|
Ahlak olmadan adalet olmaz

Bir hafta olsun ağız tadı ile futbolu yorumlayamayacağız arkadaş.

Trabzonspor, hakem Burak Şeker’in son bölümlerde yörüngesini kaybettiği maçta Adana Demirspor’u yenmiş.

Haftalar geçtikçe oyun iştahı daha da artan, oyunla birlikte coşkuyu da arayan Trabzonspor’da, kenar savunma oyuncuları hücum organizasyonunda yer alırken, forvet hattı kale alanı içinde çok adamla sonuç arıyor.

Hal böyle olunca da markajdan kurtulan golü atıyor.

İkinci bölgede oyun kilitlendiğinde markajsız Mendy hücum organizasyonunu başlatırken, savunma güvenliği için Berat arkada kalıyor.

Trabzonspor, oyunu geliştirmek adına denemeler yaparken bu arada kadro yapısına uygun oyun formasyonunu da her hafta üzerine koyarak geliştiriyor.

Oyun gücü, fiziksel güce orantılı olarak 40 dakika sağlıklı pas bağlantıları ve hızlı hücum organizasyonları ile ortaya çıkarken, bu sürenin 60-65 dakika olması halinde çok daha fazla skor üreten bir takım izleyeceğiz kanısındayım.

İzleyeceğiz de ne olacak?

Aklımızın büyük bir bölümünde futbolun takım elbiselileri ile rengarenk gömleklileri olunca bırakın detayı, futbol yazmak gelmiyor içimizden.

Geçmişte "özerkliğiniz batsın" dedik. "VAR teknolojik bir destektir sonuç olarak onu da kullanacak olan insan olduğuna göre ahlakla ilintili bir iştir" dedik. Yetmedi, yapay zeka ile hakem atamasının kandırmaca olduğundan dem vurduk.

Dedik de ne oldu?

Kulağı üzerinde yatmaya devam eden, etkisi olmadığı gibi yetkisi de hakemlerin elinde rezil olan Türkiye Futbol Federasyonu ve kurulları geride kalan hafta itibarı ile yok hükmündedir.

Hakem camiasının derebeyliğinden dem vurduğumuz dönemin üzerinden yedi ay geçti ama bıraktık düzelmelerini, hasım hane tavırlarına artırarak devam ediyorlar.

Eskiden oynanacak maçı futbolcular karşılaşma önceleri kafalarında oynardı, şimdi hakemler oynuyor, sonra da uyguluyor.

İdolleri Cüneyt Çakır ile Fırat Aydınus olan günümüz hakemleri, bölgesel güç göstergesinin ardından konuyu gelip iki takımın eksenine kilitlediler. Abdurrahman Arıcı ve avenesinin yıllardır kurguladığı, Merkez Hakem Kurulları tarafından palazlandırılan hakem eskilerinin ellerinin halen daha üzerinde olduğu mevcut jenerasyon temizlenmeden bu iş bitmez. İş bilgisi ve iş becerisinin yanı sıra iş ahlakının da ön planda olacağı yeni bir jenerasyon oluşturamadıktan sonra teröre doğru yol alan futbolun kurtuluşunun çaresi yoktur.

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu ve kurulları içinde görev yapan tek kurul Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) ve bu kurul da görevini sadece ekonomik gelir üzerine kurgulamış. Kulüplere ödediği galibiyet paralarını yine bir şekilde kulüplerden tahsil ediyor.

Sizin anlayacağınız, bu lig biter mi bitmez mi bilmem ama bildiğim bir tek şey var ki, o da iş ahlakının olmadığı yerde adaletin bundan sonra da sağlanamayacağıdır…


#Spor
#Futbol
#Ali Kemal Yazıcı
2 ay önce
Ahlak olmadan adalet olmaz
Tasavvuf bu mudur?
Haftanın ekonomik özeti ve beklentiler
Mülâhaza etmek
Siyasetçileri bürokratlara kurban etmek
Musallada bir sosyolog daha… Vehbi Başer’in ardından