T ü r k i y e ' n i n   B i r i k i m i

G Ü N D E M

Bitlis'in ölümü kaza

"Eşref Bitlis, 'Komutanım Güneydoğu'da operasyon yapılacak. Uçağım arızalı, Kara Kuvvetleri bana uçak verebilir mi?' dedi. Uçağı başka yerden alındı. Bu kadar kısa sürede sabotaj nasıl hazırlanır?"

Görev süreniz 1993'de uzatılmıştı. Neden?

Şubat 1993'te dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal, "Paşam malum nedenlerden dolayı biz sizin emekli olmanızı istemiyoruz" dedi. 'Hayır' dedim. Kemal Yamak Paşa da vardı. Nisan'da Özal öldü. Benden sonra, KKK Muhittin Fisunoğlu'nun göreve gelmesi için bazı yolları açmıştım. Gerçi sonradan 'Doğan Paşa benim aleyhime konuştu' filan dedi. Cumhurbaşkanı Demirel de 'Herkes komutan olamaz' diye beyanat verdi. Öyle bir hava oluştu ki, "PKK'ya mücadele bitmeden ayrılamaz" duruma geldim.

Ne yaptınız?

Baktık bize yardım edecek kimse yok. Türkiye elden gidiyor. Emir komuta birliğini sağlayıp tüm sorumluluğu aldık. PKK'yla mücadele ederken 'komuta düzeni' kurulmadı. Orada OHAL valisi var. Kuvvet komutanları olarak bir araya geldik. 'Arkadaşlar bu millet TSK'yı görür. Doğan Paşa komutayı neden almadın der' dedim. OHAL'e göre yetki yok. Ordu komutanına, 'Kanuna uydurulacak. Sen, bölgende teröristi temizleyeceksin' dedim. Komuta kademesi olarak sorumluluğu omuzumuza aldık. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Vural Bayazıt, 'Felaket durumda böyle durmak beni komplekse sokuyor. Benim Foça'da deniz piyade tugayım var. Oraya bir tabur göndereyim' dedi. Denizciler büyük kahramanlık yaptı orada, şehitler verdiler.

Özel kuvvetler Komutanlığı

Değişen konsept neydi?

Üç emir verdim. 1- Her yerde asker olacak. 2- 24 saat görev yerinde olunacak. 3- PKK'lıya yardım edenler tesbit edilip, adalete verilecek. 250 bin kişiyi bölgeye yığdık. Ancak eğitimi ihmal etmedik. Özel Kuvvet Komutanlığı'nı görevlendirdim. Birliğin daha önce Özel Harp olan ismini değiştirdim. Hareket Başkanlığı'na bağlı idi, 2. başkanlığa bağladım. ÖKK o kadar başarılı oldu ki, bunların dünyadaki en iyi örneği olan İngiliz SAS'la yarışırlar. İngiliz Genelkurmay Başkanı bana, 'Doğan Paşa, bizi geçtiniz' dedi.

İstihbarat ve örtülü mücadele açısından neler yapıldı?

Terörle mücadelede MİT, ordu istihbaratı ve kendi özel istihbaratımdan (alan istihbaratı) yararlandım.

Jitem'den yararlandınız mı? Ağar, Bucak, Çatlı için ne diyorsunuz?

Jitem diye bir şey yok. Cem Ersever, bir kısaltma laf olarak kullandı. Jitem, 'jandarma-istihbarat-emniyet'in kısaltılması demek. Jandarma muharebe istihbaratı yaptı. Bizim planımız, Doğu ve Güneydoğu'nun güvenliğini tamamen jandarmaya bırakmak. Ağar'ın, Bucak'ın, Çatlı'nın yaptıklarını ben bilmem. Orduya bağlı hiçbir muvazzaf personel bu işlere girmez. Yakalanırsa rütbeli şahıs olduğu anlaşılır. Dışarıdaki operasyonları asker yapmaz.

Bitlis gözbebeğimdi

Eşref Bitlis'in öldüğü kaza sabotaj mı?

Muhittin Fisunoğlu, Vural Beyazıt, Halis Burhan, Eşref Bitlis hepimiz Genelkurmay'da konferans var bekliyoruz. İki gün sonra İzmir'e gideceğiz. Eşref Bitlis, "Komutanım Güneydoğu'da bir operasyon yapılacak. Ben de gideyim başlarında bulunayım. Uçağım arızalı, Kara Kuvvetleri Komutanı acaba bana uçak verebilir mi?" dedi. İzmir'e gitmesi gerekirken gitmedi. Uçağı başka yerden alındı. Bu kadar kısa sürede sabotaj nasıl hazırlanır? Kesinlikle buzlanma sonucu kaza oldu. Kaza kırım uzmanlarının raporu ortada, bizzat kendim giderek dinledim. Eşref Paşa benim gözbebeğimdi. Elinde telefon gece-gündüz Güneydoğu'dan beni arardı.

PKK'lı olduğu düşünülen kişilerin yargılatmadan öldürtüldüğü iddiaları var.

Bunun olmasına imkan yok. Ordudaki adam 20 ay sonra sivil hayata geçiyor. Bu mümkün mü? Jandarmalar Türkiye'nin yüzakıdır. Özel Tim'cileri, bizden ayrılmış olan emekli kişiler yetiştirdi. Mehmet Ağar'ların pozisyonu ayrı, benim ayrı. O polis işleriyle uğraşıyordu. O dönem Ünal Erkan'a, Özel Tim'i şehir içinde kullanmasını önerdim. Bunlar da o bölgede çok büyük kahramanlıklar yaptı. BİTTİ

"Güneydoğu için 3 emir verdim. 250 bin kişiyi bölgeye yığdım. Özel Kuvvet Komutanlığı'nı görevlendirdim. Birliğin daha önce Özel Harp olan ismini değiştirdim. ÖKK timleri, İngiliz SAS'larıyla yarışırlar. İngiliz Genelkurmay Başkanı, 'Doğan Paşa, bizi geçtiniz' dedi."

Kıbrıs'ta hedef Kıvrıkoğlu değildi

Zamanın KKK Hüseyin Kıvrıkoğlu'na Kıbrıs'ta tatbikatta ateş edildiği ve arkasında bulunan albayın vurulduğu iddiası var. Ne diyorsunuz?

Olay olduktan sonra Kıvrıkoğlu paşayla konuştum. "Vurulan albay çadırın ta öbür tarafındaydı" dedi. Katiyen böyle bir şey olmadığını söyledi. Mermi her zaman seker. Ateş emniyetinin alınmasında problem olabilir.

ABD'nin Muavenet gemisini vurması da gerçekten kaza mıydı?

Bana göre kazaydı. Ancak disiplinsizliğin yolaçtığı bir kaza. Yaptığımız tahkikat sonrasında tespit ettik. Komutada bozukluk var. Orada bir Amerikalı yüzbaşının hatası. Gemimiz vuruldu, şehitler verdik. Bu sefer biz dayattık, tazminat istedik. Sekiz tane gemi aldık.8 Nisan 2001
Pazar
 
Künye
Temsilcilikler
ReklamTarifesi
AboneFormu
MesajFormu
Ana Sayfa | Gündem | Politika| Ekonomi | Dünya
Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon| Hayat| Arşiv
Bilişim
| Aktüel | İzlenim | Dizi | Röportaj | Karikatür

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
© ALL RIGHTS RESERVED