Dünya Büyük kasırga ABD sahillerine doğru ilerliyor

Büyük kasırga ABD sahillerine doğru ilerliyor

Atlas Okyanusu'nun en güçlü kasırgası ABD sahillerine doğru yaklaşıyor. Karayip Adaları'nda hayatı felç eden kasırga, saatte 300 km hızla Florida sahillerine yaklaştı.

Haber Merkezi AA Yeni Şafak
Saatteki hızı 300 kilometreye yaklaşan Irma kasırgası, ABD'de korkuya neden oldu
Saatteki hızı 300 kilometreye yaklaşan Irma kasırgası, ABD'de korkuya neden oldu

Saatte 300 km hızla ABD sahillerine yaklaşan Irma kasırgası, büyük endişeye yol açıyor. Karayip Adaları'nda en az iki kişinin ölümüne sebep olan kasırga, Meksika Körfezi'ni geçerek ABD sahillerine yaklaşıyor.

ABD'de birçok şehir teyakkuzda

ABD Ordusu, Key West deniz havacılık istasyonundaki 5 bin asker ve sivili tahliye etti.

Beşinci kategorideki kasırganın Dominik Cumhuriyeti, Haiti ve Küba'yı vurduktan sonra ABD'de etkili olması bekleniyor.

Saatte 300 km hızla ABD'ye doğru ilerliyor
OYNAT 00:38
Saatte 300 km hızla ABD'ye doğru ilerliyor
Atlas Okyanusu'nun en güçlü kasırgası ABD sahillerine doğru yaklaşıyor. Karayip Adaları'nda hayatı felç eden kasırga, saatte 300 km hızla Florida sahillerine yaklaştı.

Kasırganın ilk adresi Florida olacak

ABD'nin Florida eyaletindeki korkulu bekleyiş ve kasırga hazırlıkları devam ediyor. Irma kasırgasının etkili olduğu Antigua and Barbuda'ya bağlı Leeward Adalarındaki yerel yetkililer, elektrik ve iletişim hatlarında kesintilere neden olması dolayısıyla halka kapalı yerlerde kalmaları çağrısında bulundu.

Porto Riko ve Virjin Adalarında acil durum ilan edilmesine neden olan kasırga yüzünden Bahamalarda 6 ada tahliye edildi.

Leeward Adalarında 3,4 metre yüksekliğinde dalgalara yol açan Irma kasırgasının, Turks ve Caicos Adalarında hafta sonuna doğru 6 metrelik dalgalar oluşturması tahmin ediliyor.

ABD'de korkulu bekleyiş

ABD'de Teksas ve Louisiana eyaletleri, Harvey fırtınasının yaralarını sarmaya çalışırken, Atlantik üzerinden gelen Irma kasırgasının Florida'yı vurma ihtimali, eyalet sakinlerinde büyük bir korkuya neden oldu.

REKLAM

Meteoroloji uzmanları, Irma kasırgasının, Florida'yı vurma ihtimalinin gittikçe yükseldiğini kaydetti.

Acil durum ilan edildi

Kasırga nedeniyle Florida'da önceki gün eyalet genelinde acil durum kararı alınmıştı. Florida'nın Monroe Count idari amirliği, Key West bölgesinde yaşayanların zorunlu tahliye edilmesine karar verdi.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi yaptığı son açıklamada, "Irma, potansiyel olarak yıkıcı olan beşinci kategorideki kasırga ve etkili olduğu bölgelerde hayatı tehdit eden rüzgar ve tehlikeli yağışlara yol açacak" ifadesini kullandı.

Yetkililer, kasırganın vurma ihtimali olan Miami-Dade County'de oturanlara, deniz seviyesinin yüksek olduğu yerleşim yerlerine gitmeleri uyarısında bulundu.

Kasırganın etkilemesi beklenen bölgelerde, halkın marketlere akın ettiği ve rafları boşalttığı belirtiliyor.

5 bin asker ve sivil tahliye edildi

ABD ordusu, Florida'nın Key West bölgesinde bulunan Deniz Kuvvetlerine bağlı deniz havacılık istasyonundaki 5 bin kişiyi tahliye etti.

ABD Hava Kuvvetleri sözcüsü Patrick Ryder, kasırga beklentisi nedeniyle F-16 uçaklarının büyük bir kısmının güney Florida'daki Homestead Hava Koruma Üssüne taşınmasına yönelik bir plan hazırladıklarını bildirdi.

Uzmanlar, Irma kasırgasının ardından Atlantik Okyanusu'nda çarşamba akşamı itibarıyla saatteki hızı 160 kilometreye ulaşacak Jose adında yeni bir tropikal fırtınanın çıkmasının beklendiğini açıkladı.

REKLAM

ABD, Küba'ya gidecek vatandaşlarını uyardı

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, Irma kasırgasının etkili olması beklenen Küba'ya seyahatte bulunacak vatandaşlarını uyararak seyahat planlarını yeniden gözden geçirmelerini istedi.

Açıklamada, Irma'nın hayatı tehdit edecek derecede sel, toprak kayması ve deniz sularının yükselmesine yol açacağını ve bakanlığın 6 Eylül'de kasırga nedeniyle ABD hükümeti çalışanlarının ve ailelerinin adadan ayrılmalarına izin verdiğini kaydetti.

Irma kasırgası etkisini arttırıyor
OYNAT 01:35
Irma kasırgası etkisini arttırıyor
Tarihte kayda geçen en güçlü Atlas Okyanusu fırtınası olan Irma kasırgası, Florida eyaletinde etkisini arttırıyor. Florida eyaletini etkisi altına alan Irma kasırgası, binaların yıkılmasına ve Karayipler'deki Fransız adalarında su taşkınlarına neden oldu. Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb, Saint Martin'de 4 sağlam yapılı binanın yıkıldığını ifade ederek rüzgarın yön değiştireceğini bu nedenle daha fazla hasar riski olacağını belirtti. Collomb, olası kayıplara ilişkin bir bilgi olmadığını eski yapıların kasırga nedeniyle yıkılma ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirtti.

Irma okyanustan karaya ulaştı
DÜNYA
Irma okyanustan karaya ulaştı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.