GündemABDyegitmeyin

ABD'ye gitmeyin

Dışişleri, ABD’ye gidecek Türk vatandaşlarını artan terör, şiddet olayları ve keyfi tutuklamalar nedeniyle uyardı. Açıklamada, “FETÖ’cülerin iftiralarına itimat edilmek suretiyle vatandaşlarımız hakkında adli kararlar verilebilmektedir. ABD’ye seyahat edecek vatandaşlarımızın seyahat planlarını gözden geçirmelerinde ve seyahat etmeleri durumunda tedbirli olmalarında fayda görülmektedir” denildi.

Ahmet Fatih ErturanYeni Şafak
Dışişleri, ABD'de terör saldırısı riski bulunduğunu belirterek, Türk vatandaşlarını uyardı
Dışişleri, ABD'de terör saldırısı riski bulunduğunu belirterek, Türk vatandaşlarını uyardı

ABD’nin neden olduğu gerginlik nedeniyle daha önce “vize” krizi yaşayan Türkiye-Amerika arasında bu defa “seyahat” düellosu gerçekleşti. İki ülke 2018’e vize baharı ile adım atarken ABD’den ilişkileri gerecek yeni bir adım geldi. Her zeminde Türkiye’nin müttefiki olduğunu belirten ABD bu kez Türkiye’yi “seyahat uyarısı” ile hedef aldı. ABD, yurt dışına seyahat edecek vatandaşlarına, Türkiye’yi, güvenlik açısından üçüncü kategori riskli ülkeler arasında göstermiş ve Türkiye’ye gideceklere “yeniden düşünün” uyarı yaptı. Dışişleri Bakanlığı dün ABD’ye aynı dille cevap verdi. Bakanlık yayınladığı duyuruda Türk vatandaşlarına “ABD’ye seyahat planları gözden geçirilmeli. Terör saldırılarında artış var” dedi. İşte Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

SALDIRI OLMASI MUHTEMEL

ABD’de terör saldırıları ve şiddet olaylarında son zamanlarda artış olduğu gözlenmektedir. Bombalı veya silahlı terör eylemlerinin yanı sıra, araçların kalabalık üzerine sürülmesi suretiyle gerçekleştirilen saldırıların, şehir merkezleri ile kültürel faaliyetleri, metro duraklarını, kamu binalarını, ibadet yerlerini hatta okul kampüslerini hedef almaya devam etmesi muhtemeldir. Son olarak da New York metrosundaki bombalı saldırı, ABD’de yaşanan terörizme ve/veya aşırı sağcı/ırkçı eylemlere örnek teşkil etmektedir. Ayrıca, resmi görevle ABD’ye seyahat eden kamu görevlisi vatandaşlarımız keyfi tutuklamalara maruz kalmakta; açılan davalarda, FETÖ mensubu ya da sempatizanı tanıkların önceden kurgulanmış asılsız iddialarına ve iftiralarına itimat edilmek suretiyle vatandaşlarımız hakkında adli kararlar verilebilmektedir. Bu şartlarda, vatandaşlarımızın seyahat planlarını gözden geçirmelerinde fayda görülmektedir.”

ABD'DEN DAHA GÜVENLİYİZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ABD'yi tepki gösterdi. Çavuşoğlu, "Bir müttefike ve olgunluğa yakışmayan gereksiz tavırlarla uğraşmamamız lazım. Türkiye, ABD'den çok daha güvenli bir ülkedir" ifadelerini kullandı.

  • Türkiye’ye karşı sistematik saldırı
  • Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı Gezi olayları, 17-25 Aralık kumpası ve 15 Temmuz hain darbe girişimlerinin arkasında FETÖ-CIA bağlantısı ortaya çıkmıştı. Türkiye-ABD ilişkilerini sarsmaya başlayan bu gelişme sonrası ABD bir hamle daha yaptı. Türkiye’nin uyarılarına rağmen PKK’nın Suriye kolu olan YPG’ye yaklaşık 4 bin tır silah verdi. Ayrıca FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesini isteyen Türkiye’ye sudan bahanelerle red cevabı vermekle kalmayan ABD, İranlı iş adamı Reza Zarrab üzerinden de Türkiye’ye operasyon yapmaya kalktı. ABD, son olarak ABD Büyükelçiliği çalışanı Metin Topuz’un, FETÖ’nün üst düzey yöneticisi olarak tutuklanmış ve ABD tarafı Türkiye’ye vizeyi kaldırma kararı almıştı. İki ülke tarafları aylar süren görüşmelerden sonra yakın bir zamanda tekrar vize yasağını karşılıklı olarak kaldırmıştı.
Erol Bulut'tan olay açıklama: Biz bugün Beşiktaş'a kaybetmedik
Spor

Erol Bulut'tan olay açıklama: Biz bugün Beşiktaş'a kaybetmedik

Yeni Malatyaspor Teknik Direktörü Erol Bulut, Beşiktaş'a mağlup oldukları maçından ardından dikkat çeken bir açıklamada bulundu. 42 yaşındaki çalıştırıcı "Biz bugün Beşiktaş'a kaybetmedik. Bazı kişilere kaybettik" dedi.
Diyarbakır'da feci kaza: 3 ölü
Gündem

Diyarbakır'da feci kaza: 3 ölü

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde köprü korkuluğuna çarpan otomobildeki 3 kişi hayatını kaybetti.
Kılıçdaroğlu alçakça Osmanlı'ya saldırdı
Gündem

Kılıçdaroğlu alçakça Osmanlı'ya saldırdı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Mersin'in Silifke ilçesinde katıldığı etkinlikte Osmanlı İmparatorluğu'na skandal sözlerle saldırdı. Kılıçdaroğlu, "Osmanlı döneminde herkes padişahın kulu ve kölesiydi. Millet diye bir kavram yoktu. Türk milleti diye de bir kavram yoktu. Çünkü Osmanlı Türklerle alay ediyordu. Osmanlı'nın zulmüne karşı bu çadırlarda ne mücadeleler verildi. Dadaloğlu, Köroğlu boşuna mı çıktı? Boşuna mı söylediler, padişahın fermanını ama dağların da bize ait olduğunu" diye konuştu.
İran'da 'Azeriler Farstır' açıklamasına tepki
Dünya

İran'da 'Azeriler Farstır' açıklamasına tepki

İran Meclisindeki bazı Türk kökenli milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yunusi'nin "Azeriler Türkçe konuşan Farstır" açıklamasına tepki gösterdi.
3. lige yükselen takımlar belli oldu
Spor

3. lige yükselen takımlar belli oldu

Futbolda 2017-2018 sezonu Spor Toto Bölgesel Amatör Lig (BAL) 1. kademe play-off müsabakalar sonuçlandı. 12 grup birincisinin yer aldığı 6 müsabaka sonunda galip gelen 6 takım, TFF 3. Lig'e çıktı.