GündemMGK öne çekildi

MGK öne çekildi

Barzani’nin referandum inadı Ankara’yı en üst düzeyde alarma geçirdi. Gelişmeleri ele almak için 27 Eylül’deki MGK’nın 22 Eylül’e çekil diğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Irak’ta devlet ilanına ‘evet’ demeyiz. Barzani bu konudaki hassasiyetimizin ne denli ileride olduğunu toplantıdan sonra çok daha net, açık görecektir” dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
MGK öne çekildi
MGK öne çekildi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şerif'i makamında ağırladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şerif'i makamında ağırladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki referandum tartışmalarıyla ilgili, “Bunu akıl tutulmasından öte bir şey olarak görüyorum, bu ciddi manada bir siyasi acemiliktir, böyle bir siyaset anlayışı olamaz.” dedi. Mabeyn Köşkü’nde ATV ve A Haber ortak yayınına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 Eylül’de yapılacak Milli Güvenlik Kurulu toplantısını referandum olayını da gündeme alarak 22 Eylül’de yapacaklarını söyledi. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

YENİ BİR KARAR SÜRECİNDEYİZ

(Barzani’nin Irak’ın bağımsızlık referandumu kararı) Şu anda bu atılan adımlar bizi ister istemez yeni bir karar sürecine itti. Biz bu ayın 27’sinde Milli Güvenlik Kurulu (MGK ) toplantısı yapacaktık. Şimdi Amerika dönüşü 22’sinde, içinde bu referandum olayını da gündeme aldığımız, MGK toplantısını çektik ve MGK toplantısını ayın 22’sinde saat 15.00’te yapacağız. Bunun arkasından Hükümet, Bakanlar Kurulu toplantısını yapacak ve bu konuyla ilgili nihai kararımızı da bizler teklif olarak, hükümet de ayın 22’sinde verecek. Bizim bu konudaki hassasiyetimizin ne denli ileride olduğunu MGK toplantısı ve Bakanlar Kurulu toplantısından sonra kendisi çok daha net, açık görecektir.”

  • AFRİN’DEN TAVİZ VEREMEYİZ
  • Şu anda bizim için Afrin önemli bir yer. Afrin’den taviz veremeyiz. Zira Kuzey Suriye, terör koridoru olamayacaktır, olmayacaktır. Burayı bir terör koridoru olarak düşünenler varsa bilsinler ki Türkiye Cumhuriyeti buna asla müsaade etmeyecektir. Bütün tedbirlerimiz, diplomatik çalışmalarımız bu istikamette yapılmıştır. Şimdi Rusya ile görüşmelerimizi yaptık. İdlib’in huzuruna yönelik şu anda bunu Rusya ile birlikte götürüyoruz.

SİZ NE UTANMAZ ADAMSINIZ

Sen burada kimin avukatlığına soyunuyorsun. Benim burada bu kadar Mehmetçik’im şehit ediliyor. Yahu siz ne utanmaz adamsınız. Nasıl bunları konuşuyorsunuz. Diğeri zaten tam terörist ağzıyla konuşuyor. İstediğiniz kadar üzülün. İnlerine gireceğiz. Bu mücadeleyi tek terörist kalmayıncaya kadar devam ettireceğiz. (Tuğluk’un annesinin cenaze törenindeki olaylar) Bu süreci yakından takip ettim ve oraya gelen 20-25 kişilik grup, içlerinde alkollü olanların olduğunu da bana bakanım söyledi. Böyle bir şeyi kabullenmek bizim dinimizde yok. Adli ve idari süreç de biliyorsunuz başlatılmış vaziyette.

Şerif'i kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Pencap Eyalet Başbakanı Şerif’i kabul etti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Pakistan Pencap Eyalet Başbakanı Şahbaz Şerif ile bir araya geldi. Mabeyn Köşkü’ndeki kabul, basına kapalı 1 saatten fazla sürdü.

Teog kaldırılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEOG sınavlarının kaldırılması gerektiğini söyledi. Bu kararın süratle alınması gerektiğini Başbakan Yıldırım’la paylaşacağını belirten Erdoğan şunları kaydetti: “Biz TEOG'la mı geldik? Okursun, sene içinde notların bellidir, bu notlarınla beraber yürürsün. Üniversite imtihanında da başarı durumun neyse bu başarıya göre girmen gereken yer nereyse girersin. Bindirilmiş kıtalara dönüyoruz. Yapmamız gereken şey nedir? Okullardaki seviyeyi yükseltmek” Milli Eğitim'in verdiği takviye derslerin devam edeceğini vurgulayan Erdoğan, “Kendi öğretmenlerimiz bize yeter. Bizim devletimiz bunu karşılayacak güçtedir." dedi. Erdoğan, sınavsız nasıl devam edileceğiyle ilgili soru üzerine, “Aynen devam edecek. Eğer farklı okullara gitme durumu falan olursa her okul kendisi, kendi imtihanını yapar, o okula geçmek isteyen de o okulun imtihanına girer, kazanırsa devam eder” diye konuştu.

Trump'la görüşme 21 Eylül'de

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı H. R. McMaster, yaptığı açıklamada 21 Eylül Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında görüşme gerçekleşeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump, BM Genel Kurulu için gelecekleri New York'ta görüşecek.

Ankara Valiliği'nden 'Barzani' kararı
GÜNDEM
Ankara Valiliği'nden 'Barzani' kararı

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


ABD’de imam camiye saldıran zanlıya verilen cezayı ödedi
ABD'nin Arkansas eyaletinde bir camiye zarar veren zanlı Abraham Davis'e faşist eylem sebebiyle 3 bin 200 dolar para cezası kesildi. Cami imamı, saldırgana kesilen cezayı kendisi ödedi. İmamın bu tavrı büyük takdir topladı.