Ramazan 14 Haziran Antalya sahur ve iftar vakti
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2018

Antalya sahur ve iftar vakti! İmsak saat kaçta? – 14 Haziran 2018

14 Haziran Antalya sahur ve iftar vakti

Bu sene 15 Mayıs'ta Hilal'in Güney Amerika'da görülmesi ile başlayan Ramazan ayının son gününe geldik. Diyanet İşleri Başkanlığı, Antalya 2018 iftar ve sahur vakitlerini açıkladı. İşte 2018 Antalya imsak ve iftar vakti…

Yeni Şafak
Antalya için 2018 Ramazan sahur ve iftar vakitleri.
Antalya için 2018 Ramazan sahur ve iftar vakitleri.

Oruç ibadetini yerine getirmek isteyen Müslümanlar sahur ve iftar vakitlerine dikkat ediyor. Peki, Antalya'da sahur ve iftar saat kaçta yapılacak?

ANTALYA SAHUR VE İFTAR VAKTİ

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan ezan vakitlerine göre 14 Haziran gecesi itibariyle Antalya'da sahur vakti 03:46'da bitecek ve Antalya'da yaşayanlar 20:25'de iftar yapacak.

2018 ANTALYA İMSAKİYESİ

İL İL SAHUR VE İFTAR VAKİTLERİ

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Diyanet, Ramazan ayının başlangıç tarihini açıklamasının ardından gözler Kadir Gecesine çevrildi. Ramazan ayının 27. gecesinde Kadir Gecesi bu yıl, 10 Haziran Pazar günü idrak edilecek. İbadetlerine yön vermek isteyen vatandaşlarımızın Kadir Gecesini bugün ihya edecek.

İMSAK VAKTİ NEDİR NE ZAMAN BAŞLAR?

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir. Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187

REKLAM

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

2018 Antalya bayram namazı vakti saat kaçta?
RAMAZAN
2018 Antalya bayram namazı vakti saat kaçta?

Bir şehir efsanesi
RAMAZAN
Bir şehir efsanesi

Bolluk içindekiler doysun
RAMAZAN
Bolluk içindekiler doysun

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.