|

Devrik liderin oğluna 25 yıl hapis

Kırgızistan mahkemesi, devrik lider Kurmanbek Bakiyev'in oğlu Maksim Bakiyev'i devleti zarara uğrattığı ve görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle 25 yıl ağır hapis cezasına çarptırdı. Maksim Bakiyev'in tüm mal varlığına da el konulacak.

Aa
00:00 - 27/03/2013 Çarşamba
Güncelleme: 17:34 - 27/03/2013 Çarşamba
Yeni Şafak
Devrik liderin oğluna 25 yıl hapis
Devrik liderin oğluna 25 yıl hapis

Kırgızistan'da Bişkek Pervomay İlçe Mahkemesi Başsavcıslığı, Kurmanbek Bakiyev yönetimi döneminde devlet başkanlığı bünyesindeki İnovasyon, Yatırım ve Kalkınma Merkez Ajansı'nın başkanı olan Maksim Bakiyev'in, ülkenin tatil merkezi Issık Göl'de 2007'de devlete ait bir otelin 9 hektar 32 dönümlük arazisinin satışı ve SeverElektro şirketinin özelleştirilmesinde devleti toplam 135 milyon dolar zarara uğrattığının tespit edildiğini duyurdu.

Davanın görüşüldüğü mahkemeden yapılan açıklamada da, Maksim Bakiyev hakkında, "devleti zarara uğratmak, suça ortaklık etmek ve görevini kötüye kullanmak" suçlarından 25 yıl ağır hapis cezasına ve tüm mal varlığına el konulmasına hükmedildiği açıklandı.

Kurmanbek Bakiyev yönetiminin devrildiği 7 Nisan 2010'da ABD'de bulunan oğlu, daha sonra İngiltere'de siyasi iltica talebinde bulunmuş, talebi kabul edilmişti.

11 yıl önce