|

Abe İsrail'de

Japonya'nın, Ortadoğu'daki barış sürecine katkısının artarak devam edeceğini dile getiren Abe, "Yarın Filistini de ziyaret edeceğim ve onlara da her iki taraf için gerçekleştirilmesi pek de kolay olmayan tavsiyelerde bulunacağım" ifadesini kullandı.

Yeni Şafak
14:46 - 19/01/2015 Pazartesi
Güncelleme: 12:59 - 19/01/2015 Pazartesi
AA
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) dahil, hiç kimse tarafından elimizin kolumuzun bağlanmasına izin vermeyeceğiz ve kendimizi her nerede olursa olsun, savunacağız" dedi.


Netanyahu ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Kudüs'te Başbakanlık ofisindeki görüşme öncesinde basına açıklama yaptı.


Konuşmasında İran ve Kuzey Kore'ye değinen Netanyahu, "Hem İran hem de Kuzey Kore acımasız ve radikal diktatörlükler tarafından yönetilmektedir. Bu iki devlet komşularına karşı zorbaca ve tehditvari bir yaklaşım sergilerken, özellikle İran bizi yeryüzünden silmek istiyor" diye konuştu.


İki ülkenin "saldırgan askeri nükleer programlarına sahip olduğu" değerlendirmesinde bulunan Netanyahu, her iki devletin de nükleer silahlar geliştirerek, bunları balistik füzeler haline getirmeye çalıştığını öne sürdü.


Japonya Başbakanı Abe ve kendisinin, "barış ve güvenliğe kendilerini adadıklarını" iddia eden Netanyahu, şu ifadeleri kullandı:


"İsrail tüm komşularıyla barış içinde olmak istemektedir. Fakat biliyoruz ki bölgemizde, barış ve güvenlik birbirini tamamlayan iki kavram. Dolayısıyla, eğer bizi tehdit edenlere karşı kendimizi savunmazsak, barıştan söz edemeyiz. İsrail, toprağına ve vatandaşlarına yönelik terörü yaymak isteyenlere karşı kendini savunma hakkına sahiptir. UCM dahil, hiç kimse tarafından elimizin kolumuzun bağlanmasına izin vermeyeceğiz ve kendimizi her nerede olursa olsun, savunacağız."


İsrail'in "İran'ın nükleer programına barışçıl bir çözüm bulunmasını arzu ettiğini" ileri süren Netanyahu, "Uluslararası toplumun, Kuzey Kore'yle müzakerelerde yaptıkları hatayı tekrarlamamalarını istiyorum. Pyongyyang ile 1994'te imzalanan anlaşma (Kuzey Kore'nin) nükleerden arındırılması için tarihi bir fırsat olarak görülmüştü ancak anlaşma sonuçta tüm Doğu Asya'yı tehdit eden nükleer tehdidin önüne geçemedi" şeklinde konuştu.


Japonya Başbakanı Abe 


Japonya Başbakanı Abe ise İsrail ziyaretiyle ikili ekonomik ilişkileri geliştirmeyi amaçladığını belirterek, "İsrail'in ekonomik ilişkilerimizi kuvvetlendirecek 3 yıllık planını büyük bir takdirle karşılıyoruz" dedi.


Abe, Yad Vaşem Müzesi'ni ziyaret ettiğini aktararak, "Auschwitz (2 Dünyü Savaşı sırasında Nazilerin kurduğu) kampından kurtulmanın 70. yıl dönümünde, bu gibi trajedilerin yeniden yaşanmaması yönündeki kararlılığımı vurgulamak isterim" diye konuştu.


Japonya'nın, Ortadoğu'daki barış sürecine katkısının artarak devam edeceğini dile getiren Abe, "Yarın Filistini de ziyaret edeceğim ve onlara da her iki taraf  için gerçekleştirilmesi pek de kolay olmayan tavsiyelerde bulunacağım" ifadesini kullandı.
#Japonya Başbakanı Şinzo Abe
#İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu
#İran
#Kuzey Kore
#Uluslararası Ceza Mahkemesi
9 yıl önce