Gündem Musul mesaisi

Musul mesaisi

Ankara, TSK’nın 1200 askeri Musul’a sevkinden 5 gün sonra Kuzey Irak’taki Kürt yönetiminin lideri Mesut Barzani’yi ağırladı. Barzani, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile görüştü. Ana gündem IŞİD, PKK ve Musul’daki askeri hazırlık oldu. MİT Başkanı Fidan ve Dışişleri Müsteşarı Sinirlioğlu da bugün Musul'u görüşmek için Bağdat'a gidecek.

Abone Ol Google News
Ayfer Mallı Yeni Şafak
Musul mesaisi
Rus savaş uçağının hava sahası ihlaliyle düşürülmesi, Türk askerinin Başika kampına sevki ile birlikte bölgede yaşanan hareketlilikle birlikte Ankara-Erbil hattında yaşanan diplomasi trafiği hız kazandı. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, rutin ziyaretler kapsamında dün Ankara'ya geldi. Barzani, Ankara'ya özel jetle geldi. IKBY Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin ve Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi'nin de yer aldığı heyetle gelen Barzani'yi Esenboğa Havalimanı'nda Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu karşıladı. Esenboğa'da poz veren Barzani ve Sinirlioğlu'nun masasında Türk bayrağı yanında IKBY bayrağı oluşu dikkat çekti. İlk kez Türkiye ile resmi bir temasta IKBY bayrağı kullanılmış oldu. İlk durağı MİT olan Barzani ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu tarafından kabul edildi.

TERÖR KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ

Erdoğan'ın Barzani'yi kabulün 1 saat 10 dakika sürdü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki kabulde, terörle mücadelenin ve bu konudaki işbirliğinin, bölgenin istikrarı açısından da önemli olduğu vurgulandı.

PKK'YA KARŞI KARARLILIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DAEŞ ve PKK da dahil olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadele hususunda Türkiye'nin kararlılığına değinerek, DAEŞ'le mücadele konusunda uluslararası koalisyona sağlanan katkılar üzerinde durdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Barzani'yle görüştü
OYNAT 00:29
Cumhurbaşkanı Erdoğan Barzani'yle görüştü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'yi kabul etti. İki liderin DAEŞ'e karşı mücadele, doğalgaz ve Musul konularını görüştüğü belirtildi.


MEZHEP ÇATIŞMASINDAN KAÇININ

Erdoğan ve Barzani ayrıca Türkmenler, Kürtler ve Arapların bölgede uyum ve barış içinde yaşamalarını teşvik için özen gösterilmesinin yanı sıra Irak'ın huzuru açısından mezhep çatışmasını körükleyici tutumlardan kaçınılması gerektiğine dikkati çekti.

İBADİ'YE BİLGİ VERDİ

Öte yandan Türkiye'nin Musul'da asker sayısını arttırmasına ilişkin Barzani önceki gün yaptığı açıklamada, Türk askerlerin Musul'un Başika kasabasındaki nöbet değişiminin çok abartıldığını söylemişti. Barzani, Türkiye ziyareti öncesinde de Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'yle Türkiye'ye yapacağı ziyaretin detayları ve bölgedeki gelişmelere ilişkin telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Davutoğlu ile Barzani arasındaki görüşme 1,5 saat sürdü. Görüşmede Türkiye ve Irak bayraklarının yanısıra IKYB Bayrağı'nın da olması dikkat çekti.
Davutoğlu ile Barzani arasındaki görüşme 1,5 saat sürdü. Görüşmede Türkiye ve Irak bayraklarının yanısıra IKYB Bayrağı'nın da olması dikkat çekti.


Irak'taki askeri varlığımız bölgenin istikrarı için


IKBY Başkanı Barzani Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edildi. Çankaya Köşkü'ndeki basına kapalı gerçekleştirilen kabul, yaklaşık 1,5 saat sürdü. Toplantı öncesinde basının görüntü almasına izin veren Başbakan Ahmet Davutoğlu, kısa bir de açıklama yaptı.

Barzani'yi tartışmalı bir dönemde ağırlamanın herkes için bir mesaj niteliğinde olduğunu ifade eden Başbakan Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun bugün görüşmelerde bulunmak üzere Bağdat'a gideceğini bildirdi. Türkiye'nin Irak'taki mevcudiyetinin bu bölgenin istikrarını temin etmek için olduğunu ifade eden Başbakan, “Çünkü DAEŞ ile komşu olmak istemiyoruz. DAEŞ ile komşu olmamak için de Erbil'in güçlü olması lazım. Bunun için her türlü desteği hem Irak hem de Irak Kürdistan bölgesine vereceğiz." diye konuştu. Davutoğlu-Barzani görüşmesinde Irak bayrağının yanında Kürt bölgesinin bayrağının da yer alması dikkat çekti.

BİZİM KADERİMİZ ORTAK

Başbakan Davutoğlu, Sincar'da DAEŞ'e karşı kazandıkları zafer dolayısıyla Barzani'yi tebrik etti. “Sizin için önemli olan hususlar bizim için de önemlidir" diyen Davutoğlu, “Bizim kaderimiz ortak. Aramızdaki sınırlar ayıran değil, birleştiren sınırlar olması lazım. Biliniz ki biz her zaman sizin yanınızda olacağız" şeklinde konuştu. Barzani de sıcak şekilde yapılan karşılamadan dolayı Başbakan Davutoğlu'na teşekkür etti.

Başbakan Davutoğlu Barzani'yi kabul etti
OYNAT 04:12
Başbakan Davutoğlu Barzani'yi kabul etti
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'yi kabul etti.


Mecburen erken geldi

Türkiye'ye dün öğle saatlerinde gelen Barzani bugün de öğle saatlerinde dönecek. Barzani'nin randevuları akşam olmasına rağmen uçuşlarını öğle saatlerine planlamasının, Rusya'nın Suriye'ye saldırıları nedeniyle yapıldığı öğrenildi. Rusya, son birkaç gündür Suriye'ye füze saldırıları düzenlerken, Irak'a hava sahası kapatılıyor.

Desteğimizi sürdüreceğiz

Çözüm sürecini çok değerli bulduklaırnı ifade eden Barzani'nin, “Ankara'daki yetkililere bölgedeki dengeler hızla değişiyor, biz her koşulda desteğimizi sürdüreceğiz" mesajı verdiği öğrenildi. Diğer taraftan Barzani'nin Ceylanpınar'da iki polisin şehit edilmesi ile birlikte başlayan çatışmalı süreç için Kandil'in tutumunu anlamakta sıkıntı yaşadıklarını ilettiği kayedildi. Ankara'daki yetkililerin, bazı şehir ve ilçelerdeki hendekler hakkında bilgi verdiği Barzani'nin, YDG-H'nin bir gün Kandil'in de kontrolünden çıkabileceğine dikkat çektiği bildirildi.

İlk teşekkür MiT'eProgramda olmamasına karşın Barzani'nin Ankara'daki ilk durağı MİT Müsteşarlığı oldu. Barzani, IŞİD'in Kobani'ye saldırıya geçmesi ile birlikte Peşmergelerin Kobani'ye geçişini organize eden Fidan'a makamında teşekkür etti. IŞİD'in Bağdat'ya yöneldiği bir süreçte bir anda rotasını Kobani'ye çevirdiğini ve örgütün bu anlamda bir üst akılla yönetildiğine kanaat getirdiklerini ifade eden Barzani'nin, Peşmergelerin Kobani'ye geçişini sağlandığı için teşekkür ettiği öğrenildi. Barzani'nin Kobani'nin terör örgütünün elinden alınmasının Peşmergelerin ellerindeki ağır silahlarla bölgeye girmesinin çok büyük etkisinin olduğunu dile getirdiği ve “Peşmergelerin geçtiği saatlerde sabaha kadar uyku gözüme girmedi taki yerlerine ulaştıkları bilgisi geldi ve rahatladım. Kobani süreci boyunca aklımız hep oradaydı. Halkımızın yanında yer aldık bunu sağladığınız için teşekkür ederim" dediği kaydedildi.6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.