Dünya Selmanın üst düzey askeri danışmanı General Ahmed el Assiri görevden alındı

General Ahmed el Assiri kimdir

Selman'ın üst düzey askeri danışmanı General Ahmed el Assiri görevden alındı

Suudi Arabistan, Cemal Kaşıkçı'nın konsoloslukta resmen öldürüldüğünü kabul etti. Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın üst düzey danışmanlarından istihbarat yetkilisi General Ahmed el Assiri de görevden alınanlardan biriydi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
General Ahmed el Assiri
General Ahmed el Assiri

Suudi Arabistan, İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra ortadan kaybolan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldüğünü resmen kabul etti.

Suudi Arabistan'da yayımlanan kraliyet kararnamesiyle, Suudi Arabistan Genel İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asiri görevden alındı. Suudi Arabistan'ın hazırladığı raporda, Veliaht Prens Selman'ın Kaşıkçı cinayetinin sorumluluğu Assiri’ye yıkmaya hazırladığı ortaya çıkmıştı.

New York Times yazmıştı

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, Suudi Arabistan’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın üst düzey danışmanlarından istihbarat yetkilisi General Ahmed el Assiri’yi sorumlu tutmaya hazırlandığını yazmıştı.

Gazete, Suudi Arabistan’ın planlarından haberdar olduğunu belirttiği 3 kaynağına dayandırdığı haberinde, Suud yönetiminin Prens Selman’a yakın isimlerden General Assiri’yi Kaşıkçı’nın ölümünden sorumlu tutmaya hazırlandığını öne sürmüştü.

NYT’ye göre kaynaklar, "Suudi yöneticilerin, General Assiri’nin Muhammed bin Selman’dan Kaşıkçı’yı yakalaması için sözlü yetki aldığını ancak Assiri’nin bu yetkiyi ya yanlış anlayarak ya da yetkilerini aşarak gazeteciyi öldürdüğünü söyleyeceklerini" aktarmıştı.

“Beyaz Saray bilgilendirildi”

Kaynaklar, Beyaz Saray yetkilileri ile de görüşüldüğü ve Assiri’nin isminin verildiğini belirtilmişti.

Daha önce Yemen’deki Suudi Arabistan öncülüğündeki askeri müdahalenin sözcülüğünü yapan General Assiri, Prens Muhammed’e en yakın isimlerden biri olarak görülüyordu.

“Kushner, Trump’tan Prens Muhammed’i desteklemesini istedi”

Haberde, Beyaz Saray’a yakın bir kaynağın, ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı Jared Kushner’ın da kayınpederinden Muhammed bin Selman’ı desteklemesini istediği belirtilmişti.

REKLAM

Kaynaklara göre, Kushner, Kaşıkçı’nın ortadan kaybolması ve muhtemelen öldürülmüş olmasına yönelik baskıların, Suudi Arabistan’ın diğer hataları gibi zamanla unutulacağını savunuyordu.

Selman’ın medya tetikçisi el-Kahtani görevden alındı
DÜNYA
Selman’ın medya tetikçisi el-Kahtani görevden alındı

Suudi Arabistan Kaşıkçı cinayetini resmen kabul etti
GÜNDEM
Suudi Arabistan Kaşıkçı cinayetini resmen kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kral Selman ile görüştü
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kral Selman ile görüştü

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın röportajı ortaya çıktı
DÜNYA
Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın röportajı ortaya çıktı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.