GündemFüzeye son adım

Füzeye son adım

Türkiye’nin uzun menzilli hava savunma sistemi ihtiyacının karşılanması kapsamında Rusya’dan alacağı S-400 bataryaları için anlaşma tamam.

Kıymet SezerYeni Şafak
Füzeye son adım
Füzeye son adım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözkonusu gelişmeyi “S-400 ile ilgili arkadaşlarımız imzalarını attılar. Bildiğim kadarıyla kaporayı da verdiler” sözleriyle duyurmuş, hemen ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Askeri Teknik İşbirliği’nden sorumlu danışmanı Vladimir Kojin, Türkiye’ye S-400 füze sistemlerinin sevkiyatına ilişkin kontratın imzalandığını açıklamıştı. Anlaşmanın nihai aşamaya getirilmesinin ardından sürecin başlatılması için tek bir adım kaldı.

AYRINTILAR NETLEŞECEK

Askeri sistemlere ilişkin Türkiye’nin karar alıcı yegane mekanizması Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK), Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na S-400’lerin alımına ilişkin yetki verecek. Gerekli yetkinin verilmesinin ardından füze bataryalarının Türkiye’ye sevkiyatına 2018’den itibaren başlanması planlanıyor. Anlaşma kapsamında çalışmalar büyük titizlikle yürütülüyor ve gerek NATO üyesi müttefiklerin itirazları gerekse de karmaşık detaylara haiz sistemle ilgili planlamalarda yaşanan zorluklar nedeniyle süreçte bazı aksamalar yaşanıyor. Daha önce, SSİK’in 11 Eylül’de toplanacağına ilişkin sızdırılan bilgilere rağmen, çalışmaların hassasiyeti nedeniyle toplantı yapılamamıştı. Şimdi tarih olarak 15 Eylül cuma (yarın) gösteriliyor ve planlamalar da yarına yönelik yapılıyor. Komite toplantısı gerçekleşmese bile yarın Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında savunma sanayii konulu bir toplantı yapılacak ve SSM’ye verilecek yetkinin ardından Türkiye için süreç resmen başlayacak. Yarınki toplantıda S-400’lerden kaç adet ‘hazır alım’ yoluyla satın alınacağı, kaç adedinin Türkiye ve Rusya tarafından ‘teknoloji transferiyle’ ortak üretileceği ve projenin kaç milyar dolara mal olacağı gibi ayrıntılar da netleşecek.

  • NATO’ya iz yok
  • Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemine sahip olmasına başta ABD olmak üzere NATO ülkeleri karşı çıkıyor. Öne sürülen temel gerekçe ise S-400 radar sisteminin NATO hava ağına entegre edilememesi. Bu iddianın resmin tamamını göstermekten uzak olduğunu belirten uzmanlar, NATO ağını görmese, hatta milli ağa dahil edilmese dahi S-400’lerin ‘otonom sistemiyle’ erken uyarı kabiliyetinin hayli yüksek olduğunu söylüyor. Bununla beraber sistemin milli ağa entegresinde de bir sıkıntı bulunmuyor. Edinilen bilgiye göre, Türkiye’nin radar ağı yaklaşık yüzde 90 oranında milli. Sistemin tamamı ise NATO’ya entegre. Ancak bu durum, NATO’nun Türkiye milli ağındaki her izi görebildiği anlamına gelmiyor. Halen Türkiye, hava ağındaki izleri NATO’ya aktarıp aktarmama kararını kendisi veriyor. NATO’nun görmesine gerek bulunmayan ve istenmeyen izler karartılabiliyor. Bu karartma 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi gecesi de yapılmıştı. Yine milli ağdaki tüm sistemlerin NATO’ya entegre edilmesi gibi bir zorunluluk da bulunmuyor. Yetkililer, Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçaklarının da henüz NATO’ya entegre edilmediğini, buna karşın görevlerini başarıyla yerine getirdiklerine işaret ediyorlar. Dolayısıyla S-400’ü milli hava ağına bir arayüzle bağlayacak olan Türkiye, S-400’ü NATO ağına entegre etmeyecek ve S-400’den aldığı radar izlerini de NATO’ya vermeyecek. S-400 sistemi NATO ile paylaşılmaksızın milli ağda ayrı bir sistem olarak görev yapacak.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.