Gündem İçişleri Bakanı Soylu Bir vatandaşımız kayıp

İçişleri Bakanı Soylu: Bir vatandaşımız kayıp

Artvin'deki sel felaketi sonrası bölgede incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Murgul'da bir kişinin kayıp olduğunu açıkladı. Arama çalışmaları devam ediyor.

Haber Merkezi AA
Artvin haber: İçişleri ​Bakanı Soylu: Bir vatandaşımız kayıp
Bakan Soylu, selde can kaybı yaşanmadığını vurguladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, sel yaşanan Artvin ve Rize'nin ilçelerinde incelemelerde bulundu.

Bakan Soylu, olayda can kaybı yaşanmadığını vurgulayarak, "Bizi sevindiren tek bir şey var, can kaybımız yok. Çok az yaralımız var, bir veya iki tane. Onlar da hem burada tedavi edildiler hem de nakledilmesi gereken yerlere nakledildiler." diye konuştu.

Kayıp kamyon şoförü Serdar Yiğit (43).
Kayıp kamyon şoförü Serdar Yiğit (43).

"İNŞALLAH SAĞ SALİM ULAŞIRIZ"

Soylu, Artvin’de bugün etkili olan selde Murgul ilçesinde bir vatandaşla ilgili kendilerine kayıp bilgisi geldiğini belirterek “Telefon sinyali ve baz yeri veriyor ama vatandaşımıza ulaşmakta zorluk çekiyoruz. İlk baz yeri verdiği yerde ulaşmaya çalıştık, orada bulamadık, yeni bir baz yeri veriyor, oraya da arkadaşlarımız bakıyorlar. Bir yansıma olup olmayacağını düşünüyorlar. İnşallah sağ salim ulaşırız” dedi.

Kayıp olan şahsın 43 yaşındaki kamyon şoförü Serdar Yiğit olduğu ve arama çalışmalarının sabah erken saatlerinden itibaren tekrar başlayacağı öğrenildi.GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

Rize’deki sel bölgesinden Arhavi ilçesindeki sel bölgesine gelen Bakan Süleyman Soylu, ilçede incelemelerde bulundu. İncelemelerinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan soylu, gece yarısından sonra Meteoroloji’nin bildirdiği yağmurun beklenenin de üzerinde yağdığını söyledi.

Artvin'de sel ve heyelan: Valilik kriz merkezi oluşturdu
GÜNDEM
Artvin'de sel ve heyelan: Valilik kriz merkezi oluşturdu

Mahsur kalan vatandaşların tahliyesi, su birikintilerinin temizlenmesi ve diğer konularda yetkililerden bilgi alan Bakan Soylu, ziyaret ettiği bazı ev ve iş yerlerindeki vatandaşlara "geçmiş olsun" dileklerini ifade etti.

Bakan Soylu, “Arhavi’ye 170 kg, Hopa’ya da 183 kg yağış düştü. Hopa’da yağış nedeniyle bir şey yok. Murgul’da var. Yağmurun şiddet merkezi etkilediği alan hem Arhavi oldu hem de Murgul oldu. Murgul’a da gideceğiz. Özellikle ana derenin tahkimatları yıkması sonucu Boğaziçi mahallesine yönelik sel baskını su baskını oldu, alt katların tamamı su doldu, mahsur kalan vatandaşlarımız oldu. AFAD, AKUT, JAK ve belediye ekipleri herkes elinden gelen gayreti göstererek ciddi bir şekilde tahliyeler gerçekleştirildi, tahliyeler gerçekleştirilmeye de devam ediyor” diye konuştu.

Yaşanan sel felaketi sonrası can kaybı yaşanmadı.
Yaşanan sel felaketi sonrası can kaybı yaşanmadı.

“CAN KAYBIMIZ YOK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hem Arhavi’ye gelmeden hem geldikten sonra sürekli bilgi verdiğini ifade eden Bakan Soylu “Sürekli iletişim halindeyiz, genel durumu anlatmaya çalıştık. Talimatları oldu. Hem Erzurum’dan hem Trabzon’dan tüm ekipleri, büyükşehir ekiplerini buraya çektik. Onlar da geliyorlar. Kızılay tüm yemek su ve diğer ihtiyaçlar için burada. Kaymakamlığımızda Kriz Merkezi oluşturduk. Çevredeki tüm illerden vidanjörleri buraya çekiyoruz. Alt katların tamamı çünkü suyla dolu, bunlar tahliye edilecek. Ana dereden şehre su gelişinin önlemek için taş ocağından taş getirerek DSİ ekipleri geçici bir tahkimat yapacaklar. Boğaziçi mahallesine dereden gelen suyu tekrar ana dereye akıtmamız lazımdı. Onun için de bir kanal açıldı. 1 metre civarı sular çekildi ama hala bir çok noktada sular var. Bir çok vatandaşımızın hasarı var. Gücümüzün yettiği ölçüde bunlara yardımcı olmaya çalışacağız. Bir çok noktada arabalar sel sularına kapıldı, bir çok noktada balçığa gömüldüler. Elbirliği ile inşallah bunun üstesinden geleceğiz. Bizi sevindiren tek bir şey var, can kaybımız yok. Çok az yaralımız var. 1 veya 2 tane. Hastanemizin alt katını su basmıştı. Oradan bir takım tahliyeler oldu. Acil Servis hizmet vermeye devam ediyor. Tüm iş makinelerimiz çalışıyor, herkes gayret gösteriyor, çalışıyor. İnşallah bunun da üstesinden hep beraber geleceğiz, sabırla aşacağız” şeklinde konuştu.

Artvin'de otomobiller sel suları altında kaldı
OYNAT 00:59
Artvin'de otomobiller sel suları altında kaldı
Artvin'in Arhavi ilçesinde dün akşamdan beri yaşanan şiddetli yağışlar sonrasında ilçe merkezi Arhavi Deresi'nin de taşması ile göle döndü.

Süleyman Soylu bölgede incelemelerde bulundu.
Süleyman Soylu bölgede incelemelerde bulundu.

"HERHANGİ BİR BARAJ PATLAMASI YOK”

Bakan Süleyman Soylu, beklenenin de çok üstünde yağışlar yaşandığını hatırlatarak açıklamalarını şöyle sürdürdü:

  • “Maalesef dere tahkimat da dinlemiyor. Bir tek şey söz konusu oldu. ‘Barajlar yukarıdan patladı’ şeklinde bilgiler verildi. Böyle bir şey yok. Yanlış bir bilgi. Herhangi bir baraj patlaması yok. Barajın patlayıp geldiği ve o nu da Arhavi’nin merkezini etkileyeceği konusu doğru bir bilgi olmadığını burada bir kez daha ifade etmek istiyorum. Vatandaşımıza da gücümüz yettiğince ifade etmeye çalışıyoruz. Buraya geldiğimizde böyle bir korku söz konusuydu. Doğal olarak eğer böyle bir baraj var taşacaksa oda bir endişeye sevk eder. O bilginin yanlış olduğunu ifade etmeye çalıştık. Burada da bir kez daha milletimize buradan ifade ediyorum. Geçmiş olsun dileklerimiz var. Buradayız inşallah buralar normal haline dönene kadar da arkadaşlarımızla birlikte çalışmamıza devam edeceğiz. Tüm kurumlarımıza da çok teşekkür ediyoruz çok çabuk zamanda müdahale ettiler.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu selden etkilenen bölgelerdeki vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ilettiler.
DHA
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu selden etkilenen bölgelerdeki vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ilettiler.

“KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI DEVAM EDİYOR”

Yarın 24.00’e kadar yağış uyarısının devam ettiğini kaydeden Bakan Soylu “Kuvvetli yağış uyarısı devam ediyor. Onun için tüm tedbirlerimizi buna göre alıyoruz. İlgili bütün bölgelerdeki tahliyeleri gerçekleştiriyoruz. Sadece burada değil Rize’de de gerçekleştiriyoruz. Dün akşamda gerçekleştirdik. Yarın gece 24.00’e kadar yağış bekliyoruz inşallah olmaz. Şu anda Rize’deki bir çok ekibimizi de çektik. Özellikle iş makinalarıyla çalışan ekip, sadece orada arama kurtarma çalışmalarımız şimdilik devam ediyor. Bir takım tahkimat çalışmalarımız devam ediyor. Oranında bir bölümünü tutmak suretiyle oradaki iş makinelerinin bir bölümünü ve çevre illerindeki bütün iş makinelerini buraya çektik. Bu bölümü çok çabuk bir zamanda toparlamayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Artvin'de sel böyle geldi
OYNAT 02:30
Artvin'de sel böyle geldi
Artvin'de dün gece başlayan ve sabaha kadar süren sağanak yağış nedeniyle Arvahi, Hopa ve Borçka ilçelerinde su baskınları oldu. Arhavi-Hopa-Fındıklı arasında Karadeniz Sahil Yolu ulaşıma kapandı. Ayrıca Hopa-Borçka-Artvin karayolunda da sel suları nedeniyle ulaşımın sağlanamadığı bildirildi.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.