Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya ABD Dışişleri Bakanı Artık farklı ülkelerde darbe denemeyeceğiz

ABD Dışişleri Bakanı: Artık farklı ülkelerde darbe denemeyeceğiz

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Joe Biden yönetiminin dış politikada izleyeceği yol haritasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Blinken, ABD'nin farklı ülkelerde askeri darbe denemeyeceğini ve demokrasiyi ön planda tutacaklarını ifade etti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
ABD Dışişleri Bakanı: Artık farklı ülkelerde darbe denemeyeceğiz
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blnken.

Geçtiğimiz yılın kasım ayında gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinde rakibi Donald Trump'ın önünde yarışı tamamlayan Joe Biden, dış politikada izlenecek yol haritasını belirledi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Demokratların bir önceki yönetiminin başında yer alan Barack Obama dönemindeki dış politikadan farklı bir tutum izleyeceklerini ifade etti.

ABD'nin yeniden liderliğe döneceğini belirten Blinken, "ABD olmayınca kaos çıkıyor. Diplomasi ve iş birliklerimiz artacak" dedi.

"Askeri darbeler yapmayacağız"

Blinken, bundan sonra diğer ülkelerde darbe denemeyeceklerini açıkladı. Demokrasinin tehlike altında olduğunu vurgulayan ABD Dışişleri Bakanı, "Demokrasiyi, pahalı askeri müdahaleler ya da otoriter rejimleri güç kullanarak devirme girişimleri ile yüceltmeye çalışmayacağız. Bu taktikleri eskiden kullandık. Ancak iyi niyete rağmen başarılı olamadılar. Demokrasinin yüceltilmesine kötü bir nam kattı bunlar ve Amerikan halkına olan güveni zedeledi. Biz işleri farklı yapacağız." dedi.

"Askeri gücü diplomasi ile birlikte kullanacağız"

Biden'ın askeri güç yerine diplomasiye öncelik vereceğini anlatan ABD'li bakan, ülkesinin savaşlardan ağır dersler çıkardığını ve Amerikan halkının uzun süren ABD müdahalelerinden yorulduğunu ifade etti.

Blinken, özellikle de Afganistan ve Orta Doğu'daki müdahalelerden sonra kalıcı bir barış inşa etmede askeri gücün sınırlı bir rol oynadığını gördüklerini kaydederek, "Gelecekte askeri güç kullanmak durumunda kaldığımız zaman bunu sadece hedef ve misyonlarımız açık ve elde edilebilir ise değerlerimiz, kanunlarımız ile tutarlı ve Amerikan halkının rızası dairesinde yapacağız. Ve bunu diplomasi ile birlikte yapacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Çin ile ilişkileri "21 yüzyılın en büyük jeopolitik imtihanı" olarak tanımladı

ABD'nin Çin ile mücadelesini de önemli bir öncelik olarak sayan Blinken, Çin'in ABD ile ilişkilerini "21 yüzyılın en büyük jeopolitik imtihanı" olarak tanımladı.

Blinken, ABD'nin dünyada Rusya'dan İran'a Mynamar'dan Etiyopya'ya kadar birçok sınama ile karşı karşıya kaldığını belirterek, "Ancak Çin'in ortaya koyduğu sınama hepsinden çok farklı." dedi.

ABD'nin Çin ile ilişkilerinin gerektiğinde rekabetçi, gerektiğinde işbirliği eksenli, gerektiğinde ise hasımlık üzerinden olacağını ifade eden Blinken "Çin, istikrarlı ve açık uluslararası sisteme ve dünyayı bizim istediğimiz gibi yapan kurallar, değerler ve ilişkilere ciddi bir şekilde ekonomik, diplomatik, askeri ve teknolojik olarak meydan okuyabilecek tek ülkedir." diye konuştu.

Blinken, iklim değişikliği ile mücadele ve yeni gelişen teknolojilere öncülük etmenin de ABD dış politikasının önemli önceliklerinden olduğuna dikkat çekti.

ABD Başkanı Biden: İşler daha iyiye gitmeden önce daha da kötüye gidecek
DÜNYA
ABD Başkanı Biden: İşler daha iyiye gitmeden önce daha da kötüye gidecek

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye ile Suriye'de ortak çıkarlarımız var
DÜNYA
ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye ile Suriye'de ortak çıkarlarımız var

ABD kaosu geri döndü
DÜNYA
ABD kaosu geri döndü
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.