Dünya Esede karşı dev harekat

Esed'e karşı dev harekat

Muhalifler, 25 gündür kuşatma altında bulunan ve 300 binden fazla sivilin yaşadığı Suriye’nin en büyük ikinci şehri Halep’te kuşatmayı kırmak için harekete geçti. Saldırıya 4 binden fazla muhalif savaşçı katıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Esede karşı dev harekat
Esed güçlerine ait bir savaş helikopteri Halep’te sivillere varil bombası attı. 10 kişinin öldüğü saldırıda 30 kişi de yaralandı. Saldırı sonrasında yürütülen kurtarma çalışmaları sırasında çekilen bu fotoğraf karesi yürek burktu.
Muhalifler, Halep'te rejim güçlerine yönelik büyük çaplı saldırı başlattı. Suriye'nin en büyük ikinci şehri olan ve 25 gündür kuşatma altında bulunan 300 binden fazla sivilin yaşadığı Halep'te muhalifler kuşatmayı kırmak için harekete geçti. Güney ve Kuzey cephelerinden başlayan saldırıya 4 binden fazla muhalif savaşçı katıldı. Bütün grupların iştirakiyle başlatılan saldırı öncesi muhalifler, hava saldırılarını önlemek amacıyla binlerce lastik yaktı.

HEDEF KORİDOR AÇMAK

Ardından dün saat 16.30 sıralarında kuzeyde Mellah, güneyde ise Sabigiye ile Huveyz'de rejime ait mevziler ateş altına alındı. 15 ten fazla rejim askeri ve Şii milisin esir alındığını duyuran muhalifler 40 tan fazlasının da öldürüldüğünü açıkladı. Muhalifler Halep'te mahsur kalan sivillere yönelik bir koridor açmayı ve rejimin açlıktan öldürme stratejini engellemeyi hedeflediklerini duyurdu. Kuşatma altında 14 yerleşim birimi bulunuyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.