Gündem 15 Temmuz hainleri Gazneli ve Kaya tutuklandı

15 Temmuz hainleri Gazneli ve Kaya tutuklandı

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında İstanbul'daki tüm koordinasyonu sağladıkları öne sürülen kurmay albaylar Nebi Gazneli ve Müslüm Kaya, sevk edildikleri nöbetçi hakimlikçe tutuklandı.

Haber Merkezi AA
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilen Gazneli ve Kaya'nın ifade işlemleri sona erdi.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği şüpheliler Gazneli ve Kaya'nın "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etme" suçundan tutuklanmalarına karar verdi.

Şüphelilerin ifadelerinde "darbe teşebbüsü" suçunu ikrar ettikleri öğrenildi. İstanbul'da darbeci askerlerin koordinasyonunu Whatsapp grubu üzerinden yazışmalarla yürüttükleri belirtilen şüphelilerin ifadelerinde, FETÖ mensubu olmadıklarını savunarak, vatan ve ülke için darbeye destek verdiklerini iddia ettikleri aktarıldı.


Darbecilerin Whatsapp grubu ele geçirildi: işte adım adım darbe planı
GÜNDEM
Darbecilerin Whatsapp grubu ele geçirildi: işte adım adım darbe planı


Süreç

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından haklarında gözaltı kararı bulunan ancak adreslerinde bulunamayan firari albaylar Gazneli ve Kaya, Konya'nın merkez Selçuklu ilçesi Yazır Mahallesi'nde kiraladıkları bir evde yakalanmıştı. Şüpheliler, polis eşliğinde uçakla İstanbul'a gönderilmişti. Dün sabah saatlerinde adliyeye getirilen şüpheli 2 albay soruşturmayı yürüten savcılıkça, tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk edilmişti.


Boğaziçi katili yakalandı
GÜNDEM
Boğaziçi katili yakalandı


Darbeci albaylar böyle yakalandı
GÜNDEM
Darbeci albaylar böyle yakalandı

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.