|

UEFA Başkanlığı için yarış kızışıyor

İha
00:00 - 23/01/2007 Salı
Güncelleme: 15:11 - 23/01/2007 Salı
Yeni Şafak
UEFA Başkanlığı için yarış kızışıyor
UEFA Başkanlığı için yarış kızışıyor

2006 Dünya Kupası Finalleri'ne ev sahipliği yapan Almanya, bu kez bir başka büyük futbol olayı olan UEFA Kupası başkanlığı seçimlerine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.


Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) başkanlığı için İsveçli Lennart Johansson ve Fransız Michel Platini arasında yarış sürüyor. Cuma günü Almanya'nın Düsseldorf kentinde yapılacak seçimle belirlenecek başkanlık öncesi adaylar da kulis faaliyetlerini hızlandırdı.


1990 yılından beri başkanlık görevini yürüten 77 yaşındaki Johansson, seçim faaliyetleri boyunca tecrübesini koz olarak kullanırken, Fransızların efsane futbolcusu 51 yaşındaki Platini ise başta Şampiyonlar Ligi olmak üzere turnuvalarda yapacağı değişiklerle federasyonlardan oy istedi.


Johansson, adaylığını 'kararlılık' ve 'süreklilik' kavramları üzerine oturtarak, Şampiyonlar Ligi'nin geliştirilmesi ve ülke futbol federasyonlarının maddi olarak güçlenmesi gerektiğini belirtti. Johansson, her fırsatta, Şampiyonlar Ligi'nin 1992-1993 sezonundan beri beş milyar euro ürettiğini, ulusal federasyonlara ve liglere 635 milyon euro aktardığını vurguladı.

Platini'nin adaylık süresince yaptığı açıklamalar ise farklı temellere dayanıyor. Platini, 52 üyeli UEFA'da 'küçük' diye tabir edilen futbol ülkelerine yönelik vaatleriyle dikkat çekti. Platini, futbolun güzelliğinin maddiyattan daha önemli olduğunu da söyleyerek, bir anlamda Johansson'a karşı çıkmıştı. Platini ayrıca, ulusal federasyonlar ve üyeler arasında güçlü bağların kurulmasını ve desteklenmesini savunuyor.

Michel Platini' 15 Mart 2005 tarihinde UEFA Başkanlığı için adaylığını koyacağını açıklamış ve çalışmalara başlamıştı. 2006 yılı Ocak ayında başkanlığa adaylığını koymayacağını ve emekli olacağını açıklayan Johannsson, 2006 Dünya Kupası Finalleri'nin ardından ani bir kararla tekrar aday olacağını duyurdu. Johansson'dan önce UEFA başkanlığına adaylığını koyması beklenen Alman Franz Beckenbauer ise, İsveçli tecrübeli spor adamının tekrar adaylığını açıklamasından sonra bu isteğinden vazgeçip aday olmadı.

Seçim süreci yaklaşırken, ibrenin Johansson'a döndüğü izlenimi veren en önemli gelişme ise Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Theo Zwanziger'in açık ilan etmesi oldu. Almanya'nın yanı sıra, UEFA Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Şenes Erzik, Norveç'ten Per Ravn Omdal, İspanya'dan Angel Maria Villar Llona, İngiltere'den Geoffrey Thompson ve Mali İşler Müdürü Hollandalı Mathieu Sprengers'te Johansson'a desteklerini açıkça ilan eden önemli futbol adamları olarak dikkat çektiler.


Uluslararası Futbol Federasyonları (FIFA) Başkanı Sepp Blatter'in 12 Ocak'ta Paris'te Fransa Futbol Federasyonu'nun yeni binasını ziyaretinde Platini'yi desteklediğini açıklaması, Platini açısından önemli gelişme olarak yorumlandı. Bu olaydan sonra 42 UEFA üyesi federasyonun Fransız adaya duydukları sıcaklığı açıklamaları dikkat çekti.


17 yıl önce