Dünya Hawklar aktif halde

Hawklar aktif halde

Libya’da meşrû Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) talebiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nce gönderilen hava savunma sistemi Hawk, kurulumu tamamlanarak hazır hale getirildi. Göreve başlayan Hawk PIP-3 sistemi, arama izleme radarı, kontrol merkezi, fırlatıcılar ve füzelerden oluşuyor.

Hamza Hıdır Yeni Şafak
Hawk
Hawk

Libya’da meşrû Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) talebi doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetlerince bu ülkeye gönderilen hava savunma sistemi Hawk, kurulumu tamamlanarak hazır hale getirildi. Sahada aktif durumda göreve başlayan Amerikan yapımı Hawk PIP-3 sistemi, arama izleme radarı, kontrol merkezi, fırlatıcılar ve füzelerden oluşuyor. Her biri 3 füze ile donatılmış 6 fırlatma rampası bulunan sistem, düşük ve orta irtifalarda savaş uçaklarını, insansız hava araçlarını, helikopterleri ve kısa menzilli karadan karaya füzelerini vurabiliyor. Yeni Şafak’a konuşan UMH Ordusu albaylarından Adil Abdulkâfi, hava sistemlerinin hazır olduğunu doğrulayarak şunları söyledi: “Türkiye, Libya ile yaptığı güvenlik ve askeri anlaşma çerçevesinde hava savunma sistemlerini gönderdi. Bu sistemler hava sahamızı Birleşik Arap Emirlikleri ve Hafter’i destekleyen bazı ülkelerin uçaklarından koruyacak. Tabii ki bu sistemlerin nerelere yerleştirildiğini söyleyemeyiz.”

Füzeler kuruldu
GÜNDEM
Füzeler kuruldu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.