Teknoloji Parayı oyuna yatırdık Satışlar yüzde 60 arttı

İnsanlar parayı oyuna harcadı

Parayı oyuna yatırdık: Satışlar yüzde 60 arttı

İnsanların evde zaman geçirmeye başlaması ile bu konu en çok video-konferans uygulamalarına ve oyunlara yaradı. İnsanların zaman geçirmek için daha fazla oyuna yöneldiği ortaya çıktı. Pandemi sonrası yapılan araştırmalar insanların geçtiğimiz yıla nazaran daha fazla oyun oynadığını ortaya çıkardı. Satışların yüzde 60 arttığı pazar yaz indirimleri ile iyice hareketlendi.

Haber Merkezi AA
Arşiv
Arşiv

Salgın birçok kiişinin hayatını zorlaştırıp işinde sıkıntı yaşamasına sebep olurken bu oyun sektörü için geçerli olmadı. İnsanların evde geçirdiği zaman arttıkça daha fazla oyunlara yönelmeye başladılar.

Uluslararası e-spor organizasyon şirketi ESL'nin Türkiye Genel Müdürü Gökhan Kazar, salgın döneminde video oyun harcamalarının geçen yıla göre yüzde 60 arttığını belirterek, "Oyun tüketiminde yaşanan bu artış, sektörü küresel ölçekteki ekonomik durgunluğun etkilerinden korudu." dedi.

Gökhan Kazar, yaptığı açıklamada, Kovid-19 sürecinde tüm dünyada oyun ve espora olan ilginin arttığını belirterek, "Ev dışı sosyalleşme ve eğlence aktivitelerinin kısıtlandığı bu dönemde oyuna ayırılan süreler arttı. Oyun ve e-spor ajansı Nextin Game'in hazırladığı 'Global Karantina Günlerinin Oyun Dünyası Üzerindeki Etkileri' raporu oyun dünyasına gösterilen ilgideki bu artışın küresel ölçekteki boyutlarını gözler önüne seriyor." ifadelerini kullandı.

Avrupa ve ABD'de sokağa çıkma kısıtlamalarının yoğun olduğu mart ayında oyun trafiklerinde yüzde 70-75 artış yaşandığını aktaran Kazar, şunları kaydetti:

  • "9 Mart tarihinden itibaren video oyunlarına harcanan rakamın geçen yıla göre yüzde 60 arttığını görüyoruz. Oyun tüketiminde yaşanan bu artış, sektörü küresel ölçekteki ekonomik durgunluğun etkilerinden korudu.

Örneğin, Amerika'da Nasdaq'ın çok kısa sürede yüzde 19,6 değer kaybettiği, borsada işlem gören tüm firmaların derinden sarsıldığı mart ayının ilk yarısında aynı dönemde 'Call of Duty: Warzone' oyunu ile 30 milyon adet indirme sayısını yakalayan Activision şirketinin değer kaybı yalnızca yüzde 6,5 ile sınırlı kaldı."

E-sports

Türkiye'de oyun endüstrisi milyar dolar seviyesine gelecek

Kazar, her sene önemli bir ivme ile büyüyen dijital oyun ve e-spor endüstrisinin gelecek dönemde de hızlı bir büyüme yakalayacağını vurgulayarak, "Salgın döneminde artan oyun tüketimi ve çevrimiçi geçen sürelerin uzaması sektördeki gelişmelere katalizör oldu ve oyun dünyasının gelecekte erişeceği büyüklüğü daha yakın tarihlere çekti." değerlendirmesinde bulundu.

Steam yaz indirimleri başladı: Birçok popüler oyun ya indirimde ya ücretsiz
TEKNOLOJİ
Steam yaz indirimleri başladı: Birçok popüler oyun ya indirimde ya ücretsiz

Oyun endüstrisinin Türkiye'deki hacminin 2019'da 850 milyon doları aştığına dikkati çeken Kazar, sözlerini şöyle sürdürdü:

  • "Bu rakam bu yıl 1 milyar doları aşacaktır. Elbette, ülkemizin global pazardan ne kadar pay aldığı, bu sektörün gençlerimizin istihdamına ne kadar katkı sağladığı, kaç tane yerli oyun girişiminin başarıya ulaşıp milyonlarca dolar yatırım aldığı önem taşıyor.

Peak Games'in 1,8 milyar dolar değerleme ile satılması Türkiye girişim ekosisteminin en büyük yatırımı olarak tarihe geçti. Küçük bir oyun girişimi olarak kurulan Peak Games’in yaklaşık 10 sene gibi kısa bir süre zarfında böyle önemli bir başarı yakalaması tüm gözlerin bir anda bu alana çevrilmesine sebep oldu. Bu sayede oyun endüstrisinin ülkemizdeki potansiyeli bir kez daha anlaşıldı. Sektör önümüzdeki dönemde hak ettiği değeri görerek daha fazla yatırım alacak, bu başarıların devamı gelecek."

Bob and Prickle ile dünyaya açılan Türk oyun tasarımcısı yeni oyun tasarlıyor
TEKNOLOJİ
Bob and Prickle ile dünyaya açılan Türk oyun tasarımcısı yeni oyun tasarlıyor

Hedef yerli oyun girişimlerinin başarısını artırmak

ESL Türkiye Genel Müdürü Gökhan Kazar, salgın süreci başladığında INTEL ESL Gaming Fest kapsamındaki tüm etkinlikleri online platformlara taşıdıklarını belirterek, "INTEL ESL Gaming Fest ülkemizdeki en kapsamlı oyun ve e-spor etkinliği. Yıl boyunca süren festival kapsamında eğlenceden eğitime, sektör buluşmalarından turnuvalara kadar birçok farklı etkinlik ile büyük bir seyirci kitlesine ulaşıyor." diye konuştu.

Salgın döneminde, dijital olarak yürüttükleri Next Level Gaming Talks etkinliğinin oyunseverler tarafından yoğun bir ilgiyle takip edildiğini anlatan Kazar, sözlerini şöyle tamamladı:

  • "Oyun sektörü ve espora dair en merak edilen konuların uzman konuklar ile masaya yatırıldığı 10 farklı webinari içeren bu etkinlikte özellikle gençler ve oyun sektöründe kariyer hedefleyenler için çok verimli sohbetler gerçekleştirildi. Bu süreçte, Intel ESL Türkiye Şampiyonası'nın canlı yayın izlenmesi ve sosyal medya gösterim rakamlarında yüzde 35'lik bir artış gerçekleşti.

Ayrıca, global oyun endüstrisinde Türkiye'den çıkan girişimlerin başarılarını artırmak hedefiyle INTEL ESL Gaming Fest kapsamında Next Game Startup yarışmasını düzenliyoruz. Mobil, masaüstü ve konsol platformlarında geliştirilmiş oyunların değerlendirileceği yarışmada dereceye giren girişimlere çeşitli destekler sunuluyor. 15 Temmuz'a kadar teslim edilecek projeler, ekip yapısı, örnek ürün, finansal ve pazarlama alanında değerleme ve yatırım ihtiyacını bilme kriterlerine göre değerlendirilecek."

Yabancı firmaların gözü Türk yazılımcılarda
OYNAT 00:59
Yabancı firmaların gözü Türk yazılımcılarda
Peak Games'in 1.8 milyar dolara satılmasından sonra şimdi de oyun tasarlayan bir Türk gence Almanlar kanca atmak istedi. Oyunu Türkiye'de yapmak için burada kalan Osman Balcı'nın hedefi yerli ve milli imkanlarla oyunlar yapmaya devam etmek.


Abone Ol Google News
Altın fiyatları düştü mü çıktı mı? İşte gram ve çeyrek altında son durum
Ekonomi

Altın fiyatları düştü mü çıktı mı? İşte gram ve çeyrek altında son durum

Geçtiğimiz haftalarda üst üste rekor kırarak yatırımcısını sevindiren altın fiyatları yeni haftada düşüşe geçerken güne ise yatay seyirle başladı. Düğün yapacak ya da yatırım için altın alacaklar ise gram altının fiyatında son durumu, çeyrek ve Cumhuriyet altının fiyatının ise ne kadar olduğunu merak etmeye başladı. İşte altın fiyatlarında son durum...
Oscar adayı Honeyland (Bal Ülkesi) televizyonda ilk kez yarın ekrana gelecek: Arıcılıkla uğraşan son 50 kadından biri
Hayat

Oscar adayı Honeyland (Bal Ülkesi) televizyonda ilk kez yarın ekrana gelecek: Arıcılıkla uğraşan son 50 kadından biri

Makedonya yapımı olan "Honeyland" (Bal Ülkesi) isimli belgesel, TRT 2'de yarın televizyonda ilk kez izleyiciyle buluşacak. Yönetmenliğini Tamara Kotevska ve Ljubomir Stefanov'un üstlendiği TRT destekli belgesel, Avrupa'da yabani arı yetiştiriciliğiyle uğraşan son kadın olan 50 yaşındaki Türk kökenli "Hatice" karakteri üzerinden çevre ve doğal kaynakların kullanımını ele alıyor. Belgesel, "Yabancı Dilde En İyi Film" ile "En İyi Belgesel Film" kategorilerinde Oscar ödüllerine aday gösterildi.
Numan Kurtulmuş: Aile, Türk toplumunun en sağlam yapısıdır
Gündem

Numan Kurtulmuş: Aile, Türk toplumunun en sağlam yapısıdır

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, "Ailenin bir şekilde yıpratılması, milletlerin geleceğini ortadan kaldıracak en sinsi virüslerden bir tanesidir. Kadın ve erkek birbirine rakip değil birbirlerini tamamlayan Allah'ın iki değerli yaratığıdır. Türk toplumunun en sağlam yapısı ailedir" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.