|

Yazarlar Hasan Nail Canat'ı anlatacak

Eserleri ve oyunculuğuyla gönüllerde yer eden Hasan Nail Canat, vefatının 9'ncu yılında da unutulmadı.

yenisafak.com.tr / kültür sanat
00:00 - 22/10/2013 Salı
Güncelleme: 16:17 - 22/10/2013 Salı
Yeni Şafak
Yazarlar Hasan Nail Canat'ı anlatacak
Yazarlar Hasan Nail Canat'ı anlatacak

2004 yılında Hakka yürüyen merhum şair, yazar ve tiyatrocu Hasan Nail Canat hakkında, 27 Ekim Pazar günü Üsküdar Altunizade Kültür Merkezi'nde saat 17.00 bir program düzenlendi.

Takdimini sunucu ve eğitimci yazar Sırrı Er'in, oturum başkanlığını edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım'ın yapacağı anma programına konuşmacı olarak yapımcı, oyuncu ve karikatürist Hasan Kaçan, tiyatro sanatkârı Ahmet Yenilmez, yazar Tarık Tufan ve gazeteci yazar Emine Uçak Erdoğan gibi isimler katılacak.

Program, Üsküdar Belediyesi'nin desteğiyle gerçekleşiyor.

Hasan Nail Canat kimdir?

25 Ekim 1943 tarihinde Kayseri'de doğan ve bu ilde başladığı sanat yaşamını İstanbul'da sürdüren Hasan Nail Canat, 1994 yılından vefat ettiği 2004 yılına kadar 10 yıl boyunca Altunizade Kültür Merkezi'nde Üsküdar Belediyesi Tiyatrosu'nda oyunlarını sahneliyordu. Geleneksel tiyatronun örneklerini sunan Canat, 'Keloğlan', 'Sokak Kızı Elif', 'Mindrella', 'Süper Bekçi' gibi çocuk oyunları ile 'Bir Avuç Ateş', 'Demedim mi?', 'Metropol ve Kadın' adlı oyunlarını da yetişkinler için sahnelemişti. Altunizade Kültür Merkezi'nde çocuk ve yetişkinlere tiyatro eğitimi de veren Canat, 'Bize Nasıl Kıydınız?', 'Beşinci Boyut', 'Sürgün', 'Çizme', 'Hasret', 'Siyah Pelerinli Adam' adlı sinema filmleri ile 'Camgöz', 'Deli Yürek', 'Ekmek Teknesi', 'Kalp Gözü', 'Müslüman'ın 365 Günü', 'Müslüman'ın 24 Saati' adlı TV dizilerinde rol almıştı. 'Bir Küçük Osmancık Vardı', 'Gül Yarası', 'Yaralı Serçe', 'Yasemen', 'Nur Dağındaki Çocuk', 'Günahkâr Baba', 'Kırımlı Murat Destanı' adlı kitapları da bulunan Hasan Nail Canat, evli ve 4 çocuk babasıydı.

11 yıl önce