak sağanak yağıyor. 2024 Ramazan ayı 11 Mart 2024 Pazartesi günü idrak edilmeye başlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı 2024 Ramazan imsakiyesini yayımladı. İşte 2024 Karaman Ramazan imsakiyesi imsak, sahur, iftar, akşam ezan saati.

16:33 - 15/03/2024 Cuma
Güncelleme: 16:33 - 15/03/2024 Cuma
Yeni Şafak
Karaman imsakiyesi 2024: Sahur vakti, iftar saati
Karaman imsakiyesi 2024: Sahur vakti, iftar saati
İslam aleminin bütün yıl özlemle beklediği 11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayındayız. 2024
ile birlikte sahurdan teravih vaktine kadar en doğru bilgiler ve Afyonkarahisar imsak vakti için 30 günlük ramazan imsakiyesi sayfamızı düzenli ziyaret edebilirsiniz. Karaman İmsakiyesi 2024 belli oldu. İşte 2024 Karaman Ramazan imsakiyesi
, iftar, akşam ezan saati.

Karaman Ramazan imsakiyesi 2024 imsak, sahur, iftar, akşam ezan saatleri

İmsak nedir? Ne zaman başlar?

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakin zıttı iftardır.

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sâdığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’ân-ı Kerîm’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (el-Bakara, 2/187).

Sabah ezanı okunmaya başladığında yeme içmeye kısa bir süre devam edilebilir mi?

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ramazan ayında ezân da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezânın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezân başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

Sahur Nedir?

Sahur ne demek? Sahur nedir kısaca anlatalım: Kelime açısından incelendiğinde sahur anlamı, oruç tutmak için imsak vaktinden önce uyanıp yemek yenmesi ve su içilmesidir. Oruç için yapılan hazırlıkları ifade eder. İmsak vaktinden önce, sünnet olan, oruç için yeme – içme hazırlığıdır.

#Karaman Ramazan İmsakiyesi 2024
#Ramazan İmsakiyesi 2024
#Sahur vakti
#imsakiye
#imsak vakti
#2024 imsakiye
1 ay önce