Yazarlar Bir sosyal medya acımasızlığı Yunan askeri Ahmed

Bir sosyal medya acımasızlığı: Yunan askeri Ahmed

Ersin Çelik
Ersin Çelik Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Ahmed Ghoneim’i duymuşsunuzdur. Yunanistan ordusunda askerlik yaptığını Twitter’da onlarca hesap paylaştı. Hakkında haberler yapıldı. Ahmed, TRT World’un programcısıydı. Bu yüzden de gündem oldu. “Vay be TRT çalışanı Yunan ordusuna katılmış” denildi. Ahmed sanki Türkiye’ye ihanet etmişçesine hedef yapıldı. Yazıp, çizip haber yapan hiç kimse neden Yunan askeri olduğunu sorgulamadı. Ne alaka demedi? Oysa üzücü ve çok güçlü bir hikayesi var.

Ahmed’i Türkiye’de TRT World için içerikler ürettiği ilk günlerden beri takip ediyorum. Kanal için “I Gotta Story To Tell” programını çekti. Muazzam içerikler üretti. İki milyon izlenme alan videoları var. Hem de politik ve Türkiye’nin dış politikasını destekleyen içerikler bunlar. Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dönemin ABD Başkanı Trump’a izlettiği PKK ve PYD’nin Türkiye’deki terör saldırılarını anlatan videoyu da Ahmed hazırladı. İsrail’i, Fransa’yı ve Türkiye’ye operasyonlar çektiği dönemlerde Birleşik Arap Emirlikleri’ni konu edinen yayınlara da imza attı. BAE’nin trol orduları, videoları yüzünden Ahmed’i sosyal medyada hedef yaptı, hesaplarına saldırdı.

Gelelim Ahmed’in neden Yunan ordusu üniforması giydiğine. En başından belirteyim, Ahmed Mısırlı ancak Yunanistan vatandaşı. Babası Mısır’ın önde gelen İhvan üyelerindenmiş. 1960’da siyasi baskılar sonucu ülkeden çıkmak zorunda kalmış. Gemiyle Yunanistan’a sığınmış. Öncesinde Türkiye’ye sığınmak istemiş fakat olmamış. Ahmed de Yunanistan’da doğmuş. Haliyle bu ülkenin vatandaşı olmuş. Ailesi çocuklarını ümmetçi bir bilinçle yetiştirmiş. Ahmed, ana dili Arapça seviyesinde beş dil biliyor. İngiltere de Surrey Üniversitesinde sosyoloji okumuş, mastırını ise Soas Üniversitesinde uluslararası ilişkiler üzerine yapmış.

Ahmed ile bir arkadaşımız vasıtasıyla mesajlaştım. Hakkında yazılanlara çok üzülmüş. Fotoğrafı paylaştığına da pişman olmuş. Şunu söyledi; “Yunanistan üniformasını giymek zorundaydım.” Çünkü Ahmed tek bir ülkenin vatandaşı. “Gitmeseydi, kaçsaydı” diye yazanlar var. Yunanistan için askerlik yapmasa ne mi olurdu? Vatandaşlıktan atılırdı. Haymatlos, yani ‘vatansız’ olurdu.
Bugün Batı Trakya bölgesinde yaşayan Türk gençleri de Yunan ordusunda mecburi askere alınıyorlar. Mecburlar. Lakin Ahmed kamuoyunda tanınan biri ve TRT çalışanı olunca askerliği gündem oldu. Sosyal medyanın acımasız tarafıyla yüzleşti. Hem linç edildi hem de yaftalandı. Mecburi hizmeti bitince mesleğe geri döner mi bilmiyorum? Umarım döner ve çok başarılı olduğu video içeriklerini yeniden üretir.

Suç işleyen anonim hesapların cezası çarpı iki olacak

Kamuoyunun uzun zamandır tartıştığı ve benim de bu köşede birçok yazıda değindiğim ‘sosyal medya yasası’ AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin ortak imzası ile TBMM’ye sunuldu. Son zamanlarda bulunduğum hemen her ortamda ve sosyal medyanın tartışıldığı her platformda bana da sorulan 40 maddelik yasa teklifi için; gerçek sosyal medya kullanıcılarının şikâyet ettiği ve mağduru da olduğu ihlalleri kapsıyor diyebiliriz.

Şunu da en başında belirteyim; yasa meclisten geçince sahte ve yani anonim hesaplar kapanmayacak. Kamuoyunda böyle bir beklenti var, sahte hesapların önüne ancak sosyal medya şirketleri geçebilir. Elon Musk’un Twitter’ı almaktan son anda vazgeçme nedeni de sahte/bot hesaplardı.

Düzenleme Meclis’ten geçerse, sahte hesapları kapatmasa da sahte hesapların neden olduğu kaosun, yalanın, iftiranın hukuki bir bedeli olacak. Yasa teklifine göre; yalan haberler oluşturup sosyal medyada yayınlayıp ve yayarak halkta endişe, korku ve paniğe neden olan yapılar ve kişiler 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Bunun yanında ülkenin iç ve dış güvenliği ve kamu düzeniyle ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimseler de aynı cezayı alacak. Suçun, failin gerçek kimliğini gizlemek suretiyle veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde verilen ceza yarı oranında artırılacak. Bu detay önemli. Yani sosyal medyada suç işleyen bir hesap eğer gerçek kimliğini gizleyen yani anonim hesapsa alacağı ceza çarpı iki olacak. Üç yıl altı yıla çıkacak.

Benim aklıma şu takıldı; suç işlediği hukuken tespit edilen anonim ama Türkiye dışından yönetilen bir hesaba nasıl bir yaptırım uygulanacak? Terör örgüleri FETÖ ve PKK’nın yurt dışından yönetilen binlerce hesabı var mesela. Bu hesaplar sosyal medyada hemen her gün çok sayıda yalanı dolaşıma sokuyorlar. Her ne sebeple suçlu bulunsalar da çok büyük bir kısmı Türkiye’ye iade edilmiyorlar. Peki sosyal medyada nasıl bir yaptırım uygulanabilir? Uzmanlara sordum; eğer hukuken suçlu bulunurlarsa sosyal medya şirketlerinden bu hesaplara erişimin engellenmesi istenebilirmiş. Eğer bu mekanizma işler ve hukuk mercileri hızlı hareket edip kararlar alırsa yasayla birlikte sosyal medyada ciddi bir temizlik yapılmış olur. Seçimlere girerken herkes rahatlar.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.