Ekonomi Araç sahipleri dikkat İade ve değişim hakkınız var

Araç sahipleri dikkat: Açılmayan yastıkta iade ve değişim hakkınız var

Araç sahipleri dikkat: İade ve değişim hakkınız var

Otomotiv devinin hava yastıklarındaki sorun yüzünden Türkiye'deki yüzlerce araç sahibine yolladığı mektupla çok sayıda aracını geri çağırmasının ardından, farklı marka ve modelde araçların karıştığı kazalarda hava yastıklarının açılmadığına dair çok sayıda şikayet de gelmeye başladı. Hukukçular ise hava yastığının teknik bir nedenden ötürü açılmaması halinde değişim ve para iadesi hakkı olduğuna yaralanmalı bir durum ortaya çıkması halinde ise tazminatın gündeme gelebileceğine dikkat çekiyor.

Kenan Biter Yeni Şafak
Kaza sonrasında hava yastığı açılmayan otomobil.
Kaza sonrasında hava yastığı açılmayan otomobil.

Geçtiğimiz yıl bir otomobil markasının dünya çapında başlattığı geri çağırma programına Türkiye'yi de dahil etmesi ve çok sayıda araç sahibine gönderdiği mektuplar ile hava yastıklarındaki problemden kaynaklı kaza anında araçtakilerin yaralanabileceği uyarısı yapılarak söz konusu araçların servislere getirilmesi yönündeki çağrısı gözleri güvenlik amaçlı araçlara konulan hava yastıklarına çevirdi.

PATLAMA ANINDA YARALANMAYA YOL AÇABİLİR

Markanın, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile ortak yürüttüğü çalışma kapsamında çeşitli yıl ve modellerdeki araç sahiplerine yollanan geri çağırma mektubunda hava yastıklarındaki kusura ilişkin fişeklerin içindeki itici gazı oluşturan malzemenin zaman içerisinde yüksek nem, sıcaklık ve ani ısı değişimlerine maruz kaldığında bozulabildiğine dikkat çekilerek, bu durumun da kaza anında olası hava yastığı patlamalarında metal parçalarını yüksek bir hızda araç içine saçarak yaralanlamalara yol açabileceğine vurgu yapılmıştı.

Hava yastıkları belirli bir hızın üzerinde devreye girecek şekilde tasarlanıyor. Avrupa’da bu hız değeri 20-25 km/s iken Amerika’da 15-20 km/s’dir.

  • Markanın geri çağırma mektubu sonrasında çok sayıda araç sahibi kendisine en yakın servislere hava yastıklarının değişimi için araçlarını götürmeye başladı.

ÇOK SAYIDA ŞİKAYET VAR!

Yaşanan bu hadise sonrasında araç alımında en çok dikkat edilen donanımlardan biri olan hava yastıkları ile ilgili farklı marka ve modelde de çok sayıda aracın kaza anında hava yastığının açılmadığına ilişkin şikayetler gelmeye başladı.

Kaza sonrası hava yastığı açılmayan araç.

TAKLA ATAN ARAÇTA HAVA YASTIĞI AÇILMAMIŞ

Farklı illerde ve farklı nedenlerle yapılan kazalara ilişkin paylaşılan görsellerde önden ağır darbeli ve takla atmış olmasına rağmen araçlardaki hava yastıklarının açılmadığına dikkat çekilirken, kaza sonrası otomobil firmalarıyla yapılan görüşmelerde ise çeşitli bahanelerle durumun kendilerinden kaynaklanmadığı yönünde açıklamaların yapıldığı belirtiliyor.

  • Hukukçular ise araç sahiplerini, olası böyle bir durumda kanundan kaynaklı haklarını aramaları noktasında uyarıyor.

PARA İADESİ VE DEĞİŞİM HAKKI VAR

Kaza esnasında hava yastıklarının açılmaması halinde yapılan teknik incelemede kusurun imalattan kaynaklı olması halinde 6502 sayılı kanun çerçevesinde ortaya ayıplı mal durumunun çıkacağını belirten hukukçular, burada söz konusu durumdan üretici ve satıcı firmanın sorumlu olduğunu ve aracın değişimi ve iadesinin söz konusu olabileceğine işaret ederek kanunun vatandaşa değişim, kısmi ve tamamı şeklinde para iadesi hakkı tanıdığını belirtiyor.

Takla atıp hava yastığı açılmayan pert diye tabir edilen kullanılamaz durumdaki araç.

TAZMİNAT TALEP EDİLEBİLİR

Hukukçular, aracın satışı esnasında tercih sebebi olan ve güvenlik amaçlı araca konulan bir donanımının kaza esnasında imalattan kaynaklı bir hata yüzünden açılamaması ve bundan kaynaklı da yaralanma ve ölüm olması halinde ise, bu sefer sadece aracın değişimi ve bedelinin iadesinin yanı sıra ortaya çıkan olumsuz duruma yönelik tazminat talebinin de gündeme gelebileceğini ifade ediyor.

ZAMAN AŞIMI SÖZ KONUSU OLMAYABİLİR

Geri çağırma programlarında ya da kusurun tespiti halinde her hangi bir olumsuz durum olmasa bile araç sahibi aracın iadesini ya da değişimini de talep edebileceğine veya kusur oranında para iadesi talep edilebileceğine vurgu yapılırken, işin bu kısmında zaman aşımı 2 yıl olsa bile ayıp ağır kusur ya da hile ile gizlenmişse zaman aşımının söz konusu olmayacağı da kaydediliyor.

Kaza sonrasında hava yastığı açılmayan araç.

AYIPLI MAL VE TÜKETİCİ HAKLARI

Alınan malın ayıplı olması halinde tüketicilerin sahip olduğu bir takım haklar bulunuyor. Mağdur alıcı bu haklardan birini tercih edebilir...

Bunlar;

1.Satılanı iade etmeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme.

2.Satılanı iade etmeyip ayıp oranında satış bedelinde indirim talebinde bulunma.

3.Aşırı bir masrafı gerektirmemek koşuluyla bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere malın ücretsiz tamirini isteme.

4.Mümkünse, satılanın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteme hakkı.

Bayram ikramiyeleri bugün hesaba yatıyor
EKONOMİ
Bayram ikramiyeleri bugün hesaba yatıyor

Cari denge 538 milyon dolar fazla verdi
EKONOMİ
Cari denge 538 milyon dolar fazla verdi

Türk şirket İngiliz devine talip oldu
EKONOMİ
Türk şirket İngiliz devine talip oldu
Abone Ol Google News
Yeşim Salkım'dan maske üreticileri ile ilgili skandal sözler: Kral çıplak artık
Hayat

Yeşim Salkım'dan maske üreticileri ile ilgili skandal sözler: Kral çıplak artık

Herkesin maske üretim işine girdiğini iddia eden Yeşim Salkım "İşi bu olmayan tanıdığım bütün insanlar maske üretiyor. Rant peşindesiniz. Bizi salak yerine koyduğunuz yeter. Kral çıplak artık." diyerek küfür etti. #TerbiyesizYeşimSalkım başlığı kısa sürede sosyal medyada üst sıralara tırmandı.
Meteoroloji'den İstanbul ve 8 il için sarı kodlu uyarı: Dışarı çıkacaklar şiddetli yağışa dikkat
Gündem

Meteoroloji'den İstanbul ve 8 il için sarı kodlu uyarı: Dışarı çıkacaklar şiddetli yağışa dikkat

Sıcak havanın etkili olduğu İstanbul'da Meteoroloji'nin son hava durumu tahminlerine göre bugün kuvvetli sağanak yağış bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul dahil 9 il için "Sarı Kod" uyarısı yaptı. Tahminlere göre İstanbul'da etkili olması beklenen şiddetli yağışın bugün öğle saatlerine kadar etkili olması bekleniyor.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü resmi tatil
Gündem

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü resmi tatil

Hain darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz 2016, Türkiye'nin unutamayacağı kara günlerden biri olarak tarihe geçti. 240'ı aşkın sivil, polis ve askerimiz, Türkiye askeri darbe girişimini engellemek için canını ortaya koyarak mücadele etti ve hayatını kaybetti. Demokrasi ve Birlik Günü ilan edilen 15 Temmuz'da anma törenleri düzenleniyor. Bu sebeple 2020 yılında 15 Temmuz hangi güne geliyor? 15 Temmuz resmi tatil mi? sorularının yanıtları araştırılmaya başlandı. Merak edilen detaylar haberimizde...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.