Dünya Avustralyalılar gıda krizine karşı uyarıldı Hazırlıklı değiller

Avustralyalılar gıda krizine karşı uyarıldı: Hazırlıklı değiller

Avustralya'da yayımlanan bir rapora göre halk küresel ısınma ve Ukrayna'daki savaşın tetiklediği büyüyen bir gıda krizine 'hazırlıksız' olduğu konusunda uyarıldı. Raporda, aşırı sıcak hava dalgalarının ve deniz seviyesindeki yükselmenin etkilerinin Avustralya için felakete neden olacağı belirtildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Avustralyalılar gıda krizine karşı uyarıldı: Hazırlıklı değiller
Arşiv

Avustralya'da yayımlanan yeni bir rapora göre Avustralya ve Asya-Pasifik bölgesinde hükümetin krize hazırlıklı olmadığı ve iklim değişikliğinin bir felakete sebep olacağı aktarıldı. Ayrıca küresel ısınmanın ulusal tedarik zincirini etkileyeceği, jeopolitik gerilimleri artıracağı ve afet yardımına duyulan ihtiyacın arttıracağı konusunda uyarı yapıldı.

Gıda krizi sonrası Ukrayna'dan dünyayı endişelendiren açıklama: Yüzde 25'ini kaybettik
FOTOĞRAF 12
Title
Putin'in emriyle başlayan Ukrayna işgali enerji ve gıda sektörlerini olumsuz etkiledi.
Title
Tüm dünyada akaryakıt fiyatlarında tarihi rekorlar görülürken, Ukrayna'dan diğer ülkelere yapılan gıda ihracatı da sekteye uğradı.
Title
Yaşanan kriz derinleşerek devam ederken, Ukraynalı Bakan Yardımcısı ülkedeki tarım arazileriyle ilgili son durumu paylaştı.
Title
Ukrayna Tarım Bakanı Yardımcısı Taras Vysotski yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın işgali nedeniyle Ukrayna'nın ekilebilir tarım alanlarının yüzde 25'ini kaybettiğini belirterek, tahıl hasadının Rusya'nın işgali nedeniyle geçen yılki 86 milyon tondan bu yıl yaklaşık 48,5 milyon tona düşmesinin muhtemel olduğunu belirtti.
Title
Taras Vysotski, \"Ekilebilir arazinin yüzde 25'inin kaybına rağmen, bu yıl mahsul ekimi nüfusa gıda sağlamak için fazlasıyla yeterli\" ifadelerini kullanarak, Ukrayna'nın gıda güvenliği için bir tehdit olmadığını aktardı.
Title
Vysotski, ihraç edilebilir mahsul fazlasının 30 milyon ton olabileceğini ve bunun da büyük bir gelir kaybı anlamına geldiğini ifade etti.
Title
Ukrayna, küresel bir tahıl ve tohum yağı üreticisi ancak ihracatı Rusya'nın işgalinden bu yana ciddi şekilde etkilendi.
Title
Savaştan önce Rusya ve Ukrayna'dan gelen buğday arzı, küresel ticaretin neredeyse yüzde 30'unu oluşturuyordu.
Title
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın verilerine göre Ukrayna, dünyanın 4'üncü en büyük mısır ihracatçısı ve dünyanın 5'inci en büyük buğday ihracatçısı.
Title
Ukrayna İçişleri Bakanı Dmitro Senik, Polonya ve Romanya’ya doğru 2 tahıl koridoru açıldığını bildirdi.
Title
Rus saldırıları nedeniyle, Ukrayna’nın Karadeniz’de tahıl ihracatını durdurmak zorunda kaldığını, bunun da fiyatları yükselterek küresel gıda güvenliğini tehdit ettiğini belirten Senik, Baltık ülkeleri ile üçüncü bir tahıl koridoru açılması için görüştüklerini açıkladı.
Title
Polonya ve Romanya’ya ne kadar tahıl ihraç edildiği veya edileceği hakkında detay vermeyen Senik, “Bu rotalar mükemmel değil, çünkü belirli darboğazlar oluşturuyor. Ancak bu arada rotaları geliştirmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” ifadelerini kullandı.
Gıda krizi sonrası Ukrayna'dan dünyayı endişelendiren açıklama: Yüzde 25'ini kaybettik
Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle dünya büyük bir gıda kriziyle karşı karşıya. Krizin aşılması için çeşitli yollar aranırken Ukrayna'dan gelen haber endişeleri iyice artırdı. İşgal nedeniyle ülkedeki tarım alanlarının yüzde 25'inin kaybedildiği belirtilirken bu durumun tahıl hasadını ise yarı yarıya düşüreceği dile getirildi.

Avustralyalıların yerel süpermarketlerde daha fazla boş raf ve ürünlerin fiyatlarının artacağını göreceklerini belirtilen raporda ülkede yaşam pahalılığı krizi sürerken, gıda fiyatları enflasyon oranının üzerine çıktıktan sonra meyve ve sebze fiyatları da mercek altına alındı.

Avustralyalı emekliler yaşam pahalılığından muzdarip: Evde meşale ile dolaşıyorlar
DÜNYA
Avustralyalı emekliler yaşam pahalılığından muzdarip: Evde meşale ile dolaşıyorlar

Özellikle Avustralya'nın doğu kıyılarındaki sel gibi aşırı hava olaylarının tekrarlanmasının gıda üretimi üzerinde öngörülemeyen etkileri olacağı belirtildi.

Avustralya Başbakanından ünlü Fastfood şirketine sitem: Oğlum perişan olacak
FOTOĞRAF 6
Title
Fiyat artışı, benzeri görülmemiş yağmur ve sel baskınlarının ekinleri bozduğu yıla ıslak bir başlangıcın ardından geldi. Bazı marul çiftçileri, art arda üçüncü mahsullerini kaybetti ve mevsimsiz yağmurun ardından işletmelerini çökertme riskiyle karşı karşıya kaldı.
Title
Ünlü Fast-food devi KFC ise müşterilerine marul fiyatlarının yüksek olması nedeniyle ürünlerinde lahana-marul karışımı kullanacağını söyledi.
Title
Fast food zinciri, web sitesinde, müşterilerini marul içeren herhangi bir üründe bir lahana 'karışımı' kullanılacağı konusunda uyaran bir bildiri yayınladı.
Title
Restoran, yemeklerinde lahana istemeyen müşterilerin marulu siparişlerinden tamamen çıkarmalarını istedi.
Title
Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ise perşembe günü yaptığı röportajda hamburgerlerde lahana kullanmanın yanlış olduğunu açıklayarak şunları kaydetti: \"Bu bir krizdir. Oğlum KFC'yi seviyor. Bunu duyduğunda, yıkılacak.\"
Title
Avustralya Başbakanından ünlü Fastfood şirketine sitem: Oğlum perişan olacak
ABD'nin dev fast food zinciri KFC dünyayı sarsan gıda krizi ve meyve-sebze pahalılığı sebebiyle hamburgerlerinde marul yerine lahana kullanmaya başladı. Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ise verdiği bir röportajda lahana kullanmanın 'yanlış' olduğunu ve oğlunun perişan olacağını söyledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.