Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya İsraildeki Hayfa Üniversitesi araştırması Türk donanması Doğu Akdenizdeki en güçlü donanma

İsrail'deki Hayfa Üniversitesi araştırması: Türk donanması Doğu Akdeniz'deki en güçlü donanma

İsrail'de bir üniversitede yapılan araştırmada Türk donanmasının, Doğu Akdeniz'deki en güçlü donanma olduğu belirtildi. Hayfa Üniversitesi Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan ve Ocak 2021'de yayımlanan araştırmaya göre, son yirmi yılda Türk donanması, çehresini ve gücünü değiştirdi.

Haber Merkezi AA
İsraildeki Hayfa Üniversitesi araştırması: Türk donanması Doğu Akdenizdeki en güçlü donanma
Foto: Arşiv.

Hayfa Üniversitesi Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan araştırmada, Türk Deniz Kuvvetlerindeki bu değişikliğin, tasarlanan denizcilik stratejisinin bir meyvesi olduğuna dikkat çekilerek, Türk donanmasının, Doğu Akdeniz'deki en güçlü donanma olduğu belirtildi.

  • "Türkiye'nin artan deniz gücünün, İsrail için gelecekte potansiyel bir tehdit ve meydan okuma oluşturacağı" hipotezinin de tartışıldığı araştırmada, Tel Aviv yönetiminin, "bu muhtemel tehdidi" ciddiye alması gerektiği uyarısı yapıldı.

Araştırmada, "Ankara'nın filosunu birkaç yıl içinde gelişmiş 6 denizaltıyla güçlendireceği, Türk Deniz Kuvvetlerinin böylece 12 ila 14 gelişmiş denizaltıya sahip olacağı ve bu durumun İsrail karşısında Türkiye'ye büyük bir üstünlük kazandıracağı" kaydedildi.

Türk donanmasının vurucu gücüne ve müdahale kabiliyetine de işaret edilen araştırmada, Türk Deniz Kuvvetlerinin, Karadeniz ve Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye eşsiz bir hücum kabiliyeti sağlayacağı ifade edildi.

Ege sakinse Türkiye sayesinde: NATO'ya Doğu Akdeniz mesajı
GÜNDEM
Ege sakinse Türkiye sayesinde: NATO'ya Doğu Akdeniz mesajı

Karadeniz'de sular ısınıyor: NATO, Rusya'ya serbest seyrüseferi engellememe çağrısında bulundu
DÜNYA
Karadeniz'de sular ısınıyor: NATO, Rusya'ya serbest seyrüseferi engellememe çağrısında bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.