|

Altın 2 haftanın zirvesinde

Altın, Çin'in son üç ayda ikinci kez faiz düşürmesi ve ABD'de büyümenin ilk açıklanandan daha yavaş gerçekleşmesinden destek buldu.

Yeni Şafak
10:45 - 2/03/2015 Pazartesi
Güncelleme: 08:53 - 2/03/2015 Pazartesi
Diğer
Altın, Çin'in son üç ayda ikinci kez faiz indirimine gitmesi ve ABD ekonomisinin ilk açıklanan rakama göre daha yavaş büyümesinin ardından, yükselişini dördüncü güne taşıdı ve yaklaşık iki haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Altın yüzde 0.8 yükselişle ons başına 1,223.29 dolara kadar çıkarak 17 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından, Singapur saati ile 11:03'te 1,221.98 dolara geldi. Fiyatlardaki yükseliş dördüncü güne taşınırsa, metal 9 Ekim'den bu yana en uzun süreli çıkış dönemini gerçekleştirecek. Fiyatlar geçen hafta yüzde 0.9 tırmandı ve son beş haftada ilk kez yukarı yönde hareket etti.

Çin Merkez Bankası, Cumartesi günü, hem gösterge hem de mevduat faizlerini 25'er baz puan düşürdü. Ertesi gün, imalat sanayi göstergesi Şubat ayında, ikinci ay üst üste daralmayı işaret etti ve daha gevşek bir politikaya duyulan ihtiyacın altını çizdi. ABD ekonomisi, Cuma günü açıklanan verilere göre, dördüncü çeyrekte, yıllıklandırılmış rakamla yüzde 2.2 genişledi. Büyüme rakamı daha önce yüzde 2.6 hesaplanmıştı. 

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Şanghay'da Everbright Futures Co. makroekonomi stratejisti Sun Yonggang, "Çin'de yavaşlama küresel büyüme için büyük bir risk oluşturmaya devam ediyor ve bu da altına gelen talebe yardımcı oluyor," dedi ve "Altın, büyümenin algılandığı kadar güçlü olmayabileceğini işaret eden son ABD verilerinden güç buldu" şeklinde görüş bildirdi. 
#altın son durum
#çeyrek altın
#altın uçtu
#altın yükseliş
9 yıl önce