Yazarlar III Enflasyon Raporu Toplantısının ardından

III. Enflasyon Raporu Toplantısı’nın ardından

Levent Yılmaz
Levent Yılmaz İnternet Yazarı
Abone Ol Google News

Geçtiğimiz Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı. Rapor ve içindeki detaylar merakla bekleniyordu. Zira bir süreden bu yana enflasyon beklentilerinde bir artış vardı.

CARİ YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ

Enflasyon Raporu’na ilişkin olarak en çok merak edilenlerin başında TCMB’nin cari yıl sonu için enflasyon tahmininin ne olacağı konusuydu. Bu konuda bir süreden bu yana Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı metinlerinde enflasyon ile ilgili küresel ve yerel riskler vurgulanıyordu. Bu vurguların Enflasyon Raporu’nda karşılık bulduğunu görüyoruz. Bu bağlamda 2021 yıl sonu enflasyon tahmini 1,9 puanlık güncellemeyle %12,2’den %14,1’e yükseltilmiş.

Raporun tanıtım toplantısında konuşan TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu bu revizyona neden olan gelişmeleri şu şekilde izah etti: “Bir önceki rapor dönemine göre Türk Lirası cinsinden ithalat fiyatları ve gıda fiyatları varsayımlarındaki güncellemeler, enflasyon tahminini sırasıyla 0,8 puan ve 0,5 puan artırdı. Yönetilen/yönlendirilen fiyatlar ise büyük ölçüde elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki artışa bağlı olarak tahmini 0,3 puan yükseltti. Ayrıca, enflasyonun ana eğilimindeki artış yıl sonu enflasyon tahminine 0,2 puan yukarı yönlü katkıda bulunurken, çıktı açığındaki güncelleme de tahmini 0,1 puan yukarı çekti.”

GÜNCELLEMENİN BULDUĞU KARŞILIK

Yıl sonu için yapılan enflasyon tahmininin yukarı yönlü güncellenmesinin piyasalardaki yansımaları olumlu oldu. Zira yapılan revizyonlar piyasanın TCMB’den beklentisinin üzerinde, yeterince gerçekçi ve aynı zamanda iyimser tonu da muhafaza ediyor.

Bana kalırsa söz konusu rakamlar enflasyona dair risklere dikkat çekme anlamında yeterli sinyalleri barındırıyor.

İLAVE SIKILAŞMA MESELESİ

Süreci takip edenlerin hatırlayacağı üzere PPK metinlerinden çıkarılan gerektiğinde ilave sıkılaştırma yapılacağının vurgulandığı cümle çokça tartışma konusu olmuştu. Ancak aradan geçen zaman diliminde IMF de dahil olmak üzere pek çok uluslararası kuruluş COVİD19 döneminde aşırı sıkılaşmanın ekonomiler üzerindeki olumsuz etkisine vurgu yaptı. Bu açıdan baktığımızda IMF’nin “gereksiz sıkılaşmayın” mesajı ile TCMB’nin stratejisi birbirini oldukça yakınsıyor.

FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ

Enflasyon beklentilerine göre son çeyrekte enflasyonda gerileme yaşanacak. Öte yandan TCMB bu sene için “cari fazla” beklentisini yineliyor. Yılın ikinci yarısından itibaren turizm kaynaklı girişlerin artması ve ihracatta ithalata oranla beklenen yüksek artışların Dolar/TL üzerindeki baskıyı hafifletmesi TCMB’ye indirim için alan açabilir. Zaten TCMB sıkılaşma döngüsüne diğer ülkelerden daha erken başlamıştı. O halde faiz indirimi döngüsüne de enflasyondaki gelişmelere ve/veya veri akışına bağlı olarak erken başlayabilir.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.