|

İleri yaşta cilt bakımı nasıl olmalı?

Normal olarak gençlikte herkesin cildi güzeldir, önemli olan cildin güzelliğini sağlayan diriliği, tazeliği ileri yaşlarda da olabildiğince sürdürebilmektir.

YENİSAFAK.COM.TR - SAĞLIK
00:00 - 24/09/2013 Salı
Güncelleme: 13:40 - 24/09/2013 Salı
Yeni Şafak
İleri yaşta cilt bakımı nasıl olmalı?
İleri yaşta cilt bakımı nasıl olmalı?

Doğru yürütülen sistemli bir bakım programı kişinin kırkından sonra bile kırışıksız, canlı bir deriye sahip olmasını sağlar. Medikal Estetik Uzmanı Dr. Okan Yücel ileri yaşta pürüzsüz ve genç bir cilde sahip olmalının sırlarını anlatıyor.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte kullanılan ilaçlar, hava kirliliği, geçirilen rahatsızlıklar cilt üzerinde olumsuz etkilere yol açmaktadır. İlerleyen yaşlarda kullanılacak nemlendiricilerin cildi nemlendirmenin yanı sıra onarıcı özelliklerinin de bulunması gerekir.

Cildimiz güneş ışınları, olumsuz çevre koşulları, uzun süreli rahatsızlıklar ve ilaç kullanımları, hormonlu gıdalar, dengesiz beslenme, sigara gibi etkenlerle yıpranır. Doğal olan yaşlanma süreci ise hormonal ve genetik (ailesel) faktörlere de bağlı olarak yaşam boyunca devam eder. Zamanla cildimizde kırışıklıklar, renk değişikliği (sararma, kahverengi lekeler, ince kırmızı damarlanmalar) gevşeklik ve esneklik kaybı gözlenir. Bu durum bakımsızlıkla birleştiğinde gözle görülür şekilde hızlanır ve derinleşir. Bununla beraber, zamanın ve olumsuz faktörlerin cildimizde yaptığı tahribatı yumuşatmak ve geciktirmek elimizdedir! Cildinizi güzelleştirmek için yapabileceğiniz çok şey var. Bu yöntemler cildinizi doğru tanımaktan başlayan ve cildin ihtiyaçlarına yönelik bakım ve uygulamaları içeren bir süreci kapsar. Uzman kişilerin size önerip titizlikle uygulayacakları profesyonel cilt bakımı, ev bakımınızda kullanmanızı önerecekleri cilt bakım ürünleri, sağlıklı ve taze bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

PROFESYONEL CİLT BAKIMI UYGULAMALARI

Cilt bakımı işleminden önce mutlaka cilt kontrolünüz yapılıdır. Cilt tipiniz, yıpranma derecesi, mevcut problemler, yaşınız gibi faktörler dikkate alınarak hangi cilt bakımı ürünlerinin kullanılacağı tespit edilmeli ve size özel cilt bakım programınız oluşturulmalıdır. Kullanılacak ürünler hassasiyetle seçilmeli ve doğru işlem sırası takip edilerek özenle uygulanmalıdır.

Profesyonel cilt bakımı yapılmasının amacı gözeneklerin temizlenmesi, cilde oksijen sağlanması, parlaklık, canlılık ve tazelik kazanması için metabolizmanın hızlandırılması ve lenf drenajı ile toksinlerin atılmasıdır. Cildinizin üzerinde kalıcı, koruyucu ve besleyici bir tabaka oluşturarak; kırışıklıkların oluşumunun geciktirilmesi, cildinizin daha genç ve gergin bir hal alması hedeflenmektedir. Cilt bakımı işlemi, yapılacak bakımın özelliklerine göre 45 - 90 dakika sürebilir.

Yaşa uygun cilt bakımı uygulamalarının yanısıra Dolguyla yapılan küçük, sihirli dokunuşlar!

Kırışıklık ve yaşlılık çizgilerinden kurtulmak için bir başka çözüm de ''dolgu'' yaptırmaktır. Küçük dokunuşlarla yüzün ifadesi bir anda değişir. Üstelik sosyal yaşamdan uzaklaşmadan, depresyona girmeden gayet doğal bir görünümü koruyarak.

• Dolgu uygulamaları ;

• Gülme çizgileri

• Sigara çizgileri

• Dudak kenarlarındaki çizgiler

• Yara izleri

• Dudaklarda, yanaklarda, elmacık kemiklerinde, göz altlarında

Bu uygulamada insan vücudunun kabul edeceği nitelikteki dolgu maddeleri, cilde enjekte edilir.

Uygulamayı yapacak kişinin bu konuda tecrübeli bir dermatolog, plastik cerrah veya medikal estetik doktorları olabilir.


11 yıl önce