Gündem Afganistanı yalnız bırakmayacağız

Afganistan’ı yalnız bırakmayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, Afganistan’a desteğinin süreceğini söyledi. TSK'nın, Afganistan istediği sürece bu ülkedeki görevini sürdüreceğini vurgulayan Erdoğan, “Afganistan yalnız bırakılmamalı” dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Ayfer Mallı Yeni Şafak
Afganistan’ı yalnız bırakmayacağız
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hava sıcaklığının eksi 1 derece olması nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı içinde düzenlenen resmi törenle karşıladı. Erdoğan, törenin ardından konuğu ile baş başa görüştü. Görüşmenin ardından gerçekleşen basın toplantısında ise dostluk vurgusu yapıldı. Erdoğan, toplantıda özetle şunları söyledi:

ASKERİMİZ ORADA KALACAK

Afganistan çok ciddi yaralar aldı. Bunların iyileştirilmesi için adımlar attık atmaya devam ediyoruz. Afganistan'daki askerlerimiz Afganistan istediği sürece görevlerine devam edecek. Ne zaman ki 'tamam' dendiğinde o zaman bizler de askerlerimizi çekeceğiz. Biz Afganistan'ın alt ve üst yapısında girişimcilerimizle yer almaya devam edeceğiz. Afganistan ile dayanışmamız artarak devam edecek.

AYNI HATA YAPILMASIN

Afganistan'ın derdi Türkiye'nin derdidir. Afganistan'ın başarısı da Türkiye'nin başarısıdır. Afganistan uluslarası toplumun desteğiyle her alanda ciddi ilerlemeler kaydetti. Uluslararası toplum geçmişte yaptığı hatayı tekrarlamamalı ve Afganistan'ı yalnız bırakmamalıdır. Bu konuda desteğini vermeleri gerekir. Kalkınma ve güvenlik tesisi konularındaki çabalarını desteklemeyi sürdürmelidir.

YAKINDAN TAKİP EDİYORUM

Kalıcı iç barış ve huzurun temini için, sayın Cumhurbaşkanı tarafından yürütülen çalışmaları takip ediyorum. Bu kritik sürecin başarı ile sonuçlanmasını temenni ediyorum. Afganistan'a kalkınma, kapasite artırımı ve güvenlik konusunda destek olmayı sürdüreceğiz"

Afganistan'dan Erdoğan'ı duygulandıran hamle
OYNAT 04:37
Afganistan'dan Erdoğan'ı duygulandıran hamle
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afgan mevkidaşı Ahmedzai'yle düzenlediği ortak basın toplantısında iki ülke arasında üç önemli anlaşmanın imzalandığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan "3 anlaşmayı da imzalamış bulunuyoruz. Bunlardan bir tanesi Siyasi danışma mekanizması diğeri güvenlik işbirliği anlaşması ve bir diğeri de gerçekten beni de duygulandıran Mevlana Celaleddin-i Rumi Türk-Afgan Kadın Üniversitesi Kampüsü'nün inşaası hakkında niyet beyanı' ifadelerini kulandı.


İŞBİRLİĞİMİZ SÜRECEK

Başbakan olduğum dönemde şahsi girişimlerimle de Afganistan-Pakistan-Türkiye olarak üçlü bir zirve gerçekleştirdik, bunu önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Afganistan'ın geleceği çok daha aydınlık, çok daha müreffehtir. Afganistan, Pakistan ve Türkiye olarak özellikle terörle mücadele konusunda atacağımız adımlar hepimizi rahatlatacaktır.

AHMEDZAİ: HEP YANIMIZDA OLDUNUZ

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai ise desteğinden dolayı Erdoğan'a teşekkür etti. "Türk askerleri, omuz omuza yanımızda durdu" diyen Ahmedzai, "Afgan halkı emin olsun ki, Türk kardeşleri hiç bir zaman yanlarından ayrılmayacaktır. Dostluğumuz ebedi olsun" ifadelerini kullandı.

Erdoğan ve Obama birlikte açacak

Dünyanın en büyük külliyesi olacak, Mimar Sinan tarzını yansıtan 700 kişi kapasiteli caminin de içinde bulunduğu ABD İslam Kültür Merkezi tamamlandı, açılışı için gün sayılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama açılışı birlikte yapacak.
İslam dinini ve estetiğini Amerikalılara en doğru şekilde tanıtmayı hedefleyen ve dünyanın en büyük külliyesi olma sıfatını da taşıyacak olan ABD'nin başkenti Washington yakınlarındaki Maryland eyaletindeki ABD İslam Kültür Merkezi'nin çalışmaları tamamlandı.2011 yılının Eylül ayında inşaatına başlanan ABD İslam Kültür Merkezi, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı'nın desteği ile 60 dönümlük arazi üzerine yapıldı. 16. yüzyıl Osmanlı mimarisini yansıtan cami Mimar Sinan'ın eserlerinden esinlenerek hazırlandı. 700 kişi kapasiteli caminin sedef işlemeli kapıları, minberi, mihrabı ve mermer kolon süslemeleri gibi özel işçilik isteyen parçaları Türkiye'de hazırlatıldı.

Geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama'ya ABD İslam Kültür Merkezi'nin açılışını birlikte yapmayı teklif ettiğini ve Obama'nın da bu teklifi kabul ettiği açıklanmıştı. Bu kapsamda, Erdoğan'ın tamamlanan cami açılışı için önümüzdeki günlerde ABD'ye gitmesi planlanıyor.

3 kritik anlaşmaCumhurbaşkanı Erdoğan, "değerli kardeşim" diye hitap ettiği Ahmedzai ile 3 anlaşmanın imzalandığını açıkladı. Türkiye ile Afganistan arasında siyasi danışma mekanizması hakkında mutabakat muhtırası, güvenlik işbirliği anlaşması ve Mevlana Celaleddin Rumi Türk-Afgan Kadın Üniversitesi kampüsünün inşası hakkında niyet beyanının imza altına alındığını belirten Erdoğan, bu projenin Afganistan'da halkların kaynaşmasına çok çok güzel bir nişane olacağını, ilişkileri taçlandıracağını kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir ilk daha!
OYNAT 01:19
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir ilk daha!
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kullanıma açıldıktan sonra bir çok ilke sahne olurken yabancı konukların ağırlanmasında protokol de değişti. Külliye'deki süvari birliği de bugüne kadarki bütün Türk askerlerinin kıyafetleriyle onlara özel dizaynla konukları karşılamaya başladı. Afgan Cumhurbakşanı Ahmedzai'nin karşılanmasında, süvari birliğinde bugüne kadar fark edilmeyen bir ayrıntı da ortaya çıktı. Ahmedzai'yi karşılayan süvari birliğinin ilk defa pelerin giydiği görüldü.6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.