Dünya Fransa basını ABDnin Suriyeden çekilmesi Erdoğan için bir zafer

Fransa basını: ABD'nin Suriye'den çekilmesi Erdoğan için bir zafer

Fransız Le Monde gazetesi, ABD birliklerinin Suriye'den geri çekilmesiyle ilgili haberini "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için diplomatik zafer" başlığıyla okuyucularına duyurdu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Fransa basını: ABDnin Suriyeden çekilmesi Erdoğan için bir zafer
ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Fransız Le Monde gazetesi, ABD'nin Suriye'den çekilme kararının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için diplomatik bir zafer olduğunu yazdı.

Gazete, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan için diplomatik zafer" başlığıyla yayımladığı haberde, ABD'nin Suriye'den çekilme kararını değerlendirdi.

Haberde, "ABD birliklerinin (Suriye'den) geri çekilmesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için diplomatik zaferdir" ifadeleri kullanıldı.

ABD'nin Suriye'den çekilme kararının Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında yapılan telefon görüşmesinden birkaç gün sonra geldiği belirtilen haberde, "Muhtemelen ABD Başkanı, Erdoğan'ın baskılarına yenik düştü" denildi.

Haberde, Türkiye'nin Suriye'de terör örgütü YPG/PKK'nın bulunduğu bölgelerde operasyona başlayabileceğine dikkati çekildi.

  • YPG/PKK'nın Suriye'de kendi devletini veya özerk bölgelerini kurmak istediği belirtilen haberde, Türkiye'nin YPG/PKK'nın Suriye'nin kuzeyinde hakimiyet kurmasını engellemek istediği ifade edildi.

Haberde, Türkiye'nin temel hedefinin YPG/PKK'nın olduğu Münbiç'e girmek olduğu belirtilirken, eski ABD Başkanı Barack Obama'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 2016'da YPG/PKK'nın Münbiç'i DEAŞ'tan geri aldıktan sonra oradan çekileceğine dair söz verdiğini ancak bu sözünü tutmadığının altı çizildi.

Le Monde gazetesinde ayrıca, ABD'nin Suriye'den çekilmesiyle bir boşluk oluşacağı ve çekildikten sonra bölgede sorunların artma riski olduğu yorumu da yapıldı.

PKK destekçisi CENTCOM komutanı: Yumruk yemiş gibi hissediyorum
DÜNYA
PKK destekçisi CENTCOM komutanı: Yumruk yemiş gibi hissediyorum
Tayvan'ın Ankara Temsilcisi: Tüm taraflar sağduyulu hareket etmeli
Gündem

Tayvan'ın Ankara Temsilcisi: Tüm taraflar sağduyulu hareket etmeli

Tayvan'ın Ankara Temsilcisi Volkan Chih-yang Huang, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaretinin ardından, Çin'in Tayvan çevresinde başlattığı geniş çaplı askeri tatbikatı ve bölgedeki gerginliği değerlendirdi. Volkan Chih-yang Huang, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da belirttiği gibi, 'Tayvan'la ilgili ortaya çıkan gerginliğin azaltılması için tüm tarafların sağduyulu ve itidalli hareket etmesi çok önemlidir' Sayın Erdoğan ayrıca, 'Ukrayna’daki savaş ve koronavirüs salgınının küresel ekonomi ve istikrara olumsuz etkilerinin sürdüğü bir dönemde dünya yeni bir krizin ortaya çıkmasına izin vermemelidir' yorumunda bulunmuştur" ifadelerini kullandı.
Sahillerde kalite Büyükşehir’le artıyor
Gündem

Sahillerde kalite Büyükşehir’le artıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, deniz ve göllerle birlikte toplam 277 kilometre kıyı bandı ile aynı zamanda bir sahil kenti olan Bursa’nın deniz turizminden de hak ettiği payı alması için çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor. İki yıllık bir aranın ardından Gemlik ve Mudanya sahillerinde yetkiyi tekrar ele alan Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların keyifli ve huzurlu bir şekilde tatillerini geçirebilmesi amacıyla hummalı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Polis oyuncak ayının nefes aldığını fark edince aradığını buldu
Dünya

Polis oyuncak ayının nefes aldığını fark edince aradığını buldu

İngiltere'de otomobil hırsızlığından dolayı uzun süredir aranan zanlı, kız arkadaşının evindeki 5 metrelik oyuncak ayının içinde saklanırken yakalandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.