Dünya Hayalet Uçak Akdenize çakıldı

'Hayalet Uçak' Akdeniz'e çakıldı

İngiltere Savunma Bakanlığı, 'Hayalet Uçak' olarak nitelendirilen bir F-35 savaş uçağının Akdeniz üzerindeki rutin operasyon sırasında denize düştüğünü bildirdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Son dakika haberi: İngiltereye ait F35 jeti Akdenize düştü
F-35 Savaş Uçağı

İngiliz Savunma Bakanlığının açıklamasında, "HMS Queen Elizabeth gemisinden kalkan uçağın pilotunun bu sabah Akdeniz'deki rutin uçuş operasyonları sırasında kendini fırlattığı" belirtildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Uçak denize düşerken pilotun güvenli şekilde gemiye geri döndüğü kaydedilen açıklamada, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı, bu nedenle daha fazla yorum yapılmayacağı ifade edildi.

Pentagon'dan F-35 açıklaması: Türkiye ile çalışmaya devam etmek istiyoruz
DÜNYA
Pentagon'dan F-35 açıklaması: Türkiye ile çalışmaya devam etmek istiyoruz

TÜRKİYE F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARILMIŞTI

Türkiye, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Programı'na (JSF) Ortak Mutabakat Zabtı ile ortak üretici olarak katılmıştı.

Programın katılımcıları Türkiye'nin yanı sıra ABD, İngiltere, İtalya, Hollanda, Avustralya, Danimarka, Kanada ve Norveç'ten oluşuyordu.

Türkiye ilk etapta 100 adet F-35A uçağı almayı taahhüt etmişti.

2018'de 4 F-35 uçağının mülkiyeti Türkiye'ye verilmiş ancak uçaklar ABD'de, Türk pilotların da katıldığı eğitim programlarına tabi tutulmuştu. Daha sonra ise 2 F-35 uçağının daha mülkiyeti verilmişti.

Ancak Türkiye ile ABD arasında S-400 krizi çıktığından bu 6 uçak Türkiye'ye transfer edilmemiş ve 2020 Savunma Bütçesi kapsamında bunların ABD Hava Kuvvetleri için alınması kararlaştırılmıştı.

Türkiye ayrıca uçak için 1005 parça üretiyordu. Türk firmalarının da bu üretime katılımı büyük oranda askıya alınmıştı. ABD'nin Aralık 2020 itibarıyla da 1005 parçanın tamamı için yeni tedarikçiler bulduğu ortaya çıkmıştı.

'Türkiye F-35 programından resmi olarak çıkarıldı' iddiası
DÜNYA
'Türkiye F-35 programından resmi olarak çıkarıldı' iddiası

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.