Dünya İngiltere 23 Rus diplomatı sınırdışı ediyor

İngiltere ve Rusya arasında kriz! Londra 23 Rus diplomatı sınırdışı ediyor

İngiltere 23 Rus diplomatı sınırdışı ediyor

İngiltere, eski Rus akan Skripal'in zehirlenmesiyla ilgili sorumlu tuttuğu Rusya'ya karşı yaptırım kararı alarak, 23 Rus diplomatı sınırdışı edeceğini açıkladı. Rusya ise İngiltere'ye karşılık vereceğini duyurdu.

Yeni Şafak
İngiltere Başbakanı Theresa May
İngiltere Başbakanı Theresa May

İngiltere, çifte ajan Sergey Skripal'in zehirlenmesini sorumlu tuttuğu Rusya'ya karşı diplomatik yaptırım kararı aldı. İngiltere, 23 Rus diplomatı sınırdışı etme kararı aldı.

Rusya da İngiltere'ye karşılık vereceğini açıkladı.

Eski Rus ajanı Skripal İngiltere'deki bir bankta kimyasal saldırıya uğradı. (Fotoğraf: Reuters)

Ne olmuştu?

Eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızı Yulia, 4 Mart'ta Salisbury'da sinir gazı ile zehirlenmiş bir halde bulundu. Skripal ve kızı o günden bu yana yoğun bakımda.

İngiltere, olaydan Rusya'yı sorumlu tutmuştu. Londra yönetimi, eski casus Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın Salisbury'de Rus yapımı sinir gazıyla zehirlenmesine ilişkin soruları yanıtlaması için Moskova'ya süre vermişti. O süre dün gece doldu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, İngiltere'nin suçlamalarını redderedek İngiltere'nin açıklamlarını 'saçma' olarak niteledi. Lavrov ayrıca, İngilizlerin Skripal dosyasına erişim için izin vermediğini iddia etmişti.

İngiltere'den Rus ajan atağı
DÜNYA
İngiltere'den Rus ajan atağı

Rus ajanı zehirleyen
madde Rus menşeili
GÜNDEM
Rus ajanı zehirleyen madde Rus menşeili

AB'den 'Rus casus' açıklaması: İngiltere'nin yanındayız
DÜNYA
AB'den 'Rus casus' açıklaması: İngiltere'nin yanındayız

Rusya: Skripal İngiliz ajanıydı
DÜNYA
Rusya: Skripal İngiliz ajanıydı

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.