EkonomiBitcoini Çin çarptı

Bitcoin'i Çin çarptı

Sanal para birimi Bitcoin, Çin’in yasaklamasından sonra yere çakıldı. Ağustostan itibaren düşüşe geçen para birimi, son yedi günde yüzde 30 değer kaybetti

Haber MerkeziDiger
Bitcoin, son yedi günde 3 bin 209'a kadar geriledi.
Bitcoin, son yedi günde 3 bin 209'a kadar geriledi.

2008 yılında Satoshi Nakamoto kod adlı bir geliştirici tarafından temelleri atılan ve aradan geçen dokuz yılda tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılan sanal para birimi Bitcoin, Çin hükümetinin kararıyla yere çakıldı. Eylül ayının başında 5 bin doları aşan Bitcoin, son yedi günde ciddi değer kaybı yaşayarak 3 bin 209'a kadar geriledi. Geçtiğimiz ay Çin hükümetinin ülkede sanal para birimlerinin ilk halka arzında para toplamayı yasaklatmasından sonra, ülkenin en büyük sanal para piyasası BTC China 30 Eylül'de Bitcoin işlemlerinin durdurulacağını açıkladı. BTC China tarafından yapılan açıklamanın ardından yüzde 16 değer kaybeden Bitcoin, 9 Ağustos'tan bu zamana en düşük seviyesine ulaştı. Böylece son yedi günde sanal para biriminin değer kaybı yüzde 30 seviyelerine kadar çıktı.

JP MORGAN'DAN SERT TEPKİ

Çin'den gelen yasak haberleriyle birlikte sanal para birimine bir eleştiri de ABD merkezli uluslararası bankacılık alanında faaliyet gösteren JP Morgan Chase'den geldi. Bitcoin sanal para biriminin dolandırıcılıktan ibaret olduğunu belirten JP Morgan Chase CEO'su Jaime Dimon, kripto para işlemlerinde bulunan herhangi bir çalışanını kovacağını söyledi. Sabah'ta yer alan habere göre, New York'taki bir yatırımcı konferansında konuşan Dimon, dijital paraların geleceğinin olmadığı söyledi. Dimon, "Eğer bir JPMorgan traderı Bitcoin işleminde bulunmaya başlarsa, bir saniye bile düşünmeden onu işten çıkarırım. Bitcoin bizim kurallarımıza aykırı" ifadelerini kullandı.

14.6 MİLYON $'LIK KUZEY KORE SOYGUNU

  • Rejim karşıtlarını geri püskürtme ve banka soygunları gibi faaliyetlerde bulunan Kuzey Koreli hacker grubu, son olarak da hedefine Bitcoin'i koydu. Nisan-Temmuz 2017 arasında Kuzey Koreli bir grubun, Güney Koreli en az üç Bitcoin değişim platformunu hacklediği belirtildi. Yapizon isimli bir sitenin raporunda, nisan sonunda bugünkü değeriyle 14.6 milyon dolar büyüklüğündeki Bitcoin'in değerinin arttırıldığını aktarıldı.
Güntkin Onay'dan derbi tahmini
Spor

Güntkin Onay'dan derbi tahmini

Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynanacak derbiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Güntekin Onay, siyah-beyazlıların öne geçmesi durumunda maçı kazanacağını söyledi.
Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler
Hayat

Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler

İngiliz medyası, yeni bölümleri 2019’da başlayacak “Taht Oyunları” dizisinin hayranlarına, internetten “Diriliş Ertuğrul”u izlemelerini tavsiye etti. Haberde, Engin Altan Düzyatan için “Yeni Jon Snow” denildi. "Diriliş Ertuğrul" dizisini izleyen bir Amerikalının, diziye nasıl kendini kaptırıp heyecanla takip ettiğini anlatan notları ve "Diriliş Ertuğrul" dizisi ile ilgili yorumları güldürdü. İşte o notlar...
Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor
Ekonomi

Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çiftçiler ile buluşmasında açıkladığı mazot ve gübre desteği ödemeleri bugün başlıyor. Saat 18:00'den sonra başlayacak ödemeler ile ortalama bir çiftçinin yıllık 30 bin TL olan mazot harcaması da 15 bin TL'ye kadar düşmüş olacak.
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Hayat

Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim

Ünlü türkücü Yavuz Bingöl dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bugüne kadar AK Parti'ye bir kez oy verdiğini söyleyen Bingöl, hayatı boyunca toplam üç oy kullanmış. Eskiden devletin millete haksızlık ettiğini şimdi ise milletin devlete haksızlık ettiğini belirten Bingöl, Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Diktatör dediğiniz insana her şeyi söyleyebiliyor, konuşabiliyorsunuz. Bizim Cumhurbaşkanımız" ifadelerini kullandı.
Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Bugün 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz...