Teknoloji Facebookun yapay zekası yüzden fazla dili karşılıklı çeviriyor

Facebook'un yapay zekası yüzden fazla dili karşılıklı çeviriyor

ABD'li teknoloji devi Facebook'un geliştirdiği yapay zeka yabancı dil bilmeyen insanların hayatını kolaylaştırmak üzerine kurgulandı. Yapay zeka yüzden fazla dili karşılıklı çevirirken bu anlamda da en başarılı örneklerden biri haline geldi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Facebookun yapay zekası yüzden fazla dili karşılıklı çeviriyor
Arşiv

Yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle birlikte bu teknoloji birçok alanda karşımıza çıkmaya başladı. Sağlıktan, spora kadar birçok farklı disiplinde kullanılan yapay zeka çeviri için de hizmet vermeye başlıyor.

Birçok teknoloji firmasına sahip Facebook geliştirdiği yapay zeka ile birlikte birçok dili de doğrudan çevirme imkanı sağlıyor.

  • Makine öğrenim modeli ile çalışan sistemin en önemli özelliği ise aradan İngilizceyi çıkarıyor olması. Doğrudan Rusçadan Almancaya veyahut istediğiniz her dilde çeviri yapabileceksiniz.

Facebook aşı karşıtlarına karşı
TEKNOLOJİ
Facebook aşı karşıtlarına karşı


Yapay zeka hataları da minimize ediyor

Facebook'un çeviri yapabilen yapay zeka projesinde araştırma asistanı olarak görev alan Angela Fan, ''Bu dönüm noktası, Facebook yapay zekasının makine çevirisi konusunda yıllarca süren temel çalışmalarının bir sonucudur.'' diyor. Ayrıca Fay, ara katman olarak İngilizceyi kullanmayan yapay zeka modelleriyle kelimelerin anlamlarının daha doğru bir şekilde aktarılacağını söylüyor.

Türk teknoloji şirketleri globalde Facebook ile iş birliği yapacak
TEKNOLOJİ
Türk teknoloji şirketleri globalde Facebook ile iş birliği yapacak
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.