Dünya Kievde Çeçen komutana infaz

Kiev'de Çeçen komutana infaz

Çeçen komutan Temur Makhauri'nin fırtınalı hayatı Ukrayna’da son buldu. Zona (Hayalet) lakaplı Makhauri, Kiev’de aracına konulan bombanın uzaktan kumandayla infilak ettirilmesi sonucu öldürüldü.

Cihat Arpacık Yeni Şafak
​Kiev'de Çeçen komutana infaz
​Kiev'de Çeçen komutana infaz

Zona (Hayalet) lakaplı ‘Çeçen Bond’ Temur Makhauri, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de öldürüldü. Makhauri'nin kullandığı lüks araca konulan bomba, uzaktan kumandayla infilak ettirildi. Türkiye’de bir biri ardına işlenen Çeçen cinayetlerinin ardından tutuklanan, ancak yargılandığı davadan beraat eden “Zona” kod adlı Temur Makhauri olay yerinde can verdi.

BASAYEV YANINDA

Çeçen direnişinin sembol isimlerinden Şamil Basayev’in yanında Ruslara karşı savaşan Makhauri’nin, Gürcistan’dan İstanbul ve Suriye’ye uzanan fırtınalı hayatı böylece Ukrayna’da son buldu.

26 Şubat 2009'da Zeytinburnu’nda öldürülen Çeçen komutanlardan Ali Osaev cinayetiyle suçlanan Makhauri, 2012'de İstanbul'da gözalına alındı. Makhauri, suçlamaları reddetse de hapse atıldı.

Temur Makhauri

İLGİNÇ ZAMANLAMA

Makhauri, 4 yıllık tutukluluğunun ardından cinayetin işlendiği gün Gürcistan’da olduğunu ve o tarihlerde İstanbul’a hiç gelmediğini ispatlayan belgeleri mahkemeye sununca beraat etti. Ukrayna’ya giden Makhauri, bu ülkede yaşamaya, Rus ayrılıkçılara karşı bir Çeçen birliği kurma çalışmalarına başladı. Makhauri, Rus milislerin devlet ilan ettiği Luhanks’a yönelik başlatılması planlanan operasyona, emrindeki Çeçenlerle birlikte katılmaya hazırlanıyordu. Tam bu süreçte Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bombalı bir suikast sonucu öldürüldü. Makhauri’nin ölümünden bir süre önce, başından geçenleri anlattığı bir video kaydı çektiği ve bu kaydın bir nüshasını cep telefonunda tuttuğu iddia edildi. Cinayeti Rus gizli servisinin işlediğini öne süren Ukrayna güvenlik birimleri, şimdi bu kaydın peşinde. Ruslara karşı Gürcü istihbaratıyla da işbirliği yapan Temur Makhauri, Gürcistan askerlerine dağda savaş eğitimi de verdi.

Abone Ol Google News
Üç günde ikinci suikast
Dünya

Üç günde ikinci suikast

İran, nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade suikastından 3 gün sonra bu kez de Devrim Muhafızları Komutanlarından Müslüm Şehdan’ın suikastıyla sarsıldı. Şerdan, İHA saldırısı sonucu 3 korumasıyla birlikte öldürüldü. İran Uzmanı Taha Kermani, İsrail’in, Biden’ın gelişi sürecinde İran’ı hataya zorlamaya çalıştığını belirterek, “Saldırılara yenileri de eklenecek” dedi.
Haydutluk soruşturması derinleşiyor
Dünya

Haydutluk soruşturması derinleşiyor

Libya’ya gıda malzemesi taşıyan Türk ticari gemisi Roseline-A’nın uluslararası hukuka aykırı bir şekilde aranmasıyla ilgili soruşturma derinleştirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyada, Türkiye’yi uluslararası arenada zor durumda bırakmak için T’ürk gemilerinin Libya’ya silah taşıdığı’ yalanını ortaya atarak kara propaganda yapan hesaplarla ilgili de harekete geçti.
Anti-kovid önerileri
Ekonomi

Anti-kovid önerileri

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, yeni yılda reel sektör için yokuş kalkış desteği olacak önerilerde bulundu. Önlemler çerçevesinde kapalı işletmelerin bu süreç boyunca vergisel yükümlülüklerinin askıya alınmasının yararlı olacağını belirten Avdagiç, “Faizsiz kredi desteği de verilmeli. Stok, kasa ve sicil affı da olmalı” dedi. Salgın döneminin Türkiye için doğru bir strateji ile sıçrama dönemine dönüşebileceğini belirten Avdagiç, “Üretim kompozisyonunda Türkiye öne çıkarken 2021 ülkemiz için güçlü ihracat yılı olacaktır. Bu yüzden reel sektör ve hükü met olarak odaklanmamız gereken tek konu, milli üretim ve ihracattır. İstanbul yılın ilk 10 ayında 54 milyar dolarlık ihracatla Türkiye ihracatının yüzde 43,2’sini tek başına gerçekleştirdi. Geçen yıl bu oran yüzde 42,6 idi. İstanbul pandemi şartlarına rağmen Türkiye ihracatındaki payını korumayı başardı” diye konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.