Gündem İller İdaresi Genel Müdürü Kırbıyık Vanda sınır güvenliğiyle ilgili konuştu Her türlü önlem alındı
VAN

İller İdaresi Genel Müdürü Kırbıyık Van'da sınır güvenliğiyle ilgili konuştu: Her türlü önlem alındı

İller İdaresi Genel Müdürü Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Türkiye-İran sınırında yasa dışı geçişlerin engellenmesi için güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çıkarıldığını belirterek, geçen yıl 505 bin 375, bu yıl da şu ana kadar 280 bin 374 düzensiz göçmenin ülkeye giriş yapmaya çalışırken engellendiği bilgisini verdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
İller İdaresi Genel Müdürü Kırbıyık Vanda sınır güvenliğiyle ilgili konuştu: Her türlü önlem alındı
Sınırda beton duvar çalışmaları devam ediyor.

İller İdaresi Genel Müdürü Hüseyin Kürşat Kırbıyık Jandarma TEM Daire Başkanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan ile Türkiye-İran sınırında inşa edilen güvenlik duvarı ve hendek çalışmaları ile İl Göç İdaresinin faaliyetlerini incelemek amacıyla Van'a geldi. İpekyolu ilçesindeki bir otelde gazetecilere açıklamalarda bulunan Kırbıyık, ülkenin kara ve deniz sınırlarında güvenlik güçlerinin, ülke içinde de İl Göç İdaresi'nin etkin faaliyetler yürüttüğünü söyledi. Sınır güvenliğinin tesisi anlamında fiziki ve teknolojik sistemleri devreye aldıklarını anlatan Kırbıyık, "Fiziki sistemlerde en önemli kalem güvenlik duvarı. Hemen arkasında güvenlik yolları var. Yine aydınlatma sistemleri ve tel çit mevcut. İnsanlı gözetmeleri kuleleri de bulunuyor. Teknolojik sistemler kısmında ise kamera sistemleri, insansız gözetleme kuleleri, haberleşme, alarm, ikaz ve ihbar sistemleri, gece görüş sistemleri, zırhlı devriye araçları, hava araçları termal gözetleme sistemleri ana başlıklar olarak karşımıza çıkıyor." dedi.

"Sınırda beton duvar çalışmaları devam ediyor"

İran sınırında yürütülen çalışmalara çok önem verdiklerini belirten Kırbıyık halihazırla planlanan 242 kilometre güvenlik duvarının bulunduğunu, bunun 156,5 kilometrelik kısmının tamamlandığını aktardı. Sınırdaki dört ilden Iğdır'da 54 kilometre sınırın tamamında duvar imalatının tamamlandığını, güvenlik duvarı olmayan kısmın kalmadığını kaydeden Kırbıyık, şu bilgileri verdi:

  • "Ağrı'da 84 kilometrelik sınırımız var. 82 kilometresinde güvenlik duvarı imalatı tamamlandı. Bu yıldan itibaren ağırlık verdiğimiz ilimiz Van. 64 kilometrelik bir çalışma başlattık. Şu an üç etap halinde çalışmalar hızlı bir şekilde yürütülmekte. Bir yandan mayın temizleme faaliyeti, bir yandan beton blokların üretimi devam ediyor. Bir yandan da sınırda beton blokların montaj faaliyeti sürüyor. Kalan kısmalarla ilgili olarak Sayın Cumhurbaşkanı'mızın talimatları doğrultusunda hızlı bir çalışma yürütüyoruz. Hakkari ilimizde doğal engeller var. Risk gördüğümüz 40 kilometrelik bir alanda duvar yapılması planlandı. Burada da 16 kilometrelik kısım tamamlandı."

Sınıra
duvar
ördük
GÜNDEM
Sınıra duvar ördük

"Tedbirler en üst seviyeye çıkarıldı"

İran sınırında 13 Temmuz'dan bu yana önlemleri en üst düzeye çıkardıklarını vurgulayan Kırbıyık, duvar bulunmayan alanlarda kanal, hendek kazılması ve tel çit çekilmesi gibi geçici tedbirlerin alındığını, sınır ardındaki bölgelerde ana arterler ve kırsal alanlarda devriye ve yol kontrol faaliyetlerinin yoğunlaştırıldığını anlattı. İHA'lar başta olmak üzere havada keşif ve gözetleme faaliyetlerinin de yapıldığının altını çizen Kırbıyık, şöyle konuştu:

"Bölgedeki kolluk kuvvetlerinin sayısı da artırıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Van iline 35 timden oluşan yaklaşık 750 özel harekat polisi görevlendirildi. Bunlar göreve başladı. Mevcut güvenlik korucularımız da destek veriyor. Bu desteği arttırmak için 500 yeni güvenlik korucu alım kararı alındı. Sahil Güvenliği Van Gölü'nde konuşlandırdık. İnsan kaçakçılığı konusunda geçmiş yıllarda yaşadığımız acı tecrübeler gösterdi ki Van Gölü bu anlamda kontrolü son derece önem taşıyor. Bu kapsamda düzensiz göçe karşı Ağrı, Hakkari, Van illerinde 1024 özel harekat polisi görev alıyor. Jandarma Genel Komutanlığı ekipleri Van ilimizin 85 noktasında düzenli olarak her gün kontrol faaliyeti yürütmekte. Yine Iğdır, Hakkari ve Ağrı illerinde 56 noktada 1335 jandarma personeli benzer faaliyetleri aralıksız bir şekilde sürdürmekte."

Van-İran sınırında güvenlik üst seviyede: Beton bloklar yerleştirilmeye devam ediyor
OYNAT 00:43
Van-İran sınırında güvenlik üst seviyede: Beton bloklar yerleştirilmeye devam ediyor
Türkiye-İran sınır güvenliğinin sağlanması, yasa dışı geçişler ile kaçakçılık faaliyetlerinin önlenmesi ve teröristlerin sızmasının engellenmesi amacıyla 295 kilometrelik sınır hattının tamamına duvar örülüyor. Van'ın Çaldıran ilçesinin İran sınırında başlatılan ve Ağrı'nın Doğubayazıt ile Hakkari'nin Yüksekova hattına kadar uzanan modüler duvar ve akıllı kule çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Sınırda kurulan beton santrallerinde üretilen 3 metre yükseklik, 2 metre 80 santimetre genişlik ve 7 ton ağırlığındaki beton bloklar, iş makineleriyle önceden zemini hazırlanan sınır hattına titizlikle yerleştirilirken, Van-İran sınırlarında 64 kilometrelik hatta yapılacak modüler duvar çalışmalarının ikinci etap çalışmalarına da geçildi. Güvenlik duvarı güzergahında paralel yapılacak hendek ve yolda sınır birlikleri de 7 gün 24 saat devriye gezerek gözetim altında tutacak.


"Bu yıl 280 bin 374 düzensiz göçmen engellendi"

Ülkeye yasa dışı yollarla girmeye çalışırken engellenen düzensiz göçmen ve yakalanan organizatörlerin sayısını paylaşan Kırbıyık, şunları kaydetti:

"2020'de toplamda 4 bin 282 göçmen kaçaklığı organizatörü yakalandı. 2021'de 4 bin 361 göçmen kaçakçısı yakalandı. Geçen yıla oranla büyük artış var. Bu da bu mücadelenin ne kadar büyük bir gayretle yapıldığını gösteriyor. 2020'de göçmen kaçaklığında kullanılan 1167 araca el konuldu. 2021'de ise 924 araca el konuldu. Sınırda 2020'de toplam 505 bin 375 düzensiz göçmen ülkemize yasa dışı yollarla girmeye çalışırken engellendi. Bu rakam 2021'de 280 bin 374 olarak karşımıza çıkıyor. Her iki yılda da ülkemize yasadışı yollardan girmek isteyenlerin büyük oranda engellendiği ve girişlerine izin verilmediği çok net bir şekilde ortada."

Sınırda yürütülen çalışmalarla ilgili sunumların yapıldığı programa, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Emin Bilmez, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, İl Göç İdaresi Müdürü Cuma Omurca ve Ankara'dan gelen yöneticiler katıldı.

Ağrı'dan sonra bir duvar da Van'a: Teröristler sızamayacak
GÜNDEM
Ağrı'dan sonra bir duvar da Van'a: Teröristler sızamayacak

Mehmetçik Van-İran sınırında kuş uçurtmuyor: Güvenlik duvarının 4 buçuk kilometrelik bölümü tamamlandı
FOTOĞRAF 17
Title
Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mehmet Emin Bilmez, Göç İdaresi Genel Müdürü Dr. Savaş Ünlü ile İran sınır hattında incelemede bulundu, devam eden modüler duvar, dolgu ve hendek çalışmaları hakkında firma yetkililerinden bilgi aldı.
Title
Sınır boyunda gözlem yapan Bilmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, sınır güvenliği kapsamında yapılan çalışmaları, alınan önlemleri yerinde incelemek üzere bölgeye geldiklerini söyledi.
Title
Van'ın İran ile 295 kilometrelik sınırının bulunduğunu aktaran Bilmez, şu bilgileri verdi:
Title
Burada 6. Hudut Tugayımız 9 tabur, 44 karakol, 170 civarında kule ile önlem almakta. Jandarma birliklerimiz, polis özel harekat timlerimiz ve güvenlik korucularımız da ikinci hatta sınır güvenliğini sağlıyor.
Title
Kara kuvvetleri buradaki birliklere 2 keşif, 2 komando bölüğünü takviye olarak gönderdi. Jandarma, bu bölgede görev yapan birliklerine diğer illerimizden 3 bölük ve 1 taburu zırhlı araçlarıyla gönderdi. Emniyet Genel Müdürlüğümüzden ise 35 timden oluşan özel harekat polisleri 50 zırhlı araç ile sınır güvenliği için bölgeye takviye olarak geldi.
Title
Bölgede yasa dışı geçişlerin önlenmesi için 110 kilometrenin üzerinde hendek kazıldığını, çıkışlarına da jiletli tel döşendiğini belirten Bilmez, bu sene ihalesi yapılan 64 kilometrelik modüler duvarın 4,5 kilometrelik bölümünün tamamlandığını bildirdi.
Title
Şu ana kadar bölgede 2 bin 600'ün üzerinde mayının temizlendiğini vurgulayan Bilmez, şunları kaydetti:
Title
Bu sene geçen seneden daha fazla bir güç baskısı altında değiliz ama toplumumuzdaki hassasiyetten dolayı çok daha gündeme geliyor. Geçen sene Van sınır hattında 108 bin civarında göçmeni engelledik. Bu sene ise yıl başından bu güne kadar 69 bin 156 göçmen sınır hattında engellenmiştir. Bu yıl 904 organizatör yakalanmış ve bunların büyük bir kısmı tutuklanmıştır. Geçen yıl yakalanan organizatör sayısı 600 civarında. Bu sene daha yıl dolamdan 904 organizatör yakalandı.
Title
Bölgede askeri birliklerin, jandarmanın, özel harekat polislerinin, korucularının koordineli şekilde bütün teknolojik imkanlardan yararlanarak tedbir aldığını aktaran Bilmez, İHA ve SİHA'ları da göçmenlerle mücadelede aktif olarak kullanıyoruz. Bir ay içinde sadece şehir merkezinde 80 yakın 'şok ev' dediğimiz metruk bina veya yer altı kazılarak üstü kapatılarak göçmenlerin tutulduğu yapı yıkıldı. Bir aylık süre zarfında bu şok evlerinin etrafında toplanan 5 binin üzerinde göçmen yakalandı.
Title
Bu suçun katalog suçlar kapsamına alınması tutuklamalarda elimizi rahatlattı. Tutuklamalar açısından olumlu bir gelişme oldu. Ama hala insan kaçakçılığı yapanlara verilen cezalar yeterince caydırıcı değil.
Title
Bütün ekiplerimiz sınır namustur düsturu ile gece gündüz demeden görev yapıyor. Bir süre önce bölgede 3 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi. Burada hem terörle mücadele faaliyeti hem de insan kaçaklığı faaliyetleri önlenmeye çalışılıyor. Geçişlerin ciddi anlamda azaldı ve şehir merkezinde son bir ayda yaptığımız baskınlarda kaçan insanların görüntüleri sanki yeniymiş gibi paylaşılıyor. diye konuştu.
Title
Göl kenarında da 24 sat esasına göre nöbet tutulan alanların olduğunu söyleyen Bilmez, geçen sene düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin gölde battığını anımsattı.
Title
Kara yolunu tutulunca kaçakçıların göl üzerinden göçmen kaçaklığı yapmaya başladığını belirten Bilmez, şöyle devam etti:
Title
Sayın bakanımız bölgeye geldiğinde bu gölün bir deniz olduğunu, dolayısıyla denizin seyrüsefer güvenliğinin de sahil güvenliğin işi olduğunu belirtti ve aldığı kararlarla Van'da Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı kuruldu. Arkadaşlarımız da 15 gün önce göreve başladı. Bu hafta da teknelerimiz Van Gölü'ne indi. Artık Van Gölü'nü bir bütün olarak Bot Komutanlığı muhafaza edecek, denetleyecek.
Title
Bundan sonra gölde hem göçmen kaçakçılığı ile mücadelede hem de seyrüsefer konusunda Sahil Güvenlik birimimiz görev icra edecek. Hem sınırda hem de gölün üzerinde tedbir alıyoruz. Göçmenlerin kullanabileceği bütün ara yollarda devriye geziyoruz, tali yolları da geçici olarak araç trafiğine kapattık.
Title
Göç İdaresi Genel Müdürü Ünlü ise Sayın Valimiz başta olmak üzere bütün makamlarımız, jandarmamız, emniyet teşkilatımız cansiparane bir faaliyet ve mücadelenin içerisindeler. Duvar çalışması da bir taraftan devam ediyor. dedi.
Title
Bilmez ve Ünlü'ye İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, Muradiye Kaymakamı Erkan Savar ve İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın eşlik etti.
Mehmetçik Van-İran sınırında kuş uçurtmuyor: Güvenlik duvarının 4 buçuk kilometrelik bölümü tamamlandı
Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mehmet Emin Bilmez, bütün ekiplerin "sınır namustur" düsturu ile gece gündüz görev yaptığını belirterek, "Bir süre önce bölgede 3 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi. Burada hem terörle mücadele faaliyeti hem de insan kaçaklığı faaliyetleri önlenmeye çalışılıyor" dedi. Bölgede yasa dışı geçişlerin önlenmesi için 110 kilometrenin üzerinde hendek kazıldığını, çıkışlarına da jiletli tel döşendiğini belirten Bilmez, bu sene ihalesi yapılan 64 kilometrelik modüler duvarın 4,5 kilometrelik bölümünün tamamlandığını bildirdi.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.