|

Ankara'da cuma namazı saat kaçta?

İslam'ın 5 şartından birisi namaz kılmaktır. İslamiyet'te cuma namazı da ayrı bir öneme sahiptir. Müslümanlar için büyük öneme sahip olan mübarek cuma namazı bu hafta da büyük bir katılımla kılınacak. Cuma namazına gidecek olanlar Ankara'da cuma saatini arıyor. Camileri dolduracak cemaat Ankara'da cuma namazı saat kaçta? sorusunun cevabını merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığının takvimine göre haberimizde Ankara'da cuma namazı saatini bulabilirsiniz.

17:34 - 15/10/2020 Perşembe
Güncelleme: 11:58 - 16/10/2020 Cuma
Yeni Şafak
Ankara'da cuma namazı, koronavirüs tedbirleri ile kılındı.
Ankara'da cuma namazı, koronavirüs tedbirleri ile kılındı.
Bu hafta da camileri dolduracak olan vatandaşlar, Ankara'da
saat kaçta? sorusunun cevabını merak ediyor.
Biz de sizler için Diyanet takvimine göre, Ankara'da cuma
namaz
ı saatini derledik. Haberimizde bugün için
Ankara'da namaz vakitleri
ni bulabilirsiniz.

Ankara'da cuma namazı saat kaçta kılınacak?

Ankara namaz vakitleri

Diyanet takvimine göre, Ankara'da bir haftalık
,
,
,
,
saatleri tablosu.Cuma Namazının hükmü

Cuma namazı, farziyyeti Kitap, sünnet ve icma ile sabit olan ve hutbeyi de ihtiva eden iki rekatlı, cemaatle kılınan bir namazdır. Yüce Allah,
"Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında, alışverişi bırakıp hemen Allah’ı anmaya koşun. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allâh’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allâh’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz."
buyurmaktadır (Cumu’a 62/9-10).

Hz. Peygamber, "Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her Müslüman’a farzdır." (Nesâî, Cumu’a, 2; Ebû Dâvûd, Taharet, 129), "Cuma namazını kılmayan birtakım kişiler, ya bundan vazgeçerler ya da Allâh kalplerini mühürler de gafillerden olurlar." (Müslim, Cumu’a, 12; Nesâî, Cumu’a, 2), "Allâh, önemsemeyerek üç Cuma'yı terk eden kişinin kalbini mühürler" (Ebû Dâvûd, Salât, 210; Nesâî, Cumu'a, 2) buyurmaktadır. Cuma namazı, Hz. Peygamber döneminden günümüze kadar bütün Müslümanlarca kılınmış ve bunun farz olduğu konusunda herhangi bir ihtilafa düşülmemiştir.

Cuma namazının hicretten önce farz kılındığına dair rivayetler bulunmakla birlikte, Hz. Peygamber ilk Cuma namazını hicret esnasında Medine yakınındaki Rânûna denilen bir vadide kıldırmıştır.

Cuma gününün sünnetleri


Faziletli, okunacak ve ezberlenecek sureler, dualar

#Ankara
#Cuma
#Namaz
4 yıl önce