|

Dünyanın en etkileyici fotoğrafları sergileniyor

Dünyanın en prestijli basın fotoğrafları yarışması 'World Press Photo - Dünya Basın Fotoğrafları 2013'ün sergisi, 13 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında Forum İstanbul'da gezilebilecek.

yenisafak.com.tr / kültür sanat
00:00 - 31/07/2013 Çarşamba
Güncelleme: 15:05 - 31/07/2013 Çarşamba
Yeni Şafak
Dünyanın en etkileyici fotoğrafları sergileniyor
Dünyanın en etkileyici fotoğrafları sergileniyor

Her yıl ödüllü fotoğrafçıları ağırlayan serginin bu yılki konuğu ise, Suriye'de devam eden iç savaş sırasında çektiği fotoğraflarla birincilik kazanan İtalyan fotoğrafçı Alessio Romenzi.

Forum İstanbul, bu yıl bir kez daha dünya foto muhabirliğinin bir yıllık güncesi niteliği taşıyan ve geçtiğimiz yıl dünya gündemine oturmuş olayların canlı belgesi fotoğrafların da yeraldığı

World Press Photo - Dünya Basın Fotoğrafları Sergisi'ne ev sahipliği yapıyor.

Bu yıl 56.'sı düzenlenen World Press Photo 2013'te dünyanın dört bir yanından foto muhabirleri, ajans, gazete ve dergiler tarafından yarışmaya gönderilen eserler arasından dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan fotoğraflardan oluşan sergi, yıl boyunca dünya metropollerini dolaşıyor ve 13 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında İstanbullularla Forum İstanbul Alışveriş ve Yaşam Merkezi'nde buluşacak.

124 ülkeden 5.666 fotoğrafçının, 103.481 fotoğrafla katıldığı ve 19 jüri üyesinin değerlendirme yaptığı World Press Photo - Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması'ndan 150 eser Forum İstanbul'da sergilenecek.

Forum İstanbul'un bu yıl 5. kez ev sahipliği yaptığı sergide ziyaretçiler, geçtiğimiz yıl dünya gündemine damgasını vurmuş olaylara bir de basın fotoğrafçılarının gözünden bakma fırsatı yakalayacak.

Ödüllü fotoğrafçılar Forum İstanbul'da

2012 yılında Suriye'de devam eden iç savaş sırasında çektiği fotoğraflarla World Press Photo-Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması'nda 'General News Stories' (Genel Haberler Hikayeler) kategorisinde 1.'lik ödülü kazanan İtalyan fotoğrafçı Alessio Romenzi Forum İstanbul'daki sergi açılışında fotoğraf tutkunlarıyla bir araya gelecek. Romenzi ayrıca, sergi kapsamında gerçekleşecek Fotojurnalizm atölyesine de katılacak.

En son 30 yıl önce bir Türk fotoğrafçının ödüle layık görüldüğü World Press Photo yarışmasında bu yıl büyük bir başarıya imza atarak 'Spot News Singles' (Flaş Haberler Tek Fotoğraflar) kategorisinde 2.'lik ödülü kazanan Emin Özmen de hem 13 Ağustos'ta gerçekleşecek sergi açılışına, hem de konuk eğitmen olarak Fotojurnalizm atölye çalışmasına konuk olacak.

7'den 70'e fotoğraf meraklıları Forum İstanbul'da buluşacak

Forum İstanbul'da sergiyle eşzamanlı olarak gerçekleşecek etkinliklerle ziyaretçiler fotoğrafın büyülü dünyasına dahil olabilecek. Orta-ileri seviye fotoğrafçılar 13-15 Ağustos tarihleri arasında Alessio Romenzi'nin moderatörlüğünde gerçekleşecek Fotojurnalizm atölye çalışmasında güncel olayları fotoğraf aracılığıyla anlatmanın teknikleri üzerinde çalışırken; çocuklar 17-18 Ağustos haftasonunda 'Fotoğraf'ın 'F'si' atölyesinde fotoğrafçılığa ilk adımı atacaklar. 24-25 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek Foto-Maraton yarışmasında ise amatör veya profesyonel tüm fotoğrafçılar, eserlerini usta bir jürinin değerlendirmesine sunacak ve ödüller için yarışacaklar.

11 yıl önce